wyciek z danymi osób na kwarantannie fot. Adobe Stock

Do sieci wyciekły dane osób na kwarantannie. O sprawie powiadomiono prokuraturę

W internecie krążyła lista z danymi kilkuset osób przebywających na kwarantannie. Jak doszło do wycieku i czy twoje dane są bezpieczne?
/ 20.04.2020 08:56
wyciek z danymi osób na kwarantannie fot. Adobe Stock

W tej chwili w Polsce liczba osób objętych kwarantanną przekracza 111 tysięcy. To, czy zasady kwarantanny są przestrzegane, codziennie sprawdzają tysiące funkcjonariuszy policji. Zdecydowana większość osób, których dotyczy obowiązkowa izolacja, stosuje się do zasad: nie opuszcza domu, nie przyjmuje gości.

Dane osób objętych kwarantanną są znane Sanepidowi, ponadto adresy przekazywane są m.in. do policji, NFZ-u, ZUS-u, KRUS-u, Poczty Polskiej, pogotowia. Jak zatem można było znaleźć je w internecie?

Czyje dane wyciekły do sieci?

O wycieku danych osób przebywających na kwarantannie, poinformowały lokalne media. Lista z danymi adresowymi ponad 300 osób z Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego krążyła w internecie.

Informację o wycieku danych wrażliwych otrzymał oddział gnieźnieńskiego sanepidu, po zweryfikowaniu, że dane są faktycznie prawdziwe, o sprawie została powiadomiona tamtejsza prokuratura. Jak cytuje portal gniezno.naszemiasto.pl:

Nie są to dane, które świadczyłyby o tym, że te informacje wypłynęły z Inspekcji Sanitarnej w Gnieźnie. My przekazujemy dane również do innych organów uprawnionych. O całej sprawie powiadomiłam prokuraturę, w celu ustalenia źródła przecieku
- powiedziała Anna Stejakowska, dyrektor gnieźnieńskiego sanepidu.

Lista osób objętych kwarantanną najprawdopodobniej nie zawierała imion i nazwisk, jednak były na niej dokładne adresy zamieszkania w/w osób. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób kilkustronicowa lista trafiła do sieci. 

Niestety wyciek listy z danymi osób objętych kwarantanną, daje pole do wielu nadużyć. O tym że osoby, u których wykryto zakażenie koronawirusem, padają ofiarami ostracyzmu społecznego i hejtu, czytamy w mediach niemal każdego dnia.

Zobacz więcej informacji:Naukowcy odkryli 6 nowych koronaworusów. Czy czekają nas kolejne epidemie?Powiaty w których nie ma ani jednego przypadku zakażenia koronawirusemKiedy odbędą się komunie? Stanowisko biskupówJak Turcja walczy z koronawirusem? Inaczej niż pozostałe kraje