Palenie papierosów na balkonie fot. Adobe Stock, nito

60 euro kary za palenie na balkonie. Czy przepis będzie obowiązywał również w Polsce?

Istnieje szansa, że pójdziemy śladem swoich wschodnich sąsiadów.
/ 22.06.2021 10:59
Palenie papierosów na balkonie fot. Adobe Stock, nito

Palenie papierosów na balkonach w budynkach mieszkalnych od lat budzi kontrowersje. Palacze domagają się swobody w swoim własnym domu, niepalący mają dość dymu unoszącego się i wpadającego przez okna. 

Zakaz palenia na balkonach na Litwie

1 stycznia 2021 roku problem ten rozwiązał rząd Litwy. Obowiązuje tam całkowity zakaz palenia papierosów na prywatnych balkonach bloków mieszkalnych oraz na tarasach czy loggiach, jeśli sprzeciw wyrazi chociaż jeden z sąsiadów.

Litewska policja prosi obywateli o informowanie o palących sąsiadach. Jeżeli ktoś złamie ten zakaz, grozi mu kara od 30 do 60 euro. W dalszym ciągu można jednak palić w swoich mieszkaniach. 

Zakaz palenia na balkonach w Polsce

W Polsce kwestia zakazu palenia papierosów na balkonach również jest na językach obywateli i rządzących. Niedawno pomysł ten poruszyła warszawska radna, która przeprowadziła w tej sprawie ankietę. Wyniknęło z niej, że niemal połowa mieszkańców stolicy popiera taki zakaz. 

Na ten moment trwają prace nad ustawą regulującą kwestię palenia papierosów na balkonach. Nie jest to jednak prosta kwestia do przestrzegania, więc na oficjalny zakaz musimy na pewno jeszcze poczekać. 

Czytaj także:
Osiedle tylko dla dorosłych powstaje na Śląsku? „Inwestor nie przewiduje obecności dzieci”
Nikt nie chciał kupić tego domu, choć cena była naprawdę okazyjna. Wszystko przez okrutną zbrodnię
Poznaliśmy najbrudniejsze miasto w Polsce. Tam bakterie i drobnoustroje mają używanie