Warszawianka Roku i Warszawianka Stulecia - na kogo i jak głosować

Warszawianka Roku
Otwarta, silna, zaangażowana, tolerancyjna, ciekawa. Taka jest Warszawa moich marzeń. Takie są jej mieszkanki nominowane do tytułu Warszawianka Roku i Warszawianka Stulecia. Zobaczcie, jakie to cudowne kobiety! Głosujcie. Niech będzie o nich jeszcze głośniej!
Magda Roszkowska / 19.09.2018 16:33
Warszawianka Roku

Wszystkie kobiety nominowane w plebiscycie Warszawianka Roku i Warszawianka Stulecia to wielkie, wspaniałe bohaterki, którym wonderwoman mogłaby podawać kawę. Jak wybrać tę najlepszą? Nie jest łatwo, wiem.

Ja oddałam mój głos na te Warszawianki, które moim zdaniem, robią rzeczy niezwykle ważne: pokazują, że w Warszawie jest miejsce dla wszystkich!

Irena Sendlerowa - moja kandydatka tym do tytułu Warszawianka Stulecia

Pani Irena Sendlerowa to legenda. Uratowała od śmierci ponad dwa tysiące dzieci z warszawskiego getta!

Przed wojną: pracownik socjalny, psychoterapeutka. W czasie wojny organizowała pomoc dla Żydów, w czasie Powstania Warszawskiego była pielęgniarką. Po wojnie działa społecznie. Wspierała sieroty, kobiety, pokrzywdzonych i wykluczonych. Nominowana do pokojowej Nagrody Nobla.

Całe życie mówiła, że: „ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie mają żadnego znaczenia”. Moim zdaniem te słowa można by wpisać w herb Warszawy. Ja właśnie takiej Warszawy chcę.

Leyla Elsanova - moja kandydatka do tytułu Warszawianka Roku

Czeczenka z urodzenia, warszawianka z wyboru. Urodziła się w Czeczenii. Przed laty trafiła z dziećmi do ośrodka dla uchodźców w Polsce, gdzie otrzymała pomoc. Teraz aktywnie wspiera swoich rodaków i rodaczki. Pomaga innym uchodźczyniom np. zapisywać dzieci do szkoły w Warszawie, znaleźć mieszkanie, załatwić sprawę w urzędzie.

Od 2013 roku jest mentorką w Fundacji Ocalenie. Pracowała też w Polskiej Akcji Humanitarnej. Jest aktywną działaczką społeczną.

Zaraża optymizmem i dobrem! Stara się zawsze zmienić swoje otoczenie na lepsze – od klatki schodowej na praskiej kamienicy, którą wyremontowała sama dla siebie i reszty sąsiadów, po spotkania z pracownikami i pracownicami miejskich instytucji, którym tłumaczy sytuację uchodźców i sposoby na pracę z nimi.

Zobacz kto jest nominowany do tytułu Warszawianka Roku i Warszawianka Stulecia i zagłosuj!

Kto może głosować? I po co? 

W plebiscycie może głosować każdy, kto ukończył 16 lat. Nie trzeba mieszkać w Warszawie. Obowiązkowe jest podanie jedynie swojego imienia, nazwiska i adresu e-mail. 

Każdy głos ma znacznie. Głosując pokażemy, jakiej Warszawy chcemy! I sprawimy, że o tych wspaniałych kobietach będzie głośniej. 

Wyniki poznamy 25 października 2018 roku. Polki.pl, jako patron plebiscytu, na pewno o tym napiszą!

Polecamy! Symbol Polski Walczącej zaprojektowała kobieta. Znamy jej historię! Polka nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla! Kto?
Polki Mogą Wszystko - poznaj niezwykle inspirujace, prawdziwe historie

Redakcja poleca

REKLAMA