Pnące róże - uprawa, rodzaje

pnące róże, ogród różany fot. Panthermedia
Róże potrafią zmienić zwykły ogród w mały raj. Szczególnie polecamy je do niewielkich ogródków.
/ 26.03.2014 16:03
pnące róże, ogród różany fot. Panthermedia
Ogrodnicy dzielą pnące róże na dwie grupy. Różnią się one długością i grubością pędów, sposobem kwitnienia i zastosowaniem. Zanim zaczniesz je sadzić poznaj wcześniej kalendarz biodynamiczny.

Rodzaje pnących róż do twojego ogrodu:

1. Ramblersy


Są to róże o dość sztywnych pędach dorastających do 2–3 m. Niezbyt duże kwiaty (których jest mnóstwo) rozwijają się na krótkich, bocznych pędach, tworzących się na długich ubiegłorocznych. Pnącza te pięknie wyglądają rozpostarte na łukach, np. nad furtką, na pergolach lub przy wolno stojących na trawniku kolumnach. Można także zakryć nimi ogrodzenie z siatki. Niewskazane jest jedynie sadzenie przy ścianach budynków, bo w takich miejscach często atakują je choroby grzybowe.

2. Klimbingi


Mają wiotkie pędy dorastające nawet do 5 m. Duże kwiaty wyrastają na tegorocznych pędach od późnej wiosny aż do jesieni. Nadają się do hodowania przy stabilnych konstrukcjach, ścianach i wysokich ogrodzeniach. Mogą się wspinać nawet po drzewie.

Wymagania pnących róż


Rośliny lubią glebę piaszczysto-gliniastą, zasobną w próchnicę. Potrzebują sporo światła i wilgoci. Zasilamy je nawozami do róż od wiosny do lipca.  

Wybieramy podpory dla pnących róż


Pamiętajmy, że kilkunastocentymetrowy krzaczek, który kupujemy, już po dwóch latach stanie się dorodnym pnączem. Jego pędy wraz kwiatami będą ważyć kilkanaście kilogramów. Podpora powinna być zatem solidna. Musi być także odporna na wodę. Sprawdzają się np. takie metalowe łuki, jak na zdjęciu (30 zł, Lidl). Najpierw mocujemy konstrukcję, a potem sadzimy roślinę.

Redakcja poleca

REKLAMA