Reklama

Ten krzew zakwita jako jeden z pierwszych. Gdy forsycja jest w dobrej kondycji, gałązki są dosłownie oblepione olbrzymią ilością żółtych, delikatnych kwiatów. Listki pojawiają się dopiero po przekwitnięciu. Jeśli którejś wiosny kwiatów, będzie niewiele, to znaczy, że krzew trochę się zestarzał. Można go jednak łatwo odmłodzić.

Reklama

Gdy forsycja słabo kwitnie

  • Sięgnij po sekator. Zrób to jednak dopiero wtedy, gdy forsycja przekwitnie i zaczną pojawiać się listki. Najczęściej jest to koniec kwietnia lub początek maja. Jeśli jest to już wysoki krzew o grubych pędach, cięcie powinno być dość radykalne. Mniejsze pędy skracamy o 1/3 długości, a stare i grube nawet o połowę. Usuwamy także pędy skierowane do wnętrza krzewu i nadmiernie zagęszczające koronę, ponieważ do nich dociera mało słońca z reguły nie kwitną.
  • Podlewaj. Przyczyną słabego kwitnięcia może być też sucha gleba. Dlatego gdy rzadko padają deszcze, warto forsycję podlewać.
  • Wyściółkuj glebę. Gdy pod krzewem rozłożysz np. korę lub ściółkę, będzie ona chroniła glebę przed nadmiernym wysychaniem. Forsycja nie będzie cierpiała na suszę i zawiąże więcej pąków. Będzie też długo kwitła.
  • Zasilaj ją nawozem. Gdy gleba jest żyzna, wtedy forsycja zdecydowanie lepiej kwitnie. Wczesną wiosną - na początku kwietnia i drugi raz w połowie maja podsyp pod krzaczek kilka łyżek nawozu uniwersalnego, granulowanego obornika lub klika łopat kompostu.

Więcej na temat pielęgnacji roślin:

5 zasad uprawy rukoli na balkonie
Jak przesadzać rośliny doniczkowe?
5 najważniejszych porad doświadczonego ogrodnika
Jakie warzywa wykorzystać na grilla?

Reklama

Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu"

Reklama
Reklama
Reklama
Loading...