Styl loft - jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

Styl loft fot. Adobe Stock, bearinmind
Styl loft charakteryzuje się stonowanymi, ciemnymi kolorami i takimi materiałami jak naturalny kamień, cegła i drewno. Sprawdza się zarówno przy urządzaniu salonu, jak i kuchni czy łazienki.
Małgorzata Machnicka / 03.11.2021 10:30
Styl loft fot. Adobe Stock, bearinmind

Styl loft, czyli inaczej styl industrialny, nawiązuje do wnętrz poprzemysłowych. Jakie powinno być mieszkanie w stylu loft? Przede wszystkim przestronne, bardzo funkcjonalne i minimalistycznie urządzone. Nie ma mowy o zbędnych meblach czy mnóstwie bibelotów wyeksponowanych na półkach. 

Jak urządzić wnętrze w stylu loft? Kluczowym elementem jest kolorystyka i materiały wykończeniowe. Industrialny styl lubi się z ciemnymi kolorami - czernią, grafitowymi szarościami i ciemnymi brązami, a także bielą. Charakterystyczne dla loftowego stylu są przeszklenia, metalowe okucia oraz ceglane ściany.

Spis treści:

  1. Kuchnia loft
  2. Łazienka loft
  3. Salon loft
  4. Sypialnia loft

Kuchnia w stylu loft

Styl industrialny rzadko wybierany jest do kuchni - większość z nas boi się ciemnych kuchennych frontów i blatów. Niesłusznie - styl loftowy wcale nie oznacza ponurego wnętrza.

Zerknij na aranżację poniżej - kuchnia z białymi frontami zestawiona z surowym sufitem, betonem między szafkami oraz oświetleniem w stylu loft, wygląda bardzo nowocześnie, a w pomieszczeniu jest mnóstwo światła.

kuchnia w industrialnym stylu
fot. Kuchnia w loftowym stylu/Adobe Stock, Andriy Bezuglov

W kolejnej kuchni loft ciemne fronty zostały tylko zamontowane na górnych szafkach - dolne są białe i mocno rozjaśniają wnętrze. Kuchnię ociepla dodatek jasnego drewna, które pojawia się na podłodze, blacie i między szafkami. 

kuchnia w loftowym stylufot. Kuchnia w loftowym stylu/Adobe Stock, 4595886

Łazienka w stylu loft

W industrialnych łazienkach doskonale sprawdza się drewno bukowe, jesionowe, dębowe albo jedno z egzotycznych (te lepiej znoszą wilgotne pomieszczenia).

W tej łazience w loftowym stylu jasnoszary gres na podłodze i ścianach zrównoważony został przez jasne drewno. Surowa cegła i czarna, matowa armatura świetnie dopełniają całości.

łazienka w stylu industrialnymfot. Łazienka w loftowym stylu/Adobe Stock, demphoto

Łazienka loftowa może być również urządzona z wykorzystaniem wyłącznie jasnych kolorów - w aranżacji poniżej dominuje biel i jasne szarości. Pomieszczenie jest mocno doświetlone przez wielkie, niczym nie przysłonięte okna. Kluczowym punktem wielu łazienek w industrialnym stylu jest okrągłe lustro - tutaj w cienkiej, czarnej metalowej ramie. 

łazienka w loftowym stylufot. Łazienka w loftowym stylu/Adobe Stock, peshkova

Salon w stylu loft

W salonie w stylu loft niezwykle ważne jest oświetlenie - powinno być starannie zaplanowane i ocieplać surowy charakter wnętrza. Lampy industrialne są na tyle modne, że znajdziesz je nawet w marketach budowlanych - najczęściej wykonane są z malowanego na czarno, srebrno lub złoto metalu. 

Ważnym elementem wystroju każdego salonu jest zegar - zegary loftowe to te z metalową ramą i błyszczącym cyferblatem (mogą być również podświetlane). 

salon loftowyfot. Salon w loftowym stylu/Adobe Stock, artjafara

Szukasz loftowych mebli? Postaw na duże, wygodne kanapy i fotele w stylu lat 60. i 70. Mogą być obite naturalną lub ekologiczną skórą albo grubymi tkaninami.

Bardzo charakterystycznym elementem dla loftowych salonów jest ceglana ściana - najlepiej w naturalnej, rudej kolorystyce, która stanowi doskonały kontrast dla czerni i bieli, a dodatkowo nieco ociepla wnętrze. 

salon w stylu loftowymfot. Salon w loftowym stylu/Adobe Stock, photosbysabkapl 

Sypialnia w stylu loft

Styl loftowy jest wprost stworzony dla sypialni - ciemne, stonowane kolory i szlachetne materiały sprzyjają wypoczynkowi i odprężeniu.

Najważniejszym punktem każdej sypialni jest wygodne łóżko - to w industrialnym stylu będzie obite grubym, plecionym materiałem albo skórą (świetnie sprawdzi się również welurowe łóżko, np. czarne albo ciemnoszare). W aranżacji poniżej, dodatkiem są masywne zasłony z hotelowym karniszem, stoliki nocne oraz niewielkie, metalowe i dające intymne światło lampki nocne.

sypialnia w stylu loftowymfot. Sypialnia w loftowym stylu/Adobe Stock, dit26978

Ale styl industrialny w sypialni nie musi być aż tak surowy. Wystarczy, że dodasz kilka akcesoriów w przytulnym kolorze np. pastelowej mięcie, kilka dużych roślin i modnych dodatków - czarne okrągłe lustro w loftowym stylu perfekcyjnie dopełnia całości. 

styl loftowy w sypialnifot. Sypialnia w loftowym stylu/Adobe Stock, Pixel-Shot

Czytaj także:
Sypialnia w stylu glamour - jak ją urządzić?
Salon w stylu hampton - najpiękniejsze aranżacje
Salon w eklektycznym stylu - jak go urządzić?