Nastoletnia wegetarianka
Kiedy Twoje dziecko decyduje się przejść na dietę alternatywną, jaką jest wegetarianizm, postaraj się zaakceptować ten wybór. Możliwe, że zdecydowało się na to ze względu na „modę” i po tygodniu postanowi wrócić do dawnych nawyków żywieniowych. Kiedy jest to jednak świadomy wybór, postaraj się pomóc swojemu dziecku w tym trudnym dla niego okresie, kiedy rozpoczyna się „coś nowego”.
Zacznij od rozmowy z dzieckiem, zapytaj o powód czy jest to może wpływ jego kolegów czy też sam podjął taki wybór ze względów np. religijnych lub etycznych. Nie oceniaj go lecz postaraj się zrozumieć. Dziecko widząc, że akceptujesz jego wybory będzie miało do Ciebie większe zaufanie.
Zobacz także: Co jeść zamiast mięsa?
Istnieje wiele odmian wegetarianizmu np. semiwegetarianizm, laktowegetarianizm, frutarianizm. Dla młodej osoby która chce przejść na taką dietę zalecany jest semiwegetarianizm. Dieta taka polega na wykluczeniu wyłącznie produktów mięsnych. Semiwegatarianie natomiast mogą spożywać jaja, ryby, mleko, nabiał oraz warzywa i owoce. W takiej diecie łatwiej jest zapobiegać niedoborom składników odżywczych i witamin niż w innych rodzajach wegetarianizmu gdzie często konieczna jest dodatkowa suplementacja preparatami farmaceutycznymi.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Ważne jest aby posiłki były odpowiednio skomponowane. Największą uwagę należy zwracać na białko w diecie. Doskonałym źródłem białka (oprócz mięsa) są ryby (jedynie semiwegetarianie mogą spożywać ryb w przeciwieństwie do innych wegetarian), jaja, nabiał, nasiona roślin strączkowych jak np. soja, fasola, soczewica. Na rynku jest coraz więcej gotowych produktów dla wegetarian - należy rozważnie czytać etykiety i wybierać produkty najbogatsze w składniki które często mogą być niedoborowe.
Należy również zwrócić uwagę na żelazo i cynk które są słabiej wchłaniane z produktów roślinnych. Aby zapobiegać niedoborom żelaza należy spożywać otręby, strączkowe np. soczewice, tofu i rodzynki które są bogate w ten pierwiastek. Natomiast dobrym źródłem cynku mogą być: orzechy, groch, fasola, kasza gryczana, produkty zbożowe i otręby. Witaminy często występujące w niedoborze u wegetarian to szczególnie ryboflawina i witamina A. Źródłem ryboflawiny mogą być grzyby, niektóre ryby (np. makrela) ser żółty, rośliny strączkowe, brokuły oraz kasza gryczana. Natomiast źródłem witaminy A są ryby (śledzie, sardynki, tuńczyk), oleje rybne (tran), marchew, zielone warzywa liściaste oraz brzoskwinie i pomidory.
Zobacz także: W jakich produktach wegetarianin powinien szukać witamin?
W przypadku radykalnych odmian wegetarianizmu, kiedy wyklucza się z diety nabiał oraz jaja należy zwrócić uwagę na produkty zawierające wapń oraz witaminę D - ich źródłem u wegetarian może być tofu, orzechy, soja, brokuły, jarmuż i fasola.
Komponując jadłospis dla nastoletniego wegetarianina należy pamiętać że musi być on różnorodny i bogaty w produkty które mogą wystąpić w niedoborze. Często przy nieodpowiednio skomponowanym jadłospisie konieczna jest suplementacja. Warto zwrócić się o pomoc do specjalisty aby mieć pewność że dieta jest dobrze skomponowana i nie przyniesie niekorzystnych efektów zdrowotnych.