Body pump – jak wygląda trening i jego zalety

Bodu pump fot. Adobe Stock
Zajęcia body pump warto polecić każdemu, kto chce się podczas treningu zmęczyć, zasapać, ale i popracować nad wzmocnieniem i wyrzeźbieniem ciała.
Ewa Cwil / 22.11.2019 17:28
Bodu pump fot. Adobe Stock

Body pump to trening grupowy o charakterze wytrzymałościowo-siłowym, który odbywa się przy muzyce. Obejmuje zarówno ćwiczenia kondycyjne, jak i typowo siłowe. Dzięki dużej różnorodności ćwiczeń i wykorzystywanego sprzętu są bardzo urozmaicone i się nie nudzą.

Body pump w skrócie:

Cechy charakterystyczne body pump

Trening odbywa się w rytm muzyki, która nadaje tempo ćwiczeniom często połączonym w układ choreograficzny – dotyczy to przede wszystkim części o charakterze wytrzymałościowym. Ćwiczenia siłowe mogą, ale nie muszą być połączone w układ choreograficzny.

Podczas body pump wykorzystuje się różnorodny sprzęt, który urozmaica trening i utrudnia wykonywanie poszczególnych ćwiczeń. Obciążenia do ćwiczeń siłowych nie są duże, gdyż w czasie treningu wykonuje się dość dużą liczbę powtórzeń każdego z nich.

Ćwiczenia są tak dobrane, aby obejmowały całe ciało. Dlatego regularny udział w zajęciach gwarantuje poprawę wyglądu całego ciała.

Wykorzystywany sprzęt

Bardzo często w części o charakterze cardio wykorzystuje się stopnie. Dzięki nim wzrasta intensywność wysiłku i mocniej pracują mięśnie dolnych partii ciała.

Do ćwiczeń siłowych uczestnicy przygotowują sztangi, hantle, taśmy elastyczne, gumy oraz matę. Każdy z nich dobiera obciążenie odpowiednie do własnych możliwości. Z tego względu zajęcia body pump nadają się zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.

Poz części głównej treningu zawsze wykonuje się tzw. cool down, który obejmuje stretching i inne ćwiczenia ruchowe, obniżające tętno i pozwalające mięśniom się rozluźnić.

Body pump – przykładowe ćwiczenia

Poza choreografią znaną z typowego aerobiku oraz zajęć na stepie, w treningu pojawiają się typowe ćwiczenia siłowe. Mogą to być:

  • przysiady,
  • wypady,
  • brzuszki,
  • martwy ciąg,
  • pompki,
  • wiosłowanie sztangą.

Efekty treningu body pump

Ze względu na sporą intensywność wysiłku oraz połączenie ćwiczeń cardio z siłowymi, body pump jest skutecznym spalaczem tłuszczu. W godzinę można spalić 300-500 kcal. Przy regularnych treningach 3 razy w tygodniu pierwsze wyraźne efekty wyszczuplające mogą pojawić się już po miesiącu.

Treningi poprawiają też kondycję, czyli wytrzymałość, korzystnie wpływają na układ krążenia.

Ćwiczenia siłowe wykonywane z obciążeniem są z kolei skutecznym sposobem na wzmocnienie mięśni, ujędrnienie ciała i wyrzeźbienie sylwetki. Ze względu na dużą liczbę powtórzeń rośnie przede wszystkim wytrzymałość mięśni, a nie ich masa.

Zastosowanie obciążenia wzmacnia też kości, ułatwiając im wysycanie się wapniem.

Wzmocnij efekty diety ćwiczeniami! Na Modago.pl znajdziesz modne zestawy sportowe w promocyjnych cenach. Zobacz na przykład legginsy sportowe.

Zobacz także:
Ile można schudnąć w miesiąc?
Kalistenika – rzeźbienie ciała bez obciążenia