Olga Tokarczuk Nobel fot. ONS.pl

Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla

To wielki dzień dla Polski, a szczególnie dla polskiej literatury. Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla.
Urszula Wilczkowska / 10.10.2019 16:45
Olga Tokarczuk Nobel fot. ONS.pl

Olga Tokarczuk dostała Nagrodę Nobla i tym samym dołączyła do grona siedmiu (a teraz już ośmiu) polskich Noblistów. Jest też trzecią Polką odznaczoną tą prawdopodobnie najważniejszą na świecie nagrodą – wcześniej Nobla dostały Maria Curie-Skłodowska oraz Wisława Szymborska.

Olga Tokarczuk dostała Nobla

Pisarka została wyróżniona za swoją „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia” w twórczości z 2018 roku. To prawdziwy przełom w historii polskiej literatury. Olga Tokarczuk jest pierwszą prozaiczką, która została uhonorowana Noblem.

Książką, którą Tokarczuk wydała w 2018 są wymykające się wszelkim kategoriom „Opowiadania bizarne”, dzięki którym każdy spojrzy na otaczającą go rzeczywistość zupełnie inaczej.

To przełomowa nagroda nie tylko dla Polaków. Po raz pierwsze Akademia Szwedzka przyznała nie jedną, ale aż dwie nagrody w dziedzinie literatury. Drugim laureatem jest Peter Handke, który dostał Nobla za rok 2019.

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku. Jest pisarką, eseistką, poetką i autorką scenariuszy. Jest dwukrotną laureatką Nagrody Nike – pierwszej w 2008 roku za powieść „Bieguni” i drugiej za „Księgi Jakubowe” w 2015. Dostała też Nagrody Bookera również za „Biegunów”.

Napisała również scenariusz do filmu „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland, wielokrotnie nominowanego do nagród na całym świecie.

Zobacz także:
Olga Tokarczuk po raz kolejny została laureatką Nagrody Nike
Uwaga! Te książki wciągną cię tak mocno, że nie zaśniesz

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)