Kiedy była dziewczynką, nikt nie przypuszczał, że kiedyś obejmie tron. Jak zmieniała się królowa Elżbieta II?

Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą w Wielkiej Brytanii. Kiedy objęła tron, miała zaledwie 27 lat.
Urszula Wilczkowska / 08.12.2020 18:15

Dziś królowa Elżbieta II jest jedną z najbardziej znanych kobiet na całym świecie i nawet najbardziej zatwardziali przeciwnicy monarchii przyznają, że stała się prawdziwą ikoną kobiecej siły. Nie można jednak powiedzieć, że królowa Wielkiej Brytanii była urodzona do tej roli. Wręcz przeciwnie - nigdy nie miała jej dostać.

Wszystko przez to, że jej ojciec, Jerzy VI nigdy nie miał zostać królem - zgodnie z zasadami sukcesji tronu ta rola przypadła jego bratu, Edwardowi VIII. Ten jednak abdykował, ponieważ establishment nie godził się na jego ślub z rozwódką Wallis Simpson.

Historia królowej Elżbiety II

Gdy mała Elżbieta została córką króla, miała zaledwie 10 lat. Jerzy VI zupełnie nie był przygotowany do objęcia tronu i nie ukrywał, że nie chciał takiego losu zarówno dla siebie, jak i dla swoich dzieci. Jego obawy pogłębiały problemy logopedyczne. Król zmagał się z ciężkim jąkaniem.

Mała Lilibet, bo tak nazywali ją bliscy, nigdy nie otrzymała edukacji podobnej do tej, jaką mieli jej rówieśnicy. Guwernantka uczyła ją jedynie podstawowych zagadnień z dziedziny historii, geografii oraz Biblii, a następnie dodatkowo historii prawa państwowego. Ograniczona edukacja była zawsze dla niej słabością, z którą zmagała się przez długie lata. Na kilka lat przed objęciem tronu zwierzyła się swojej opiekunce, że nie rozumie, o czym rozmawiają ludzie, z którymi zasiada do stołu podczas oficjalnych przyjęć.

Na początku 1945 roku Elżbieta namawiała ojca, by ten pozwolił jej wstąpić do kobiecej służby wojskowej. Swoją karierę w wojsku zaczęła jako podporucznik, kształciła się tam na kierowcę oraz... mechanika. Ostatecznie zdobyła tytuł kapitana.

Gdy miała zaledwie 13 lat, poznała swojego przyszłego męża, Filipa Mountbattena, wnuka króla Grecji, którego rodzina została wygnana z kraju. Przez długie lata młodzi korespondowali ze sobą, aż w końcu w 1946 roku pięć lat starszy Filip oświadczył się ukochanej. Ich związek nie przypadł do gustu rodzicom księżniczki - szczególnie królowa Elżbieta była jemu przeciwna. Siostra Filipa wyszły za mąż za niemieckich możnych mocno związanych z nazistowskim reżimem. Sam Filip przez rok uczył się w elitarnej niemieckiej szkole. Elżbieta i Filip pobrali się rok później, 20 listopada 1947 roku.

6 lutego 1952 roku król Jerzy VI zmarł po długiej walce z chorobą, przez którą księżniczka Elżbieta musiała przejąć znaczną część jego obowiązków - w tym wszystkie zagraniczne wyjazdy. Koronacja nowej królowej odbyła się rok później, w marcu 1953 roku.

Królowa Elżbieta II i książę Filip mają czwórkę dzieci: następcę tronu Karola urodzonego w 1948 roku, Annę urodzoną w 1950 roku, Andrzeja urodzonego w 1960 roku oraz Edwarda urodzonego w 1964 roku.

Dziś Elżbieta II jest najstarszym monarchą na świecie, a jednocześnie najdłużej panującym władcą w kraju. W związku z tym jej obowiązki zostały mocno ograniczone w dniu, w którym skończyła 90 lat. Większość z nich pełnią obecnie jej dzieci. Sama królowa nie ma jednak zamiaru abdykować, a większość Brytyjczyków jest zgodna, że powinna panować aż do samej śmierci.

To też może cię zainteresować:
Książę Harry w młodości był niezłym ziółkiem. Wdawał się w bójki i romanse, a nawet spędził tydzień na odwyku
Trudne dzieciństwo, bulimia, zdrady męża. Życie księżnej Diany było równie smutne co jej śmierć
„The Crown” zdobyło fanów na całym świecie. Poznaj fakty na temat serialu, o których nie wiedzą nawet najwięksi miłośnicy

Redakcja poleca

REKLAMA