Jak wyglądała koronacja Elżbiety II? Szaty były tak ciężkie, że utrudniały poruszanie się. A ile ważyła korona?

Królowa Elżbieta II w dniu koronacji miała 27 lat. Była drobna, a korona, którą musiała nosić - wyjątkowo ciężka. Jak wyglądała koronacja Elżbiety II?
/ 10.07.2020 08:55

Królowa Elżbieta II jest obecnie najstarszym panującym monarchą brytyjskim i najdłużej panującą głową państwa na świecie. Jej koronacja odbyła się w 1953 roku, Elżbieta Windsor miała wówczas 27 lat.

Jak wyglądała koronacja Elżbiety II?

Królową została ogłoszona już 7 lutego 1952 roku, gdy zmarł jej ojciec król Jerzy VI. Koronacja odbyła się 16 miesięcy później, 2 czerwca 1953 roku w Westminster Abbey.

Wzięło w niej udział 8 tysięcy osób. 27 milionów ludzi śledziło wydarzenie na ekranach telewizorów.

Mimo wagi wydarzenia, młoda Elżbieta Windsor była odprężona i nie czuła stresu. Wcześniej długo ćwiczyła każdy gest, jaki będzie musiała wykonać tego dnia. Chodziła w koronie i przytwierdzonych do ramion prześcieradłach.

Królowa Elżbieta II zobowiązała się rządzić królestwem i krajami Wspólnoty Narodów oraz umacniać wiarę anglikańską.

Co ciekawe, przy podpisywaniu dokumentów okazało się, że kałamarz jest pusty. Królowa więc... jedynie udawała, że pisze.

Jak wyglądała Elżbieta II w dniu koronacji?

Nie wiadomo, czy jest to prawdą, ale plotka głosi, że Elżbieta pomalowała usta na kolor... niebieski. Wszystko po to, by w czarno-białej telewizji wyglądały na krwistoczerwone.

Ubrana była w długą, jedwabną suknię z wyhaftowanymi symbolami krajów Wspólnoty Narodów. Na niej znalazła się wierzchnia szata z aksamitu, o długości około 5 metrów. Tren był niesiony przez 6 dam dworu.

Królewskie szaty były tak ciężkie, że utrudniały poruszanie się, a korona ważyła ponad 2 kg.

Gdybym spojrzała w dół, mogłabym złamać kręgosłup.
- mówiła potem królowa Elżbieta II.

Po kilkugodzinnej ceremonii była tak zmęczona dźwiganiem korony św. Edwarda, że zanim opuściła opactwo, wymieniła ją na lżejszą państwową koronę imperialną.

To też może cię zainteresować:Sekrety małżeństwa Diany i Karola. Czy książęca para miała córkę?Dlaczego królowa Elżbieta II nosi krzykliwe kolory? Oto ciekawostki dotyczące jej garderobyCharlene Wittstock to najsmutniejsza księżna świata. Jej małżeństwo od początku skazane jest na porażkę?