Irena Kwiatkowska zmieniła polskie kino. Zobacz najsłynniejsze sceny z jej udziałem

„Kobieta pracująca” w „Czterdziestolatku”, Maria Piórecka w „Zmiennikach”, Zofia Jankowska w „Wojnie domowej”... To tylko kilka genialnych kreacji aktorki.
/ 26.01.2021 15:24

Irena Kwiatkowska bez wątpienia odmieniła dzieje polskiej kinematografii. Jej role nieustannie są wspominane przez znawców kina i krytyków, a także wiernych fanów gwiazdy. Jak rozpoczęła się kariera Kwiatkowskiej i jakie były jej najsłynniejsze role? 

Historia życia Ireny Kwiatkowskiej 

Urodziła się w 1912 roku pod Warszawą. Wykształcenie aktorskie zdobyła w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. Zanim jej kariera rozpoczęła się na dobre, świat pogrążył się w II wojnie światowej. Irena Kwiatkowska była jedną z żołnierek AK i brała aktywny udział w powstaniu warszawskim jako łączniczka w sztabie „Północ”.

Później przeprowadziła się do Krakowa, gdzie na prośbę Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego zaczęła występować w kabaretach. Pracowała również w Polskim Radiu jako spikerka.

Prawdziwą sławę przyniosły jej jednak produkcje telewizyjne, a szczególnie rola „kobiety pracującej” w „Czterdziestolatku”. Postać sąsiadki, która ima się coraz to nowych wyzwań zawodowych, do dziś jest ikoną PRL-u.

Równie dużym powodzeniem Kwiatkowska cieszyła się jako Lusia w „Rozmowach kontrolowanych”, Maria Piórecka w „Zmiennikach”, czy też Zofia Jankowska w „Wojnie domowej”. Gościnnie pojawiła się także w serialu „Graczykowie” i „Niani”. 

Irena Kwiatkowska zmarła w swoim domu w Domu Aktora w Skolimowie 2 marca 2011 roku. Miała 99 lat. Została pochowana u boku swojego męża na Cmentarzu Stare Powązki w Warszawie.

Zobacz więcej wiadomości o gwiazdach: 
Cała prawda o księżnej Dianie. Nie dostała się na studia i marzyła o pracy z dziećmi
Śmierć ukochanej matki, gwałt i nieudane małżeństwa. Życie Madonny nie zawsze przypominało amerykański sen
Trudne relacje z matką, zdrady, romanse i utrata ciąży. Życie Demi Moore było pełne tragedii