Co się stanie, gdy królowa Elżbieta II umrze? Scenariusz postępowania obowiązuje nie tylko na dworze królewskim

Królowa Elżbieta II ma 94 lata, ale już od dawna wiadomo co stanie się tuż po śmierci monarchini. Scenariusz działań jest szczegółowo zaplanowany.
/ 05.01.2021 09:12

Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii, jednocześnie od października 2016 roku jest najdłużej panującą głową państwa na świecie. Oprócz Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, obecnie jest też głową 15 innych państw.

Co się stanie po śmierci królowej Elżbiety II?

Niedawno amerykański tygodnik brukowy „The National Enquirer” podał, że królowej został miesiąc życia. Nie wiadomo ile w tym prawdy, tym bardziej, że tygodnik nie słynie z wiarygodności. Scenariusz postępowania na wypadek śmierci monarchini jest jednak dobrze znany na brytyjskim dworze, w rządzie i w mediach.

Procedura nosi kryptonim „The London Bridge”, o czym dobrze wiedzą już wnikliwi obserwatorzy serialu „The Crown”. Plan pogrzebowy dla księcia Edynburga nosi nazwę „Forth Bridge”, zaś księcia Walii - „Menai Bridge”.

Jako pierwszy o śmierci królowej ma zostać poinformowany jej prywatny sekretarz. To właśnie on o tym fakcie telefonicznie ma poinformować premiera Wielkiej Brytanii. Ten zaś wygłosić ma orędzie do narodu, jednocześnie informacja o śmierci królowej ma trafić do mediów.

Wiadomo też, kto ma udzielać wywiadów i komentarzy w radiu, telewizji i w prasie. Z ramówek brytyjskich stacji znikną programy rozrywkowe, a w siedzibie BBC zapłonie błękitne światło, które zapalane jest w przypadku katastrof narodowych, a także wtedy, gdy umiera członek rodziny królewskiej. Ton muzyki ma zostać zmieniony na bardziej poważny, a dziennikarze przygotują się do podania informacji.

W szafkach redakcji BBC przygotowane są także ciemne garnitury i krawaty. 

Zgodnie z procedurą „The London Bridge”, książę Karol, jako następca tronu, ma objeżdżać kraj. Pojawi się w Walii i w Szkocji.

Wyznaczone do tego osoby, na bramie Pałacu Buckingham, wywieszą komunikat o śmierci monarchy.

W kilka godzin od śmierci królowej ma odbyć się specjalne posiedzenie posłów.

Pogrzeb monarchini ma odbyć się 9 dni po śmierci, a telewizja transmitująca ceremonię ma jeden zakaz: nie może robić zbliżeń twarzy rodziny królewskiej.

W dniu pogrzebu o godzinie 9:00 zacznie bić Big Ben. 

Czytaj więcej o królowej Elżbiecie II:
Jak zmieniała się królowa Elżbieta II?
Jak wyglądała koronacja Elżbiety II? Szaty były tak ciężkie, że utrudniały poruszanie się
Sekrety garderoby królowej Elżbiety II. Zagadka krzykliwych kolorów rozwiązana