Królowa Elżbieta II nie żyje. Wyjaśniamy, kto zostanie królem i kiedy odbędzie się pogrzeb

Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. Wyjaśniamy, jak wyglądają procedury na dworze po ogłoszeniu śmierci monarchini, takie jak data pogrzebu, ogłoszenie następcy oraz tradycje żałoby narodowej.
/ 08.09.2022 19:50

Królowa Elżbieta II nie żyje. Odeszła po południu 8 września 2022 w Balmoral. Była najdłużej panującą monarchinią Wielkiej Brytanii, a od października 2016 roku - najdłużej panującą głową państwa na świecie. Oprócz Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, była także królową 15 innych państw tzw. Wspólnoty Narodów.

Następcą Elżbiety II zostanie książę Walii, Karol. Jednocześnie, będzie on najstarszym królem wstępującym na tron. 

„London Bridge is down”. Co się stanie po śmierci królowej?

„The London Bridge” to nazwa oficjalnej procedury postępowania po śmierci królowej, o czym dobrze wiedzą już wnikliwi obserwatorzy serialu „The Crown”. Plan pogrzebowy dla księcia Edynburga nosił nazwę „Forth Bridge”, zaś księcia Walii - „Menai Bridge”.

Zgodnie z ustaleniami, pierwszy o śmierci królowej został poinformowany jej prywatny sekretarz. To właśnie on o tym fakcie telefonicznie poinformował premier Wielkiej Brytanii, której rolą będzie wygłoszenie orędzia. 

Wiadomo też, kto ma udzielać wywiadów i komentarzy w radiu, telewizji i w prasie. Z ramówek brytyjskich stacji znikną programy rozrywkowe, a w siedzibie BBC zapłonie błękitne światło, które zapalane jest w przypadku katastrof narodowych, a także wtedy, gdy umiera członek rodziny królewskiej. Ton muzyki ma zostać zmieniony na bardziej poważny, a dziennikarze przygotują się do podania informacji. 

W szafkach redakcji BBC przygotowane są także ciemne garnitury i krawaty. 

Zgodnie z procedurą „The London Bridge”, książę Karol, jako następca tronu, ma objeżdżać kraj. Pojawi się w Walii i w Szkocji.

Zgodnie z procedurą, wyznaczone do tego osoby wywiesiły na bramach królewskich rezydencji oświadczenie o śmierci królowej. Podobne komunikaty pojawiły się m.in. na bramach pałacu Buckingham oraz zamku Balmoral, w którym przebywała monarchini w ostatnich chwilach życia.

Kiedy pogrzeb Elżbiety II?

Pogrzeb monarchini ma odbyć się 9 dni po śmierci, a telewizja transmitująca ceremonię ma jeden zakaz: nie może robić zbliżeń twarzy rodziny królewskiejW dniu pogrzebu o godzinie 9:00 zacznie bić Big Ben. 

Procedury dotyczące pogrzebu zostały określone w momencie wstąpienia Elżbiety na tron. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się z pewnością w Katedrze Westminsterskiej. Na czas trwania żałoby narodowej flaga Wielkiej Brytanii powiewająca na maszcie Pałacu Buckingham zostanie opuszczona.

Czytaj więcej o królowej Elżbiecie II:
Jak zmieniała się królowa Elżbieta II?
Jak wyglądała koronacja Elżbiety II? Szaty były tak ciężkie, że utrudniały poruszanie się
Sekrety garderoby królowej Elżbiety II. Zagadka krzykliwych kolorów rozwiązana

Redakcja poleca

REKLAMA