10 rzeczy, których nie wiedzieliście o królowej Elżbiecie

Ciekawostki o królowej Elżbiecie fot. ONS
Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022. W trakcie jej panowania urząd sprawowało 16 premierów Wielkiej Brytanii, 7 papieży oraz 14 prezydentów Stanów Zjednoczonych. Wspominamy ją, pochylając się nad najciekawszymi, mniej znanymi faktami z jej życia.
/ 09.09.2022 14:13
Ciekawostki o królowej Elżbiecie fot. ONS

Elżbieta II nie żyje. Królowa Elżbieta zmarła 8 września 2022 roku w posiadłości Balmoral. Była najdłużej panującą królową w historii Wielkiej Brytanii. Zaledwie kilka lat temu pobiła rekord królowej Wiktorii, która panowała 63 lata. Elżbiecie udało się zasiadać na tronie aż przez 70 lat. Poniżej przedstawiamy dziesięć ciekawostek z życia królowej Elżbiety, o których mogliście jeszcze nie wiedzieć.

10 ciekawostek z życia królowej Elżbiety

 • Szkocki zamek Balmoral, w którym odeszła, był jej ulubioną posiadłością. Spędzała tam co roku całe lato. Święta Bożego Narodzenia, z kolei, spędzała co roku w posiadłości Sandringham, ulubionej królewskiej rezydencji jej ojca.
   
 • Nie była przygotowywana do roli królowej. O tym, że pewnego dnia odziedziczy tron, dowiedziała się dopiero w wieku 10 lat, gdy jej wuj abdykował na rzecz swojego młodszego brata – ojca Elżbiety.

 • Jej nazwisko, Windsor (a później Windsor-Mountbatten, po poślubieniu księcia Filipa) zostało wymyślone. Aż do I wojny światowej, członkowie rodziny królewskiej tytułowani byli nazwą rodu Saxe-Coburg-Gotha. Nazwa ta została jednak zmieniona, gdyż niemiecko brzmiący arystokraci na tronie bali się o swoją pozycję w obliczu wojny z Niemcami. Wywodzące się od niemieckich przodków nazwisko, mogło kojarzyć się poddanym z najeźdźcami. 
   
 • Protokoły postępowania w przypadku śmierci członka rodziny królewskiej noszą specjalne kryptonimy. Hasło „London Bridge is down” przekazane z ust sekretarza królowej do premiera miało oznaczać informację o śmierci Elżbiety. W przypadku poprzedniego monarchy, Jerzego VI, było to zdanie „Hyde Park Corner”.
   
 • Zamieszkiwany przez nią pałac Buckingham posiadał własny posterunek policji, straż pożarną, stację benzynową i bankomat. W rezydencji znajduje się także całodobowy gabinet pielęgniarki i lekarza, a pracownicy przybytku mają dostęp do wewnętrznej drogerii, w której można kupić wszystkie najpotrzebniejsze produkty, a nawet alkohol.
   
 • Nosiła lakier do paznokci o kolorze „Ballet Slippers” marki Essie. Jej styliści szukali neutralnego, „bezpiecznego” odcienia, który miał być elegancki i skromny. W 1989 roku padło właśnie na „Ballet Slippers”, który od 30 lat pozostaje jednym z najlepiej sprzedających się odcieni marki.
   
 • Nie potrzebowała budzika. Codziennie rano królewski dudziarz grał dla niej 15-minutowy koncert bezpośrednio po oknem jej apartamentów. To sygnalizowało dla niej początek dnia.
   
 • Była jedną osobą w Wielkiej Brytanii uprawnioną do prowadzenia auta bez prawa jazdy.
   
 • Przez całe życie była miłośniczką psów rasy corgi, a dokładniej Pembroke Welsh Corgi. Lata temu, któryś z jej piesków doczekał się szczeniąt z jamnikiem księżniczki Małgorzaty, tworząc mieszankę ras nazwaną przez Elżbietę „dorgi". Nie została ona jednak uznana przez oficjalne związki kynologiczne.
   
 • Nie urodziła się w pałacu Buckingham, ponieważ, w chwili narodzin, nie była następczynią tronu. Urodziła się w rezydencji przy Bruton Street nr 17 w luksusowej londyńskiej dzielnicy Mayfair. Obecnie znajduje się tam biurowiec i ekskluzywna chińska restauracja.

 • Czytaj więcej o królowej Elżbiecie II:
  Jak zmieniała się królowa Elżbieta II?
  Jak wyglądała koronacja Elżbiety II? Szaty były tak ciężkie, że utrudniały poruszanie się
  Sekrety garderoby królowej Elżbiety II. Zagadka krzykliwych kolorów rozwiązana

  Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

  REKLAMA