Modny ślub i wesele 2016

Poznajcie trendy w organizacji ślubu i wesela na rok 2016.

Rynek ślubny jest obecnie najszybciej rozwijający się sektorem usług w Polsce. Według danych GUS jego wartość szacuje się na ok. 7 miliardów złotych. Dynamika branży naturalnie warunkuje zmieniające się trendy ślubne. Poznajcie najważniejsze z nich!

Modny ślub i wesele 2015 - wypowiedź eksperta

Fot. Fotolia

Zobacz też: Modne dekoracje ślubne - trendy 2016

5 trendów ślubnych zdaniem konsultantów:

1. Ślub w plenerze

W tym roku numerem jeden bez wątpienia jest ślub plenerowy. Zgodnie ze zmianami w „Prawie o aktach stanu cywilnego” obecnie młodzi mają możliwość zorganizowania ślubu poza Urzędem Stanu Cywilnego. Wybrane miejsce musi jednak gwarantować „zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników”. Dotychczas (zgodnie z ustawą z 1986 roku) było to możliwe tylko po wskazaniu ważnych powodów. Dodatkowo należy wnieść opłatę do Urzędu Stanu Cywilnego w wysokości 1000 zł. O tym, czy dane miejsce spełnia określone w ustawie warunki, będą decydowali kierownicy USC.
- W praktyce przyszli małżonkowie mogą pokusić się o realizację ślubu marzeń w wybranym miejscu, oczywiście przy założeniu, że lokalizacja również przypadnie do gustu kierownikowi urzędu. Takie zmiany w prawie otwierają także możliwości biznesowe przed lokalnymi firmami, które z pewnością wykorzystają ten fakt do reklamowania i docelowo zdobywania nowych klientów – komentuje Paweł Chlebowski, wedding planner.

2. Elekancki pokaz zamiast zabaw weselnych

W tym roku weselne atrakcje będą szturmem zdobyte przez „eleganckie” rozrywki takie jak: fotobudka czy pokaz grup kuglarskich.

- W dużej mierze jest to podyktowane zmieniającym się gustem młodych par. Istotną rolę odgrywa tu także czynnik pragmatyczny – w Polsce organizuje się coraz więcej wesel, w których uczestniczą również zagraniczni goście. Dla nich tradycyjne polskie zabawy są często po prostu niezrozumiałe. Dlatego uważam, że młodzi w tym roku jeszcze chętniej będą wybierali takie atrakcje jak: puszczanie motyli po wyjściu z kościoła, czekające na parę młodą anioły na szczudłach czy puszczanie baniek mydlanych lub balonów z helem zamiast lampionów w kształcie serca. Każda para młoda chce, by ten dzień był wyjątkowy zarówno dla nich samych, jak i gości. Rozpoczęty niedawno rok będzie sprzyjał tym pragnieniom – podsumowuje Paweł Chlebowski.

3. Podkreślenie unikatowego charakteru uroczystości

Młodzi coraz częściej i chętniej uwalniają się z okowów tradycji, rezygnując z szablonowych zaproszeń, elementów dekoracji czy nawet dodatków do strojów na rzecz podkreślenia prywatnego i unikatowego charakteru uroczystości. Tu motywem przewodnim często są wspólne pasje czy zainteresowania przyszłych małżonków.

Gotowe wzory zaproszeń czy winietek nieustannie tracą na popularności na rzecz indywidualnych (i co ważne) niepowtarzalnych motywów. Tendencję tę pośrednio napędza wychodząca naprzeciw oczekiwaniom młodych oferta rynku graficzno-drukarskiego, coraz lepiej dostosowana do ich potrzeb i możliwości. Dodatkowo w Internecie nieustannie rośnie liczba programów, w których można zaprojektować własne zaproszenia, księgę dla gości, menu weselne czy winietki.

Personalizacja szczegółów będzie również widoczna w strojach pary młodej. Przykładowo panny młode będą wybierać buty w pastelowych lub (wersja dla odważniejszych) mocnych kolorach (np. zimna zieleń), które będą współgrały np. z kolorem żywych kwiatów we włosach.

4. Świeże kwiaty w organizacji przestrzeni

Niekwestionowanym trendem rozpoczętego roku będą ozdoby i dekoracje, których podstawą są świeże kwiaty. Mogą być one wykorzystane do wystroju kościoła, sali weselnej, samochodu, jako substytut welonu czy do bukietu panny młodej. W tym sezonie przewidywane jest przeniesienie punktu ciężkości ze standardowych drobnych bukietów na duże kwiaty w stylu peonii, azalii, dali, pierzastych odmian tulipanów, narcyzów w nietypowych kolorach w połączeniu z ekskluzywnymi kwiatami takimi jak orchidee czy w zupełnie drugą stronę ludowym akcentem w postaci ozdobnego czosnku, kopru czy karczochów. Co ważne, kwiatowe dekoracje w 2016 roku to dekoracje wiszące, wykorzystujące nieodkryty dotąd potencjał przestrzeni, w której organizowana jest uroczystość.

Niezależnie od wybranego stylu będzie obowiązywała zasada minimalizmu dekoracyjnego. Obowiązującą kolorystyką tego sezonu będą pudrowe pastele i ciepłe odmiany zimnych kolorów szarości, zieleni i błękitu.

5. Elegancki minimalizm w dekoracjach i kulinariach

Dążenie do eleganckiego minimalizmu będzie widoczne nie tylko w przypadku dekoracji sali. W 2016 roku szykuje się też mała rewolucja kulinarna.

- Na stołach gości coraz częściej będą pojawiać się menu – tak by goście wiedzieli, co i o której godzinie będzie serwowane. Zaś klasyczne torty weselne zostaną zastąpione tortami typu „naked cakes”, czyli bez polewy czy lukrowych dekoracji dodaje Paweł Chlebowski ze Wspaniałego Ślubu.

W oparciu o materiał prasowy konsultantów ślubnych firmy "Wspaniały Ślub"

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (16)
/09.03.2017 09:28
piękne te babeczki, ciekawe czy w swojej okolicy znajdę kogoś kto takie zrobi. OO dziewczyny piszecie o polaninie, właśnie myślimy nad nim, a u Was jak wrażenia ?
/29.01.2017 23:38
My dziś byliśmy na targach w Łodzi i też widzieliśmy tą Wódkę Weselną, bo Polanin też miał swoje stanowisko. Świetne są te butelki, wzięliśmy jedną na próbę i w smaku nam bardzo pasuje. Zastanawiamy się nad grawerem, ale na sam alkohol sie pewnie zdecydujemy
/28.11.2016 22:29
bardzo modne są takie wódki z nadrukiem imion młodych i datą ślubu! z tego co widziałam Wódka Weselna ma to w ofercie. wyglądają bardzo fajnie
POKAŻ KOMENTARZE (13)