Lodowy ślub i wesele Królowej Śniegu

Wyobraźmy sobie hotel zbudowany wyłącznie z lodu i śniegu, co roku wznoszony od początku. A obok niego – zbudowany z tego samego materiału kościół. W takim właśnie kościółku, wśród półprzejrzystych ścian może odbyć się wymarzony ślub, a po nim – lodowe wesele. Chcesz zostać Królową Śniegu? Przeczytaj, jak wszystko zorganizować!
/ 25.08.2015 14:11

Fot. Fotolia

Jest takie jedno miejsce na ziemi, gdzie można powiedzieć sobie ”tak” w lodowym kościółku, by potem spędzić noc poślubną w lodowym hotelu, śpiąc na ciepłych skórach reniferów.

Początek podróży poślubnej można spędzić aktywnie lub relaksacyjnie, np. szalejąc w psim zaprzęgu, relaksując się w baliach z gorącą wodą ustawionych na zewnątrz (gdzie panuje temperatura -30 stopni), by następnego dnia wyruszyć w przeszłość i poznać kulturę Samów. Tym miejscem jest Jukkasjärvi w połnocnej Lapplandi, które zaprasza do lodowych budowli przez kilka miesięcy w roku.

Polecamy: Jak przygotować wesele zimą?

Ślub i wesele w krainie Św. Mikołaja

Icehotel (Hotel Lodowy) w Jukkasjärvi w połnocnej Lapplandi, jest zbudowany z wielu tysięcy ton lodu i śniegu. Jest to jedyny na świecie hotel w całości z lodu, a usytuowany jest w krainie, z której pochodzi Św. Mikołaj. Każdego roku budowane są nowe apartamenty, pokoje dwuosobowe, recepcja, odpowiednich rozmiarów sala balowa i słynny bar lodowy - Absolut Icebar. Budowa hotelu zaczyna się już w listopadzie, aby był na pewno gotowy do Świąt Bożego Narodzenia i utrzymuje się do 21 marca, aby potem powoli stopnieć. Całość przygotowana jest tak, by zadowolić nawet najbardziej wybredne gusta, a ze względu na swoją unikatowość i położony tuż obok lodowy kościół, hotel ten jest chętnie wybierany na śluby i wesela przez Pary Młode.

Lodowy kościół i hotel

Temperatura wewnątrz hotelu waha się od -5 do -8 stopni, zależnie od temperatury na zewnątrz, która może spadać nawet do -30 stopni! Choć temperatura wewnątrz może przestraszyć, nie ma obaw o przemarznięcie – opowiada Katarina Krzyzinska, zagraniczna konsultantka ślubna Perfect Moments - we wszystkich pokojach przygotowane są odpowiednie posłania - śpiwory dostosowane do arktycznego klimatu, położone na izolujących skórach reniferów. Dla wszystkich gości jest także przygotowane ciepłe ubranie – kombinezony, buty i rękawice polarne. Jednak jeśli ktoś obawia się nocować w takim miejscu, do dyspozycji gości jest „ciepły” (standardowy) hotel w pobliżu, wyposażony we wszelkie wygody.

W Kościele Lodowym temperatura jest dokładnie taka sama jak w hotelu (-5 - -8 stopni). Kościół należy do parafii protestanckiej, ale jest możliwość korzystania z niego przez różne wyznania (także możliwa jest  msza katolicka), bądź przeprowadzenie ceremonii cywilnych zaślubin.

Polecamy: Zimowa panna młoda i zimowe bukiety ślubne

Bajkowo mroźna kraina Jukkasjärvidaje daje mnóstwo możliwości, by atrakcyjnie spędzić czas podróży poślubnej. Do wyboru są np. wycieczki sankami ciągnącymi przez psy polarne, sauny i kąpiele w gorących baliach ustawionych na zewnątrz, zimowe safari skuterami, albo zapoznanie się z kulturą Samów, potomków pierwotnej ludności zamieszkującej niegdyś całą Skandynawię. (Samowie nadal mają silnie zakorzenioną kulturę przodków, mieszkają w namiotach, hodują renifery, chodzą w tradycyjnych strojach, etc.)