Lista prezentów ślubnych - jak ułatwić zadanie gościom weselnym?

Lista prezentów ślubnych - czy warto ją robić? Dawanie prezentów na ślub to już norma, mocno związana z polską kulturą - nie wypada przychodzić z pustymi rękami. Wręczając prezent ślubny życzymy wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia, a w tym ten prezent ma młodej parze pomóc. Ważne, by ten prezent ślubny podobał się tak samo obdarowującym, jak i "młodym". Jak tego dokonać? Można spróbować poprzez sporządzenie listy prezentów ślubnych.
/ 13.06.2012 11:27

Amerykański zwyczaj - jakim są listy prezentów ślubnych - szybko zyskał zwolenników w Polsce. Młode pary chętnie tworzą listy swoich wymarzonych prezentów, a goście równie chętnie z nich korzystają - wybranie odpowiedniego prezentu niemal zawsze sprawia problem. Tworząc listę prezentów unikamy tzw. prezentów zwyczajowych, czyli takich, które zazwyczaj daje się z okazji ślubu, a jakie są wybierane przez członków dalszej rodziny. Co zrobić, aby nie otrzymać 3 żelazek i 2 zestawów stołowych?

Zacznijmy od proszenia gości o pieniądze zamiast prezentów, co jest niezwykle popularną praktyką. Dzięki temu, młoda para otrzymuje gotówkę, którą może przeznaczyć na prezenty. To rozwiązanie ma jednak wady - nie jest do końca bezpieczne - białe koperty, które goście wręczają po ceremonii, bardzo łatwo zgubić! Wręczanie białych kopert nie jest też zbyt eleganckie.

Tworząc listę prezentów pary młode spełniają swoje marzenia. Źródło: zankyou.com/pl

Papierowe listy prezentów ślubnych

Pierwsze listy prezentów ślubnych przybierały formę papierową - młoda para, świadkowie lub członkowie rodziny zarządzają listą prezentów, którą przedstawiają każdemu z gości.

Zalet papierowej listy prezentów jest bardzo dużo:

  • eliminujemy prawdopodobieństwo otrzymania takich samych prezentów,
  • goście dobrze wiedzą, co sprawi młodej parze radość, 
  • goście rezerwują prezenty, które są wykreślane z listy, itp.

Jeżeli lista zawiera dodatkowo cenę i adres miejsca, gdzie dany przedmiot można kupić - zadanie gości jest znacznie ułatwione. Należy jednak pamiętać, by na liście znalazły się prezenty o zróżnicowanej wartości, aby nie dopuścić do sytuacji, kiedy na liście zostaną tylko drogie prezenty, niedostępne dla poszczególnych gości, co może ich postawić w bardzo niekomfortowej sytuacji.

Lista prezentów ślubnych w Internecie

Wraz z rozwojem Internetu, nikogo nie dziwi już zamieszczanie list prezentów w przestrzeni Internetowej. Lista wygląda tak samo, jak jej papierowa wersja, jest jednak łatwiej dostępna dla wszystkich gości. Zaletą takiej listy jest możliwość dodania linka np. do sklepu internetowego, gdzie gość bezpośrednio może nabyć prezent. Dzięki umieszczeniu listy w Internecie, nie musimy także angażować żadnego z gości do zarządzania spisem prezentów, co mogłoby być niekomfortowe i czasochłonne.

Prezenty ślubne wybierane ze sklepu internetowego

Kolejną możliwością, jaką daje Internet są prezenty wybierane ze sklepu internetowego. W takiej sytuacji, kupione prezenty, wysyłane są bezpośrednio na adres Państwa Młodych przed ślubem. W przypadku takiej listy, problemem jest ograniczenie jedynie do akcesoriów oferowanych przez dany sklep.

Dzięki stworzeniu listy prezentów młoda para otrzyma tylko takie prezenty, o jakich marzy! Źródło: zankyou.com/pl

Pieniężne listy prezentów ślubnych

Najnowszą odmianą listów prezentów są tzw. pieniężne listy prezentów ślubnych. Jest to połączenie internetowej listy prezentów i białych kopert, tylko znacznie bardziej eleganckie. Narzeczeni logują się na stronie internetowej i tworzą listę swoich wymarzonych prezentów: przedmioty, wycieczki, co tylko chcą! Goście wybierają, które prezenty chcieliby młodej parze podarować i płacą za wybrane prezenty. Młoda para otrzymuje pieniądze na swoje konto bankowe i kupuje za nie co tylko chce! W ten sposób mogą wyjechać w wymarzoną podroż poślubna, wyremontować mieszkanie czy zorganizować przyjęcie weselne, a goście mają pewność, że sprawili Młodej parze wymarzony prezent. Kolejną zaletą takiej listy jest fakt, że goście mogą płacić tylko za część prezentu, jeżeli jego cena jest wysoka, wówczas każdy ma poczucie, że przekazał wam dokładnie taką kwotę, jaką chciał. Zaletą takiej listy prezentów jest także jej wielojęzyczność - goście z różnych krajów mogą obsługiwać listę w swoim języku i kupować prezenty w swojej walucie. Niewątpliwie, jest to najbardziej eleganckie i nowoczesne rozwiązanie.

Pieniężna lista prezentów ślubnych. Źródło: Zankyou.com/pl

Z list prezentów warto korzystać, aby spełnić swoje marzenia. Każda młoda para wie, jak wiele wyrzeczeń związanych jest z organizacją ślubu i wesela, a goście doskonale to rozumieją, dlatego chcieliby podarować prezent, który na pewno się im spodoba. Poświęćcie kilka chwil na stworzenie listy prezentów o jakiej marzycie, a  wasi goście będą szczęśliwi, że będą z wami nie tylko w dniu ślubu, ale mogą się odwdzięczyć za zaproszenie i wspólną zabawę.

Redakcja poleca

REKLAMA