Koszty ślubu i wesela - szczegółowy poradnik. Ile naprawdę musisz wydać?

Koszt ślubu i wesela jawi się jako ogromny wydatek, sięgający kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy jednak od indywidualnych czynników. Najdroższa jest sala weselna i stroje pary młodej. Na co jeszcze (i ile) musisz wydać pieniądze?
/ 02.04.2011 02:41

Ślub i wesele to imprezy zazwyczaj wymagające istotnych nakładów finansowych. Oczywiście poziom nakładów zależy od tego:

 • w jakim mieście/państwie organizujesz uroczystości,
 • ile osób zamierzasz zaprosić,
 • ile dni trwać mają uroczystości — czy to ma być jeden dzień, czy weekend ślubny,
 • jaki standard Cię satysfakcjonuje.

Różne priorytety par w planowaniu ślubu i wesela

Obserwując młode pary daje się zauważyć istotne różnice w podejściu do wydatków ślubno-weselnych. Pary różnią się bardzo pod względem priorytetów, jakie wyznaczają. Dla jednych najważniejsze jest rozbudowane, kilkudaniowe menu przygotowywane przez najlepszych kucharzy, podczas gdy inni nie przywiązują aż tak dużej wagi do tego, co będzie serwowane, i wolą wydać sporą część budżetu na oprawę florystyczną miejsca zaślubin i wesela. Są też pary, które pragną spędzić z gośćmi jak najwięcej czasu i organizują np. 2-dniowe uroczystości z noclegiem dla mniejszej grupy bliskich. Dla innych ważne jest, żeby w tym dniu towarzyszyło im 100 czy 200 osób i by nie trwało to dłużej niż przez 6 – 7 godzin.

Niskobużetowe a wysokobudżetowe wesele

Pewne jest to, że nie zawsze sukces imprezy tkwi w wysokim budżecie. Znane są i organizowane często śluby i wesela niskobudżetowe, gdzie kluczowym jest dobry pomysł, koncepcja, organizacja i alternatywne rozwiązania. Uroczystości niskobudżetowe mogą być bardzo udane, nierzadko bardziej, niż te średnio czy bardzo wysokobudżetowe. Zatem nie martw się, że masz za mało, tylko poświęć więcej czasu i uwagi na myślenie strategiczne: jak najlepiej wykorzystać ten budżet, który mam? Jest wiele rozwiązań, które mogą sprawić, że uda Ci się zorganizować uroczystości, o jakich marzysz.

Suknie ślubne BiancanevE

Kto za co płaci?

W niektórych środowiskach istnieje tzw. podejście tradycyjne do dzielenia kosztów ślubu i wesela. Rodzina Panny Młodej i Pana Młodego dzieli się kosztami poszczególnych elementów składowych uroczystości ślubno-weselnych.

Rodzina Panny Młodej finansuje:

 • druk zaproszeń i papeterii ślubnej,
 • sporządzenie dokumentacji fotograficznej i wideo,
 • strój ślubny Panny Młodej,
 • przyjęcie weselne bez kosztów napojów alkoholowych i bezalkoholowych,
 • dekoracje sali weselnej i miejsca ślubu.

Rodzina Panny Młodej w tradycyjnym podziale zapewnia menu weselne, w tym również ponosi koszty wyprodukowania tortu ślubnego. Rodzajów tortów jest wręcz niezliczona ilość i każda para może przebierać w kolorach, smakach i kształtach. Od wielkości, a w zasadzie wagi, kształtu i trudności przygotowania zależy oczywiście również cena tortu weselnego.

Najpiękniejsze życzenia ślubne - zobacz! 

Rodzina Panna Młodego finansuje:

 • napoje alkoholowe i bezalkoholowe na przyjęciu weselnym,
 • obrączki
 • strój ślubny Pana Młodego,
 • bukiet dla Panny Młodej,
 • pojazd ślubny,
 • zespół muzyczny
 • podróż poślubną.

Podajemy informacje, jakie wydatki musisz zaplanować, ale pamiętaj, że to, na co i jak dużo chcesz wydać, zależeć będzie wyłącznie od Ciebie, Twojego partnera i ewentualnie Waszych rodziców.

Z obserwacji z ostatnich kilku lat wynika, że taki podział jest w praktyce coraz rzadziej spotykanym zjawiskiem. Większość par albo finansuje samodzielnie swoje uroczystości, albo ich sporą część. W takich przypadkach rodzice starają się pokryć jakąś - czasem mniejszą, czasem większą - część kosztów. W niektórych rodzinach jednak wciąż za punkt honoru uznaje się wydanie córki za mąż czy ożenienie syna i nie ma szans, żeby rodzice pozwolili na to, by dzieci cokolwiek finansowały same.

Rozpoznaj sytuację

Dlatego sam musisz rozpoznać, jak to jest w Twojej rodzinie i czy Twoi rodzice oraz rodzice partnera/-rki są gotowi partycypować w kosztach całego przedsięwzięcia.

To jedno z pierwszych pytań, na które musisz mieć odpowiedź na początku organizacji ślubu i wesela. Określenie, ile masz do wydania, warunkuje Twój sposób myślenia i działania, bowiem będziesz sięgać po rozwiązania, które są w Twoim zasięgu. Dzięki temu możesz od razu szukać ofert mieszczących się w Twoim budżecie; będzie to swoista selekcja już na samym starcie.

 • Na początku przygotowań ustal, kto i w jakim stopniu finansuje Twój ślub i wesele;
 • Postaraj się określić łączną kwotę, jaką będziesz mieć do dyspozycji;
 • Wydatkowanie budżetu ślubnego rozłożone jest w czasie, nie musisz mieć wszystkich pieniędzy na samym starcie przygotowań.

Oprócz tradycyjnego podziału istnieją też inne rozwiązania dotyczące dzielenia budżetu. Na przykład takie, że rodziny Panny Młodej i Pana Młodego dzielą wszystkie koszty po prostu po połowie. Sytuacja się komplikuje, jeśli ze strony którejkolwiek z rodzin jest miażdżąca przewaga gości (np. 20:80 osób). Wówczas zdarza się, że każda z rodzin płaci za swoich gości.

Z praktyki wynika także, że niejednokrotnie koszt wynajęcia konsultantów ślubnych ponoszą narzeczeni, podczas gdy wszystkie inne koszty pokrywają rodzice. Nie ma ani lepszego, ani gorszego rozwiązania. Pewne jest to, że to jedyne dobre dla Ciebie musi być wypracowane i zaakceptowane przez Ciebie, Twojego narzeczonego/narzeczoną i Waszych rodziców.

Jakie pozycje kosztowe przewidzieć przy organizacji ślubu i wesela? Po określeniu, kto jest płatnikiem i w jakich ramach finansowych się obracasz, musisz przygotować roboczy, wstępny budżet, czyli zestawienie wszystkich spodziewanych wydatków.

Formalności ślubne- cennik

 • Zapowiedzi ok. 100 zł;
 • Nauki przedmałżeńskie w większości bezpłatne, czasem jednak stanowią dodatkowy koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych;
 • Opłata za udzielenie ślubu w kościele, tzw. ofiara 200 – 1500 zł;
 • Opłata za udzielenie ślubu w USC ok. 80 zł;
 • Odpisy aktu małżeństwa ok. 20 zł.

Koszty związane z organizacją ślubu

 

 • Zaproszenia i papeteria ślubna

(winietki, menu, mapki, plan usadzenia gości). Na koszt zaproszeń i pozostałej papeterii ma istotny wpływ rodzaj papieru, model i ilość planowanych druków.

 • Oprawa florystyczna miejsca ślubu

Zdarza się, że jest zapewniana przez kościół czy USC, ale przeważnie samemu trzeba zadbać o dekoracje. Koszt uzależniony jest od wielkości aranżacji i rodzaju użytych kwiatów. Jeśli w danym kościele czy USC jest kilka ślubów jeden po drugim, to często wszystkie pary pokrywają koszt jednej dekoracji.

 • Oprawa florystyczna Młodej Pary (bukiet, butonierki, bukiety druhen i świadkowej).

Koszt bukietu jest uzależniony od wielkości i rodzaju kwiatów, a także od sezonu. Zdarza się, że wiązanki zimowe są droższe o kilkadziesiąt – kilkaset złotych.

 • Wypożyczenie dodatkowego wyposażenia (namiot, wykładzina, świeczniki, klęczniki etc.).

Jeśli organizujesz ślub poza USC, w plenerze, musisz uwzględnić koszt wypożyczenia namiotu, jego aranżacji, wypożyczenia stołu, krzeseł, nagłośnienia. Jeśli organizujesz ślub w USC czy kościele, ale nie odpowiada Ci wyposażenie, jakim dysponują te miejsca w standardzie, musisz uwzględnić koszt wypożyczenia np. wykładziny, wolnostojących świeczników lub odświętnych klęczników.

 • Oprawa muzyczna ślubu

Każdej ceremonii zaślubin akompaniuje organista na stałe współpracujący z kościołem lub muzyk grający na syntezatorze/pianinie w USC. Jednak przeważnie pary decydują się na dodatkową oprawę muzyczną. Do najtańszych rozwiązań należą: harfistka, śpiewak/śpiewaczka, trębacz. W kolejnej grupie cenowej znajdują się tria, kwartety, kwintety. Najdroższym rozwiązaniem są wieloosobowe chóry. Organista to koszt ok. 100 – 200 zł.


 • Atrakcje po ślubie (szczudlarze, pokaz baniek, wypuszczenie gołębi etc.).

Jeśli chcesz zorganizować niespodzianki po ślubie, masz do dyspozycji niezliczoną ilość możliwości. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Koszt zależy od miejsca uroczystości, czasu trwania atrakcji, liczby osób, które są wymagane do organizacji niespodzianki, etc.

 • Pojazd ślubny

Do wyboru masz zarówno pojazdy mechaniczne, jak i pojazdy konne. Najtańsze są auta współczesne, limuzyny, najdroższe są "królewskie" karoce z 4 – 6 końmi. Koszt zależy od miejsca uroczystości, czasu wypożyczenia, koloru auta, terminu wypożyczenia. Dodatkowym kosztem jest dekoracja pojazdu.

 • Obrączki

Rozpiętość cenowa jest ogromna. Koszt zależy od wagi, rodzaju kruszcu, rodzaju i ilości kamieni szlachetnych.

Koszty związane z weselem

 

 • Wynajęcie miejsca weselnego

Niektóre lokalizacje wyszczególniają w ofertach koszt wynajęcia miejsca. Zawsze pytaj, czy są jakieś dodatkowe opłaty oprócz oczywistych kosztów menu. Przeważnie istnieją dopłaty za tzw. wyłączność — udostępnienie lokalu, miejsca do dyspozycji tylko Twoich gości. Zdarza się, że koszt związany z wynajęciem obiektu jest wkalkulowany w koszt menu weselnego od osoby. W niektórych lokalizacjach zdarzają się jednak tzw. dopłaty do minimalnej liczby gości. Lokal ustala sobie pewne minimum; jeśli masz mniej gości, musisz dopłacić różnicę.

 • Menu weselne

Rozpiętość cenowa jest duża. Menu weselne waha się od 150 zł do 400 zł za osobę. Na ostateczny kształt ma wpływ miasto, standard i renoma obiektu, składniki menu, liczba potraw, czas trwania przyjęcia. Nie warto porównywać ofert poprzez zestawianie samych cen. Ważne, żeby porównywać zawartość, jaka jest w cenie. Nie zawsze możecie dostać to samo za 150 zł. Poza tym koszt menu zależy od tego, czy jest to menu na przyjęcie zasiadane, czy przyjęcie stojące, bufetowe.

Napoje alkoholowe i bezalkoholowe

Istnieje kilka modeli rozliczeń:

 1. Lokal zgadza się na przyniesienie przez Was napojów i pobiera opłatę za ich wyserwowanie, tzw. korkowe, liczoną od osoby albo od butelki.
 2. Płaci się za tzw. open bar — jest to ryczałt od osoby. Nieważne, ile goście wypiją, Ty płacisz stałą stawkę od osoby. Koszt zależy od tego, jakie rodzaje napojów znajdują się w pakiecie.
 3. Płacisz za napoje według spożycia po cenach restauracyjnych minus "jakiś" rabat. Ta opcja jest bardzo mało kontrolowalna, szczególnie wtedy, kiedy organizujesz wesele bez pomocy wedding plannerów.

Tort weselny

Zazwyczaj stanowi dodatkowy koszt. Cena tortu zależy od smaków, renomy cukierni, miejsca wesela (koszt transportu), wagi i zastosowanych składników. Ceny wahają się od ok. 80 do 200 zł/kg.

Inne koszty związane z weselem

 • Serwis

 Niekiedy serwis kelnersko-barmański stanowi dodatkowy koszt. Płaci się np. 10% od wartości rachunku lub wskazaną kwotę za pracę każdego kelnera. Zapoznaj się dokładnie z ofertą wybranego lokalu i poszukaj odpowiedzi.

 • Atrakcje weselne (pokaz tańca, fajerwerki itp.)

Na współczesnych weselach coraz częściej zaskakuje się gości atrakcjami różnego typu. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża, od kilkuset do parunastu tysięcy złotych.

 • Dekoracja miejsca weselnego

Nakłady na aranżacje florystyczno-dekoratorskie w głównej mierze zależą od stanu i kondycji wybranego miejsca. Jeśli miejsce jest samo w sobie bardzo bogate w różnego typu dekoracje, do aranżacji wystarczą tylko kwiaty dla podkreślenia doniosłości wydarzenia. Ale jeśli wybrane miejsce jest surową salą, którą trzeba przystosować do uroczystości weselnych, trzeba się liczyć ze znacznie większymi nakładami. Koszty aranżacji zależą także od rodzajów zastosowanych materiałów i ich wielkości. Niekiedy zdarza się, że wybrany lokal w cenie menu zapewnia podstawowe dekoracje kwiatowe stołów. Musisz bardzo uważnie analizować oferty.

 • Wypożyczenie dodatkowego wyposażenia (np. okrągłe stoły, pokrowce na krzesła).

Musisz szczegółowo przepytać managera, co znajduje się w cenie, a co jest dodatkowo płatne. W wielu miejscach dodatkowo płatne jest wypożyczenie okrągłych stołów wraz z obrusami lub wypożyczenie białych/écru pokrowców na krzesła. Wszystko zależy od tego, czym dysponuje wybrany przez Ciebie obiekt.

Oprawa muzyczna wesela

Jest kilka możliwości:

 1. DJ — ceny wahają się od 1000 do 4000 zł.
 2. Zespół muzyczny — rozpiętość cenowa jest ogromna.

Ceny wynajęcia zespołu muzycznego zależą od liczby osób w składzie, rodzaju i ilości instrumentów, renomy zespołu, długości występu etc. Ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy. Nie zawsze w cenach podawanych przez zespoły znajdują się koszty nagłośnienia i oświetlenia. Wypytaj szczegółowo, jakie dodatkowe koszty mogą się pojawić — zdarza się, że dopłaca się za nocleg i dojazd.

Upominki dla gości, upominki dla rodziców

W tym przypadku granice nie istnieją. Obowiązują granice rozsądku.

Transport

Jeśli zapraszacie gości w miejsce oddalone o sporą odległość od miasta, przyjmuje się, że organizatorzy pokrywają koszty dowiezienia i odwiezienia gości. Koszty zależą od rodzaju transportu (busy, autokary), marki pojazdów, czasu wynajęcia, liczby przejechanych kilometrów.

Noclegi

Zdarza się, że organizatorzy — Młoda Para i jej rodziny - ponoszą koszt noclegów swoich gości, szczególnie wtedy, gdy dojeżdżają do Was z zagranicy czy z innych miast Polski. Koszt noclegu zależy od standardu hotelu, wielkości pokoju i liczby nocy. Jeśli przenocujesz gości w miejscu wesela, zazwyczaj możesz otrzymać bardzo preferencyjne warunki cenowe.

Koszty związane ze ślubną stylizacją

 • Suknia ślubna

Koszt sukni zależy głównie od tego, czy się ją wypożycza, kupuje gotową w salonie, czy szyje na zamówienie. Rozpiętość cenowa jest ogromna, od kilkuset złotych do parunastu tysięcy.

 • Dodatki dla Panny Młodej (buty, bielizna, welon, biżuteria, podwiązka)
 • Strój ślubny Pana Młodego

Koszt zależy głównie od tego, czy się go wypożycza, kupuje gotowy w salonie, czy szyje na zamówienie. Rozpiętość cenowa jest ogromna, od kilkuset złotych do paru tysięcy złotych.

 • Dodatki dla Pana Młodego (buty, koszula)
 • Fryzjer

Jeśli chcesz, żeby fryzjer dojechał do Ciebie, musisz liczyć się z dodatkową opłatą. Czasem dodatkowo płatne jest czesanie próbne, czasem jest w cenie ogólnej.

 • Makijaż

Jeśli chcesz, żeby makijażystka dojechała do Ciebie, musisz liczyć się z dodatkową opłatą. Czasem dodatkowo płatne jest malowanie próbne, czasem jest w cenie ogólnej.

 • Kosmetyczka - manicure, pedicure, itp.

Koszty związane z dokumentacją ze ślubu i wesela

 

 • Fotograf

Koszty sporządzenia dokumentacji fotograficznej i sesji plenerowej są bardzo zróżnicowane. Wpływ na cenę ma termin ślubu, liczba osób na ślubie i weselu - czasem niezbędne są 2 osoby - oraz to, co finalnie otrzymujecie: ilość zdjęć, nośników, odbitek, rodzaj albumów. Nie bez znaczenia jest także renoma studia fotograficznego. Ceny wahają się od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy.

Jak wybrać idealnego fotografa na ślub? 

 • Wideofilmowanie

Koszt sporządzenia dokumentu filmowego zależy od kilku czynników: rodzaju sprzętu, jakim dysponuje studio, czasu nagrywania/obecności operatora w trakcie uroczystości oraz od efektu finalnego: długości filmu, muzyki, liczby tzw. teledysków. Niekiedy konieczne jest wypożyczenie dodatkowego wyposażenia technicznego, żeby nagrać materiał wysokiej jakości.

Konsultant ślubny (tzw. wedding planner)

Zazwyczaj jako dodatkowy koszt w ślubno-weselnym budżecie traktuje się koszt związany z zatrudnieniem konsultanta ślubnego. Po przeanalizowaniu wartości czasu, jaki zyskujecie dzięki odciążeniu przez doradców ślubnych, powinniście go uznać za zysk. Czas to pieniądz, nieprawdaż? Nie bez znaczenia jest także zwiększenie szansy na powodzenie uroczystości. Agencje stosują różne modele wynagrodzenia.

We wszystkich ww. pozycjach niezbędne jest wykonanie analizy porównawczej kosztów. Rekomendujemy, żebyś zapoznał/a się z minimum dwiema lub trzema ofertami z każdej kategorii. Wówczas musisz zdecydować, jakie masz priorytety i jakie kryteria doboru podwykonawców są dla Ciebie najważniejsze. Jeśli zależy Ci na tym, by np. fotograf był z Tobą przez cały dzień, od przygotowań rano do późnej nocy w trakcie wesela, nie będzie dobra oferta tego fotografa, który rozliczać się chce za godzinę swojej pracy.

Celowo w niektórych pozycjach nie podajemy konkretnych kwot, dokładnych widełek cenowych za usługi czy produkty. Na rynku jest bardzo duże zróżnicowanie. Ceny usług, dostawców nie są jednakowe. Stawki różnią się w zależności od terminów, miast i wielu innych parametrów. Zatem najlepsze, co możesz zrobić, to porównywać oferty pozyskane ze swojego regionu.

Po sporządzeniu wstępnego ramowego budżetu czasem pojawia się bunt narzeczonych: Po co organizować wesele, skoro za te pieniądze można kupić samochód, pojechać w niezapomnianą podróż, spłacić kilkanaście rat za kredyt na mieszkanie itp.? W niektórych rodzinach trwają długie dyskusje, czy wyprawiać wesele, czy też zorganizować ślub z ewentualnie skromnym obiadem dla najbliższej rodziny. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To zawsze kwestia indywidualna.

Jak rozplanować budżet? Każda para musi wypracować własne proporcje. A one zależą od tego, w co głównie chcesz inwestować. Porozmawiaj z partnerem i wypisz, na czym wam najbardziej zależy. Czy na strojach ślubnych z najlepszego salonu w mieście, czy na weselu w pałacowych wnętrzach, a może na znanym zespole muzycznym…?

Procentowy podział budżetu ślubno-weselnego:

 • Koszty wesela stanowią zazwyczaj ok. 40 – 50% całego budżetu.
 • Koszt stroju Panny Młodej i Pana Młodego stanowią zazwyczaj ok. 12 – 15% całego budżetu.
 • Koszty oprawy muzycznej szacować można na ok. 10 – 15% całego budżetu.
 • Koszt fotografa i dokumentacji wideo szacować można na ok. 5 – 10% całego budżetu.
 • Koszt pojazdu ślubnego szacować można na ok. 5% całego budżetu.
 • Dekoracje, oprawa florystyczna - szacować można na ok. 5 – 20% całego budżetu.
 • Zaproszenia i papeteria ślubna - szacować można na ok. 2 – 5% całego budżetu.

Powyższego podziału nie traktuj niczym wyroczni. Każda uroczystość, w zależności od wybranych priorytetów, może być zorganizowana według zupełnie innego podziału kosztów.

Kredyt na ślub i wesele

Na rynku można znaleźć oferty kredytów na ślub i wesele. Budzić mogą wiele kontrowersji, ale dla niektórych par organizacja ślubu i wesela jest niemożliwa bez zaciągnięcia pożyczki. Jeśli jest to jedyna możliwość warunkująca twój ślub, poszukaj ofert w Internecie, coraz więcej banków zaczyna wprowadzać taki produkt.

Koniecznie udaj się do właściwej placówki przynajmniej 2 banków i szczegółowo przeanalizuj warunki udzielenia kredytu wraz z umowami. Pamiętaj, że budżet weselny wydatkowany jest nie jednorazowo, a w transzach. Najpierw wpłaca się zaliczki, następnie w czasie wykonywania usługi drugą lub ostatnią transzę; w przypadku fotografa i wideo płaci się większość przy odbiorze materiałów.

Gdzie szukać oszczędności?

Jeśli po sporządzeniu wstępnego budżetu istnieje ryzyko, że musicie przesunąć datę ślubu, a kredytu nie chcecie lub nie możecie dostać, warto zastanowić się nad możliwościami redukcji. Główne punkty do analizy:

 1. Lista gości — Dokładnie ją przeanalizuj. Przemyśl, jaki klucz doboru gości przyjąć. Zastanów się, czy nie ma możliwości zredukowania ich liczby.
 2. Dostawcy/podwykonawcy — Rozejrzyj się i sprawdź, czy nie masz w swoim otoczeniu znajomych, którzy mogliby zaoferować Ci korzystniejsze warunki niż nieznane firmy.
 • Konsultanci ślubni nie polecają takich rozwiązań, gdyż bardzo trudno Ci będzie egzekwować to, czego oczekujesz, od przyjaciół i znajomych. Sam musisz zdecydować, czy oszczędności są na tyle duże, że warto zaryzykować i zaangażować znajomych czy ich firmy.
 • Formuła przyjęcia — Przemyśl, czy model przyjęcia, jaki planujesz, to jedyny możliwy. Może jeśli zmodyfikujesz formułę przyjęcia, stać cię będzie na więcej?
 • Inne koszty wiążą się np. z całonocnym przyjęciem weselnym zasiadanym dla 100 osób, a inne z formułą mieszaną: obiad weselny dla najbliższej rodziny w restauracji i tego samego dnia wieczorem impreza stojąca dla znajomych i przyjaciół w klubie czy dyskotece.

Artykuł jest fragmentem książki: Ślub i wesele. Poradnik bez kantów., Katarzyna Gajek, Marta Barlak, wyd. Helion

Zobacz także:
Najdroższe śluby w polskim show - biznesie! WOW!
Jakie formalności trzeba koniecznie załatwić przed ślubem?