Fotograf ślubny – jak mieć piękne zdjęcia i nie zbankrutować?

Fotograf ślub fot. Adobe Stock
Piękne zdjęcia z wesela nie muszą kosztować majątku. Oszczędzanie na fotografie nie zawsze jednak jest opłacalne – w niektórych przypadkach można za to słono zapłacić, jednak nie materialnie. Cena to fatalne zdjęcia, a nawet ich brak! Jak pogodzić doskonałą jakość zdjęć z rozsądną ceną za fotografa?
Wioletta Górecka / 19.09.2018 06:00
Fotograf ślub fot. Adobe Stock

Fotograf ślubny to pierwsza osoba, o której myśli się planując wesele. Trudno wyobrazić sobie tak ważną chwilę uwiecznioną amatorskim aparatem czy, o zgrozo, telefonem. Takie zdjęcia sprawdzą się co prawda jako piękna pamiątka na portalach społecznościowych, jednak zdecydowanie nie nadają się do albumu ślubnego. Koszt fotografa ślubnego nie musi jednak pochłonąć większości budżetu weselnego. Jak mieć piękne zdjęcia, za niższą cenę?

Fotograf ślubny -jakość musi mieć swoją cenę, ale…

Wybór fotografa ślubnego to poważne i trudne zdanie. Najlepsi nie mają wolnych terminów już na najbliższe 2-3 lata, a inni, wolni, często oczekują ogromnej kwoty. Są również tacy, którzy za niską cenę oferują równie niską jakość usług. Jak to wszystko ze sobą pogodzić?

Fotograf ślubny na ostatnią chwilę - jak podejść do tematu?

Po pierwsze, za poszukiwania fotografa trzeba zabrać się odpowiednio wcześnie, by bez wyrywania włosów znaleźć tego odpowiedniego. Po drugie – warto weryfikować najpierw osoby z polecenia. W tym przypadku pozostaje tylko ustalenie, czy fotograf ma wolny termin, a także ceny za usługę. Po trzecie – warto poszukać wśród początkujących miłośników fotografii. Choć w tym przypadku wybór jest obarczony większym ryzykiem, może się bardzo opłacić! Dlaczego?

Fotograf ślubny amator – ale z sercem i wyczuciem!

Aby zostać fotografem, nie wystarczy mieć drogiego i najlepszego aparatu. To tylko narzędzie pracy artysty – tak, artysty, bo fotografia to sztuka. Podobnie jak wśród aktorów, także wśród fotografów jest mnóstwo prawdziwych talentów, które niekoniecznie ukończyły szkołę i mogą pochwalić się ścianą pełną dyplomów. Nie umniejsza to jednak w żaden sposób ich umiejętności!

W tym przypadku potrzebne jest wyczucie, serce do swojej pracy, a także wyobraźnia. To ważniejsze, niż certyfikaty! Talent albo się ma, albo nie, a pod okiem profesjonalistów można go tylko szlifować, by być coraz lepszym !

Jak wybrać najlepszego fotografa ślubnego?

Dlatego warto dać szansę fotografowi – amatorowi, który może robić zdjęcia nawet lepsze, niż niejeden profesjonalista z wielkim studio. Ogłoszeń takich osób nie brakuje i często wykonują piękne zdjęcia nawet za połowę ceny, którą trzeba by zapłacić profesjonaliście.

Jak wybrać fotografa z zamiłowania, by nie żałować wyboru?

Fotograf ślubny – jak wybrać?

Najważniejsze są oczywiście dotychczasowe prace fotografa. Przejrzyj jego portfolio i poproś o dodatkowe zdjęcia w innym stylu (jeśli przedstawiony nie do końca ci odpowiada). 
Jeśli macie zapas czasu, umówcie się na sesję zdjęciową (na przykład rodzinną, narzeczeńską).

To pozwoli zweryfikować umiejętności fotografa i pomoże podjąć decyzję o powierzeniu mu zadania uwiecznienia waszego ślubu. Często wybierając fotografa, zapomina się o kilku ważnych elementach, które go weryfikują. Najczęściej popełniane błędy przy wyborze fotografa to właśnie nie zapoznanie się z portfolio i całkowite poddanie się jego pomysłom.

Koniecznie podpiszcie umowę, w której zabezpieczone będą interesy obu stron, a nie tylko fotografa!

To także może ci się przydać!
Masz lustrzankę cyfrową? Zrobisz nią piękne zdjęcia (nie tylko ślubne)!
Zdjęcia ślubne z humorem? Dlaczego nie! 

Redakcja poleca

REKLAMA