Film ze ślubu i wesela to pamiątka na całe życie

Film ze ślubu i wesela – 3 minuty kontra 3 godziny

Obecnie filmy ze ślubu i wesela wyglądają zupełnie inaczej niż kilka lat temu. Powoli odchodzi się od długich, monotonnych filmów na rzecz krótkich dynamicznych teledysków. Rynek oferuje wachlarz propozycji filmowania. Na co się zdecydować? Prezentujemy przegląd ofert filmów ze ślubu i wesela.
/ 05.03.2012 10:19
Film ze ślubu i wesela to pamiątka na całe życie

Obecnie na rynku mamy ogromny wybór ofert filmowania ślubu – począwszy do tradycyjnych filmów weselnych trwających 3-5 h, poprzez filmy zmontowane trwające 45 minut – 1h, a nawet krótkie ślubne teledyski, które trwają 3-5 minut.

Do tego sprzęt kamerzystów także ewaluował – i tu znowu w ofercie są kamerzyści ze standardowymi kamerami, operatorzy filmujący kamerami w jakości HD, Blue Ray, filmowcy  filmujący aparatami cyfrowymi wysokiej jakości, a nawet filmy w 3D.

Oferta na rynku jest coraz bogatsza i każda para znajdzie coś dla siebie. I bardzo dobrze. Pamiętam jak jeszcze niedawno ciężko było znaleźć naprawdę świetnych kamerzystów, na całą Polskę była ich dosłownie garstka. Na szczęście i ta sytuacja zmieniła się na lepsze i pary młode mogą wybierać z ofert wedle swojego gustu.

Polecamy również: Film na weselu – za i przeciw

Bardzo trudno jednoznacznie powiedzieć, jaka oferta jest najlepsza. O gustach się nie dyskutuję, ale warto omówić każdy z tych przykładowych rodzajów filmów ślubnych.

TRADYCYJNY FILM WESELNY (3-5 godzin)

Tradycyjny film weselny który w zasadzie od wczesnych lat 90 niewiele pod względem schematów się zmienił, bywa określany jako nudny i tendencyjny. Dlatego dużo par rezygnuje z kamerzysty myśląc, że tylko taką opcję oferuje nam rynek ślubny. Rozmawiając z różnymi parami młodymi często mają opory przed wynajęciem kamerzysty. Jak mówią – taki film ogląda się tylko raz a potem wrzuca się na półkę. Dlaczego?

Bo określany jest jako nudny. Nawet najciekawszy film w kinie może znużyć, gdy trwa za długo. Podobnie z filmami ślubnymi. Zbyt długie ujęcia, zła jakość obrazu, nieumiejętny montaż – to wszystko kojarzy się z tradycyjnym filmem. Nawet para młoda, która jest głównym aktorem w tym filmie, przewija go. Niestety, ale tak właśnie zapisał się w naszej pamięci film weselny.

Kojarzy się z kiczem, z kamerzystą – reżyserem ustawiającym nas, naszych gości, mówiącym co para młoda ma zrobić, jaką scenę ma powtórzyć. Do tego mnóstwo kadrów „znad kotleta” – czyli jednym słowem – nie chcemy filmu ślubnego.

A z drugiej strony są pary młode, które uważają że tylko film trwający 3-5 h może ukazać jak najwięcej szczegółów tego dnia, uchwycić większość gości weselnych, pokazać prawdziwy skrót z tego dnia. Dodatkowo tradycyjny film trwający 3-5 h jest najtańszą z filmowania na rynku i przez to często jeśli już ma się pojawić na weselu, a para młoda szuka oszczędności, to na pewno chętniej wezmą tę opcję pod uwagę.

Cena takiej usługi waha się w granicach 1000 – 1500 zł

FILM (1 godzina)

Im krótszy montaż, tym droższa usługa. Bardzo ciężko jest z materiału trwającego 8-12h (z tzw. surówki), wybrać te fragmenty, które odzwierciedlą najważniejsze punkty przyjęcia zamknięte w 1 h reportaż. Ale jeśli kamerzysta jest sprawnym montażystom – taki film będzie się oglądało z przyjemnością. Nie trzeba filmu przewijać, chętnie wraca się do niego po latach, a nawet nie nudzi, gdy koleżanka chce pokazać swój film weselny.

Przeciwnicy filmów weselnych po obejrzeniu dobrze zrobionego filmu 1h zaczynają się zastanawiać nad wzięciem pod uwagę wynajęcia kamerzysty na swój ślub. Ten film jest zaprzeczeniem wszystkim stereotypów filmu weselnego – nie ma nudnych długich kadrów, filmowiec nie jest reżyserem, a reportażystom podczas wesela – czyli nikogo nie ustawia, a jedynie filmuje wszystko to co się naturalnie dzieje, film nie nudzi i z przyjemnością bez przewijania dotrwa się do jego końca.

Oczywiście oferty w ramach takiego sposobu filmowania i montażu są różne. Mamy podstawową jakość SD, którą można za dopłatą zamienić w jakość HD. Możemy mieć filmowany ślub na 1,2 kamery, czasami mamy do dyspozycji kamery na tzw. kranie, które uchwycą bawiących się gości znad parkietu, dzięki kamerze osadzonej na długim wysięgniku.

Do tego mamy mnóstwo opcji dodatkowych – sesje narzeczeńskie, sesje poślubne, teledyski ślubne, ustalenie rodzaju menu, napisów końcowych, muzyki, etc.

Na taki film czeka się dość długo, od 2-3 miesięcy, w zależności od określonej daty oddawania filmu zawartej w umowie.

Koszty – 3000 – 5000 zł

Zobacz także: Foto książka ślubna

FILMY APARATAMI CYFROWYMI

To jedna z najnowszych propozycji, oczywiście zaczerpnięta z zachodu. Filmy kręcone lustrzankami Canon są efektywniejsze od tradycyjnych filmów nagrywanych kamerą. Dlaczego?

Po pierwsze lustrzanka daje możliwość filmowania z jakością porównywalną do jakości kamer filmowych. Jednak do tej pory żaden z kamerzystów nie mógł zapewnić takiej jakości i takich efektów, ze względu na koszty takiego sprzętu, jakiego używa się do produkcji filmów, teledysków, etc.

Taką jakość daje lustrzanka dzięki możliwości zmienności obiektywów. Ma możliwość uzyskania głębi ostrości, zbliżeń, ma dobrą jakość obrazu. Oczywiście sprzęt ten sam w sobie również jest bardzo drogi, ale bardziej dostępny niż profesjonale kamery telewizyjne.

Przeczytaj także: Jak dobrze wybrać fotografa ślubnego

Oczywiście oferty są bardzo różne – można zrobić teledysk ślubny 2-3 min wraz z reportażem trwającym około od 30 min – 1 h. W filmie można wykorzystać fragmenty wywiadu z parą młodą, gośćmi. Opcje są bardzo różne i zależą od oferty i pakietów proponowanych przez kamerzystów.

Koszty – około 6000 – 8000 zł

FILM 3D

Niedawno pojawiła się także opcja filmowania w 3D. Oczywiście aby móc oglądać taki film należy mieć odtwarzacz blu ray, telewizor 3D i specjalne okulary, dzięki którym ukaże nam się trójwymiarowy obraz. Dlatego niektóre z firm proponują swoim klientom do pakietu – telewizor gratis.

Jednak jeszcze na rynku mamy bardzo mało filmowców zajmujących się tą techniką. Ci jednak, którzy zdecydują się na wybór takiego filmowca mogą liczyć również na film w 2D.

Koszty – około 6000 – 10 000 zł

TELEDYSK ŚLUBNY

Niedawno pojawiła się kolejna alternatywa do filmów 3h, 1h, mianowicie krótki teledysk ślubny. Jest to relacja z dnia ślubu i wesela w postaci tylko i wyłącznie teledysku trwającego około 3 minut. Są na nim uchwycone najważniejsze momenty, do których dobiera się głównie jeden utwór muzyczny, będący tłem zdarzeń.

Nie mylcie go z trailerem ślubnym, czyli skrótem całego ślubu i wesela, dołączonym do filmów. W tym przypadku para młoda dostaje tylko 3 minutowy teledysk.

Koszty – 3000 – 5000 zł

Jak widać na rynku jest coraz większa różnorodność w ofertach kamerzystów. Każdy znajdzie coś dla siebie, dostosuje ofertę do swojego gustu i możliwości finansowych. Dobry kamerzysta zapewni Wam kolejną z niewielu pamiątek ze ślubu, równie ważną jak zdjęcia. Warto zastanowić się nad ta opcją i wybrać kamerzystę na swój ślub. Pomyślcie, czy Wasze dzieci nie będą ciekawe, jak wyglądał Wasz ślub? Czy sami nie chcielibyście obejrzeć filmu z wesela Waszych rodziców? Warto zatem zainwestować we wspomnienia.

Polecamy również: Pierwszy taniec weselny