Poporodowe zapalenie tarczycy - objawy i leczenie

Poporodowe zapalenie tarczycy - objawy i leczenie fot. Fotolia
Po narodzinach dziecka czujesz się jakoś dziwnie, jesteś rozdrażniona albo ciągle chce ci się spać? Zbadaj tarczycę!
Agata Bernaciak / 20.04.2015 09:22
Poporodowe zapalenie tarczycy - objawy i leczenie fot. Fotolia

Zdarza się, że po porodzie zdrowa dotąd tarczyca zaczyna szwankować. Choć nie boli, to nie radzi sobie z wydzielaniem hormonów tak jak dotąd. Sprawdź, czy i ciebie dotknął ten problem!

Czym jest poporodowe zapalenie tarczycy?

Poporodowe zapalenie tarczycy to problem o podłożu autoimmunologicznym. Dotyka 5 na 100 świeżo upieczonych mam. Częściej przydarza się kobietom, które mają cukrzycę typu I lub które podczas ciąży miały podwyższone stężenie przeciwciał przeciwtarczycowych (anty-TPO). Zbadać się powinny również mamy, które cierpią na depresję poporodową.

Objawy poporodowego zapalenia tarczycy

Objawy najczęściej występują od 3 do 7 miesięcy po porodzie. Na ogół nie są bardzo nasilone, więc można je przeoczyć albo uznać, że są efektem zmęczenia. Poporodowe zapalenie może mieć 3 postacie kliniczne:
  1. Nadczynność tarczycy Pojawiają się objawy typowe dla „zwykłej” nadczynności tarczycy, m.in. osłabienie, kołatanie serca, nadmierne pocenie się, nerwowość, rozdrażnienie. Możesz też tracić na wadze.
  2. Niedoczynność tarczycy Mogą pojawić się objawy takie jak zaparcia, senność, apatia, zaburzenia koncentracji, suchość skóry, obrzęki, tycie, czasami pojawia się depresja.
  3. Nadczynność z następową niedoczynnością tarczycy Po objawach nadczynności pojawiają się objawy niedoczynności.

Jakie badania powinnaś wykonać?

Jeśli podejrzewasz, że masz problem z tarczycą, powiedz o tym lekarzowi pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje cię do endokrynologa. Pracę tarczycy ocenia się na podstawie badania poziomu hormonów we krwi, czyli T3, T4, TSH.

Jak wygląda leczenie zapalenia tarczycy?

Leczenie poporodowego zapalenia tarczycy uzależnione jest od postaci klinicznej choroby oraz od nasilenia objawów. W przypadku nadczynności najczęściej nie stosuje się leczenia tyreostatykami, czyli lekami zmniejszającymi poziom hormonów. Jeśli jest taka potrzeba, leczy się objawy. Przy niedoczynności stosuje się preparaty L-tyroksyny. Po roku często próbuje się leki odstawić.

UWAGA! Jeśli planujesz kolejne dziecko, regularnie badaj tarczycę. Rób to zanim zajdziesz w ciążę, w jej trakcie oraz po niej.

Dowiedz się więcej:

na podstawie tekstu Beaty Turskiej/Mamo to ja

Redakcja poleca

REKLAMA