Jak poprawić relacje w rodzinie?

Rodzinne relacje często wymagają nie lada cierpliwości. Nie dużo potrzeba, aby szczerość, wzajemny szacunek i miłość, pod wpływem konfliktu, zamienić w istną rodzinną wojnę. Co zrobić, aby rodzina zawsze stała za sobą murem, nawet jeśli cechuje się zróżnicowanym temperamentem?
/ 07.05.2013 07:50

Rodzinne relacje często wymagają nie lada cierpliwości. Nie dużo potrzeba, aby szczerość, wzajemny szacunek i miłość, pod wpływem konfliktu, zamienić w istną rodzinną wojnę. Co zrobić, aby rodzina zawsze stała za sobą murem, nawet jeśli cechuje się zróżnicowanym temperamentem?

Jak poprawić relację w rodzinie?

Częste konflikty z mężem:

Jeśli nieporozumienia i kłótnie z mężem zdarzają się wyjątkowo często, o rzeczy codzienne, błahe (nieścielenie łóżka, wkładanie naczyń do zmywarki czy niesolidne porządki), z czasem mogą urosnąć do rangi problemu nie do przeskoczenia.

Pamiętajmy, że na małżeńskich kłótniach cierpi nie tylko małżonek, ale również dzieci i całe najbliższe otoczenie.

Jak poprawić relacje z mężem?

 

 

 

Na początek warto zastanowić się z czego tak na prawdę wynikają problemy - z nadmiaru czasu i przesadnego "wyszukiwania" detali, przejmowania na siebie zbyt wielu obowiązków na raz, które z czasem zaczynają nas przerastać powodują frustrację czy może nad brakiem konstruktywnego dialogu z partnerem?

Nie wolno zapominać o pozytywnych stronach bycia razem i podkreślania tego przy każdej nadarzającej się okazji oraz okazywania sobie wzajemnego zainteresowania i obdarzania czułością. Kilka pozytywnych gestów w stronę męża może skutecznie zmienić jego nastawienie i poprawić relację, nawet jeśli mamy odmienne zdania.

Aby powyższe problemy rozwiązać i umiejętnie zadbać o zdrowe relacje z mężem (nawet jeśli w naszym mniemaniu nie zawsze jest aniołkiem), dobrze jest zacząć od ...opanowania własnych emocji. To ważna cecha, której warto się nauczyć. Nim zaczniemy krzyczeć i oskarżać, skupiając uwagę tylko na negatywnych cechach partnera,powodując tym samym nasilony konflikt, postarajmy się wyciszyć. Mąż to nie dziecko, nie zawsze da się skarcić i ustawić po swojemu. Spróbujmy bezpośrednio, krótko zwrócić uwagę na problem, a przy najbliższej wolnej chwili szczerze opowiedzieć sobie zarówno o pozytywnych jak i tych negatywnych aspektach - bez osądzania i "wieszania psów". Zdrowy związek może zaistnieć tylko wtedy, gdy w pełni zaakceptujemy siebie, ze swoimi wadami i niedociągnięciami. Nie oczekujemy wtedy od nikogo doskonałości i umiemy okazać wyrozumiałość partnerowi.

Jak poprawić relację w rodzinie?

 

Jeśli natomiast czujemy się sfrustrowane nieczułym podejściem partnera i słabnącymi relacjami, zmianę warto rozpocząć od siebie - poświęcić czas na realizację pasji. To pozwoli na lepsze poznanie i zrozumienie siebie oraz skoncentrowanie uwagi na innych rzeczach. Nowa pasja sprawi, że dodatkowo ożywią się relacje z partnerem, który poczuje, że nie jest już "punktem zapalnym" i "oczkiem w głowie" małżonki.

Przykład: Konflikty w małżeństwie

Jednym ze sposobów łagodzenia ewentualnych konfliktów (zarówno tych z dzieckiem jak z mężem) ważna jest otwarta wymiana myśli. W sytuacji napięcia i nieporozumień dobrze otwarcie mówić o emocjach związanych z zachowaniem drugiej osoby, mówienie o swoich potrzebach i oczekiwaniach w sposób bezpośredni, odnoszący się do konkretnej sytuacji czy problemu może skutecznie poprawić atmosferę w domu.

Narastające kłótnie z dziecmi:

Temat rzeka - o relacjach z dzieckiem można by było pisać i pisać. Nie ma jednego złotego środka, który poprawiłby trwale relację rodzic-dziecko, ponieważ młody umysł każdego dnia uczy się i testuje - zarówno swoich rodziców jak i otoczenie.To o czym koniecznie warto pamiętać to naśladownictwo. Dziecko, szczególnie we wczesnym dzieciństwie, wnikliwie obserwuje swoich rodziców i uczy się reakcji w sytuacji konfliktu. Jeśli rodzice umiejętnie radzą sobie z ewentualnymi problemami, okazując sobie szacunek i wyrozumiałość, wówczas dziecko nabiera wzorców do zastosowania określonych zachowań w sytuacji rodzinnych nieporozumień.

Jak poradzić sobie z buntownikiem?

Warto jednak pamiętać, że każde dziecko, szczególnie w okresie nastoletniego buntu jest bardzo wrażliwe na wszelkie uwagi i zakazy. Często każdy dzień jest walką o swoje racje, nawet jeśli nie słuszne. Dziecko walczy o swoją niezależność, często raniąc przy tym rodziców, powodując zacieśniający się konflikt. Opór rodziców i stosowanie jakiego kolwiek przymusu, tłumiąc emocje dziecka, na dłuższą metę nie zaprocentuje niczym dobrym. Dlatego dajmy szansę się mu wyżalić.

Konfliktowe dziecko często buntuje się przeciwko rodzicom, aby zwrócić na siebie uwagę, nawet jeśli ma zostać za to ukarane. Pamiętajmy, aby nie tylko karać, ale również chwalić! Znajdźmy więcej czasu na zbudowanie zdrowych relacji.

Aby złagodzić i poprawić relację z dzieckiem należny przede wszystkim poznać je bliżej, spędzić wspólnie więcej czasu, zainteresować go czymś co stanie się jego pasją. Coś co sprawi, że samodzielnie zacznie uzewnętrzniać  nagromadzone frustracje i kłębiąe się emocje. Szanujmy uczucia dziecka, zarówno te pozytywne jak i negatywne. Niezbędne okaże się również stawianie zasad oraz umiejętnie, cierpliwie ich egzekwowanie oraz nagradzanie jeśli dziecko wywiązuje się z powierzonych mu obowiązków. Pamiętajmy, że prawidłowe relacje w rodzinie to inwestycja w dorosłe życie dziecka.

Redakcja poleca

REKLAMA