POLECAMY

Przygotowania do podróży

Jest kilka rzeczy, o których trzeba pomyśleć, nim razem z malcem ruszycie w drogę autem. Po to, by podróż była udana.
Przygotowania do podróży fot. Panthermedia

Dobrze zaplanuj wyjazd

Jeśli to możliwe, nie planuj podróży z malcem w godzinach szczytu. Zwykle jest bardzo męcząca – samochód tkwi w korkach, a dziecko się niecierpliwi i marudzi. Lepiej wybrać nawet dłuższą trasę, byle uniknąć tłoku na drodze.

Sprawdź mocowanie całego fotelika

Trzeba to robić za każdym razem, kiedy wsiadasz z dzieckiem do samochodu. Fotelik nie może się kołysać, obracać, przechylać ani zbytnio przesuwać. Najlepiej umieścić go na środku tylnego siedzenia – to najbezpieczniejsze miejsce w aucie. Fotelik dla niemowląt montuj tyłem do kierunku jazdy (pod kątem około 45°). Dzięki temu przy nagłym hamowaniu delikatne mięśnie szyi malca będą mniej narażone na uraz. Jeśli instalujesz fotelik na przednim siedzeniu, upewnij się, że poduszka powietrzna jest zablokowana.

Pamiętaj, że pozycja tyłem do kierunku jazdy jest najbezpieczniejsza dla dziecka, więc ustawiaj tak fotelik najdłużej jak się da (o ile producent nie zaleca innego ustawienia). Dorosłym wydaje się, że siedzenie przodem do kierunku jazdy jest bardziej komfortowe, a dla dzieci nie ma to żadnego znaczenia.

Spakuj rzeczy do bagażnika

Nie zostawiaj nic na tylnej półce, na siedzeniu czy pod nogami – w razie kolizji lub nagłego hamowania wszystkie przedmioty leżące luzem zostaną rozrzucone pod wpływem ogromnej siły. Przyczyną tragedii może być nawet zwykła apteczka leżąca na tylnej półce lub butelka wody, która w czasie jazdy przesunie się i np. unieruchomi hamulec!

Zablokuj drzwi i okna

To ważne – ciekawski malec, szarpiąc za klamkę, mógłby otworzyć je od wewnątrz! Nowsze auta są wyposażone w specjalną blokadę w drzwiach i oknach, która uniemożliwia dziecku ich otwarcie.

Pamiętaj o postojach

Ze śpiącym pasażerem możesz jechać bez postojów, do czasu gdy się obudzi. Jeśli jedziesz daleko, a dziecko nie ma zwyczaju spać w samochodzie, zaplanuj kilka krótkich postojów (co półtorej godziny) i jeden długi, np. w porze obiadowej.

Nie karm podczas jazdy

Nigdy nie wyjmuj malucha z fotelika, np. by przystawić go do piersi. Nie możesz przecież przewidzieć sytuacji na drodze! Starszakowi przygotuj drobne przekąski, ale podawaj je wyłącznie na postojach.

Nie przesadź z klimatyzacją

Optymalna dla malca temperatura w aucie to 20–22°C. Wychłodzenie smyka w czasie jazdy może być przyczyną infekcji (nawet anginy). Gdy trasa nie jest długa, zrezygnuj z klimatyzacji. Ale uchylaj wtedy tylko jedno okno, by uniknąć przeciągów.

Zadbaj o wygodę

Przed zapięciem dziecka pasami sprawdź, czy jest ubrane odpowiednio do temperatury w aucie (najlepiej ubierać malucha na cebulkę, w przewiewne rzeczy). Starszemu dziecku podczas drzemki z pewnością przyda się podpórka pod kark (w sklepach kupisz je w formie zabawnych zwierzątek) albo wygodna poduszeczka.

Walka z nudą

Zabierzcie w podróż kilka płyt z piosenkami dla dzieci lub bajkami. Możecie też zorganizować na pokładzie rodzinny koncert. Przyda się też kilka zabawek (ale nie wyjmuj wszystkich od razu, bo smyk szybko się nimi znudzi). W sklepach znajdziesz wiele gadżetów, które uatrakcyjnią dziecku podróż: zabawne nakładki na pasy, kolorowe osłonki na okna.

Smyk jedzie w foteliku

Malec może podróżować wyłącznie w foteliku samochodowym. Nakazują to nie tylko przepisy kodeksu drogowego, ale i zdrowy rozsądek. Przy zderzeniu lub nagłym hamowaniu nie utrzymasz dziecka na kolanach. Nie wolno też przypinać się z malcem jednym pasem!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)