Twój brzuch w ciąży

Nie ma jednego schematu mówiącego jak powinien wyglądać brzuch w ciąży i prawdę mówiąc tyle kształtów brzucha, ile przyszłych mam. Może być mniejszy lub większy, u niektórych szybko zaczyna przypominać piłkę, u innych zaokrągla się dopiero przed porodem.
/ 24.06.2008 23:05

Nie ma jednego schematu mówiącego jak powinien wyglądać brzuch w ciąży i prawdę mówiąc tyle kształtów brzucha, ile przyszłych mam. Może być mniejszy lub większy, u niektórych szybko zaczyna przypominać piłkę, u innych zaokrągla się dopiero przed porodem.

Jedno jest pewne: jego kształt w dużej mierze zależy od ilości tkanki łącznej i muskulatury mamy (jeśli masz jędrne mięśnie brzuch dłużej pozostTwój brzuch w ciążyanie płaski). W pewnym stopniu na jego wygląd wpływa także położenie macicy - jeśli jest cofnięta bądź gdy masz skrzywiony kręgosłup - brzuch uwypukli się dosyć późno. No i oczywiście nie bez znaczenia jest również ilość wód płodowych, jak i wielkość oraz położenie samego dziecka.

Ale pamiętaj z kształtu brzucha nie wywnioskujesz raczej wielkości dziecka a już tym bardziej jego płci. Tylko lekarz może to zrobić. Dobrze jest wiedzieć, że wielkość dziecka rzadko jest zależna od wzrostu i gabarytów mamy: wcale nie tak rzadko zdarza się że filigranowa kobieta rodzi dziecko większe niż wysoka i dobrze zbudowana. Również mamy, które w ciąży przytyły bardzo dużo, rodzą maleńkie dzieci i odwrotnie. Raczej między bajki włóż powiedzenie "Duży brzuch - duże dziecko, mały brzuch- małe", gdyż o jego wielkości decydują cechy dziedziczne, dobre odżywianie i higieniczny tryb życia. Z tej samej serii "niestworzonych historii" są wszelkie inne przesądy typu "Brzuch spiczasty - to chłopiec a okrągły - dziewczynka"- sprawdziłam na sobie: we wszystkich trzech ciążach miałam okrągły brzuch ale urodziłam tylko dwie córki a syn nijak nie wygląda na dziewczynkę. Kiedy brzuch zaczyna rosnąć? Zazwyczaj jeszcze przed końcem pierwszego trymestru większość kobiet obserwuje że ubrania zaczynają robić się ciaśniejsze choć brzuch wcale się nie powiększył - jest to wynikiem przemieszczania się narządów wewnętrznych, które robią miejsce powiększającej się macicy. Dopiero po czwartym miesiącu lub pod jego koniec Twój brzuch zacznie przybierać kształt tak charakterystyczny dla kobiet w ciąży, by pod koniec dziewiątego miesiąca osiągnąć w obwodzie średnio 100-105 cm.

Twój brzuch w liczbach:

  • około kilograma waży macica ( dla porównania u kobiet niebędących w ciąży zaledwie 50 gramów )
  • 0,5 kg łożysko
  • 1litr płynu owodniowego ( przy jego prawidłowej ilości )
  • około 3,5 kg waga dziecka - najbardziej zmieniająca się wielkość
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (112)
/03.03.2012 22:22
Jak patrze na zdjęcia swojego brzucha w 37 tc, 2 dni przed porodem, to uwierzyć nie mogę jaki był ogromny. Chociaż może to tylko takie wrażenie, bo jestem niska, przytyłam 6kg w ciąży i ważyłam 52kg w dniu porodu. Te 6kg poszło tylko w brzuch i piersi, a nawet jeszcze schudłam w innych miejscach. Dziecko miało 48cm i 2900g czyli małe, po mamusi. W talii mi zostało po ciąży 7 dodatkowych cm. Dopiero teraz, po pół roku, zabrałam się porządnie za ćwiczenia i mam nadzieję że się uda odzyskać talię, żadnych rozstępów czy obwisłej skóry, taki tylko balonik tłuściutki w dodatku.
/14.05.2012 21:53
To mnie pocieszylas, bo juz sie martwilam, ze ja tylko tak malo tyje, a tez jestem nieduza
/03.09.2015 06:49
Ja jestem wysoką kobietą mam 180 wzrostu,25 tydzień ciąży ,brzuszek ogromny jak na ciążę mnogą:) a przytyłam 1,5 kg,lekarz mnie uspokoił że tak może być ,dziecko ściąga wszystko z moich sporych zasobów z przed ciąży:)jem zdrowo i sporo warzyw i owoców,dużo się ruszam,przy pierwszej ciązy przytyłam 30 kg i żle sie czułam teraz jest o niebo lepiej,pozdrawiam
/14.08.2015 17:37
w 1 miesiacu juz nawet jest widoczny
POKAŻ KOMENTARZE (109)