Strach przed porodem – jak go pokonać?

ciąża kobieta smutek, Shutterstock
Zazwyczaj oczekiwaniu na dziecko, obok wielkiego szczęścia, pojawia się strach przed porodem. Jest on wynikiem obaw o różnym podłożu. Czy wytrzymam ból podczas porodu? Jak sobie poradzę? Jaki szpital wybrać? Aby oszczędzić sobie stresu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie informacji z poszczególnych obszarów na temat porodu.
/ 21.11.2011 15:29
ciąża kobieta smutek, Shutterstock

Najczęściej zadawane pytania

Jest wiele pytań, które spędzają sen z powiek przyszłym mamom. Nic dziwnego – od chwili poczęcia odpowiadasz za nowe życie. Cały Twój świat ulega więc reorganizacji, by jak najlepiej przywitać nowego członka rodziny. Co zrobić, by zmniejszyć napięcie z nim związane? Zakupy, meblowanie pokoiku czy szykowanie wyprawki to nie wszystko!

Dobrze byś zrobiła sobie na początek listę pytań i wątpliwości, które sukcesywnie będziesz rozwiązywać. Pamiętaj, bez paniki! Na studiowanie masz 9 miesięcy. Im wcześniej zaczniesz się przygotowywać, tym spokojniej będziesz oczekiwać rozwiązania. Jakie pytania powinnaś wziąć pod uwagę w swojej liście? Oto kilka z nich:

Czy rozpoznam moment porodu?

Oczywiście, że rozpoznasz! Jednak dobrze jest zrobić wstępny wywiad. Podstawowe informacje przekazał Ci lekarz i będzie to robił podczas każdorazowej wizyty. Znasz już przybliżony termin porodu. Pamiętaj tylko, że jedynie około 5% dzieci przychodzi na świat we wcześniej ustalonej dacie.

Ponadto zajrzyj na strony internetowe i do poradników dla przyszłych mam. Tam znajdziesz nie tylko fachową wiedzę o tym, jak wygląda i przebiega poród oraz jakie są jego etapy. To bardzo ważne, gdyż świadomość tego, co dzieje się z moim ciałem w kolejnych fazach porodu, usprawnia przebieg narodzin. Natomiast na forach tematycznych będziesz mogła porozmawiać z innymi matkami, które najlepiej odpowiedzą na Twoje pytania, rozwieją wątpliwości, a może nawet pomogą przy podejmowaniu wyborów.

Zobacz też: Twój mężczyzna przy porodzie

Jak poradzę sobie z bólem?

Drugim, najczęściej frapującym tematem, jest ból porodowy. Ważne, byś porozmawiała o tym ze swoimi bliskimi, partnerem. Tej kwestii warto poświęcić więcej uwagi, gdyż wiąże się to z kilkoma bardzo ważnymi decyzjami. Po pierwsze ze znieczuleniem oraz jego wpływem na przebieg porodu. Część kobiet czuje się nieswojo, mówiąc o strachu przed bólem. Boją się, że zostanie to odebrane jako egoistyczne zachowanie, bo przecież „poród musi boleć” – jak mawiają niektórzy. Przez to część kobiet rezygnuje ze znieczulenia, inne natomiast z miejsca decydują się na cesarskie cięcie. Podejmując decyzję w tej kwestii pamiętaj, że poród jest wyczerpujący nie tylko dla rodzącej ale i dla dziecka. Dlatego tak ważne jest, by przebiegał sprawnie.

Po drugie warto zastanowić się, czy decydujesz się na poród rodzinny. Jeśli tak, to kogo chcesz przy sobie mieć? Męża? Przyjaciółkę? Siostrę? A może zdecydujesz się na duhlę? Obecność bliskiej osoby może być nieoceniona w tak ważnym dla Ciebie momencie. Oczywiście jeśli naprawdę tego chcesz. Jeśli jednak uważasz, że chwila jest na tyle intymna, by nie angażować w to osób trzecich, nie ma w tym nic złego. Pamiętaj, decyzja należy do Ciebie.

Ostatnią kwestią, którą należy poruszyć przy okazji bólów porodowych jest wiedza na ich temat. Dowiedz się, kiedy się pojawiają, a kiedy przybierają na sile. Świadomość tego, co dzieje się z Twoim ciałem pozwoli przetrwać Ci trudne chwile. Ale przede wszystkim pozwoli Ci dobrze wykorzystać ten czas. Odpowiedni oddech oraz parcie przy każdym skurczu, usprawnią przejście dziecka przez kanał rodny. Taką wiedzę przekazują przyszłym rodzicom prowadzący zajęcia w szkołach rodzenia. Dlatego przejrzyj aktualne oferty i wybierz tę najbardziej odpowiednią dla siebie. Szczególnie, gdy spodziewasz się pierwszego dziecka.

Polecamy: Walizka rodzącej – co zabrać ze sobą do szpitala?

Czym kierować się przy wyborze placówki?

Część kobiet decyduje się na poród w warunkach domowych. Zwolenniczki tego podejścia, oprócz przyjaznego otoczenia, intymności i spokoju, wymieniają szereg zalet. Zanim jednak zdecydujesz się na poród domowy pamiętaj, że po narodzinach maluch może wymagać specjalistycznego sprzętu lub opieki. Wówczas liczy się każda chwila. W tym wypadku Twoja decyzja powinna brać pod rozwagę wszelkie ewentualności.

Zdecydowałaś się na poród w szpitalu. Teraz pytanie – w którym? Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze najodpowiedniejszej placówki? Pierwszą najważniejszą rzeczą jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Jeśli Twoja ciąża jest trudna, zdecydowanie powinnaś poszukać szpitala ze specjalistycznym wyposażeniem. Jeśli już skłaniasz się do wyboru danej placówki, poczytaj o niej w internecie. Ważne, co sądzą na jej temat inne mamy. Warto również wcześniej zrobić rozeznanie, czy wybrany szpital spełnia Twoje oczekiwania.

Pamiętaj, że kobieta podczas rozwiązania ma swoje prawa. Bądź ich świadoma i zapoznaj się z Kartą Praw Kobiety Rodzącej jeszcze przed porodem. Znajdziesz ją na stronie www.rpo.gov.pl.

Redakcja poleca

REKLAMA