POLECAMY

Położenie dziecka a poród

Panikujesz, bo dziecko w twoim brzuszku nie ustawiło się główką w dół? Spokojnie. Sprawdź, co możesz na to poradzić i na co powinnaś się przygotować.
Położenie dziecka a poród
Przed porodem dziecko powinno ustawić się główką w dół. Większość maluszków przyjmuje takie położenie między 32. a 36. tygodniem życia płodowego. Ale niektóre dzieci trzymają rodziców i lekarzy w niepewności nawet do kilku dni przed porodem.

Na czym polega położenie miednicowe?
Dziecko ma główkę w górze, a nóżki zwinięte tak, że stopy znajdują się koło pośladków (położenie miednicowe zupełne) lub jest zgięte w pół z nogami wyciągniętymi wzdłuż tułowia i stopkami na wysokości twarzy (położenie miednicowe niezupełne).

Czy to ma wpływ na przebieg porodu?
Pod koniec ciąży lekarz porówna średnicę miednicy mamy i wielkość malca. Jeśli okaże się, że dziecko nie jest zbyt duże, kobieta może rodzić naturalnie, pod warunkiem jednak, że nie jest to jej pierwsze dziecko (z badań wynika, że takie rozwiązanie jest bardziej bezpieczne). Przy porodzie siłami natury przy położeniu miednicowym najpierw rodzą się stopy i barki, a następnie główka. Zapobiegawczo wykonuje się nacięcie krocza, aby złagodzić ból mamy. Jeśli występują jakieś komplikacje podczas porodu siłami natury, np. szyjka rozwiera się zbyt wolno, to w każdej chwili może on być przerwany i lekarz zadecyduje o cięciu cesarskim.

Czy położenie poprzeczne zawsze kończy się cesarką?
Jeśli maleństwo ułożone jest w poprzek macicy mamy, to poród naturalny nie jest możliwy i lekarz wykonuje cięcie cesarskie. Pozycję w poprzek w łonie mamy przyjmuje mniej niż jeden procent dzieci. 

Ułożenie główkowe ma podobno wariant lepszy i gorszy?
Główka prawidłowo ułożona jest przygięta, a jej częścią, która „przoduje”, czyli przedziera się jako pierwsza przez drogi rodne, jest potylica. W tej pozycji twarzyczka maleństwa może być skierowana albo w stronę kręgosłupa mamy (ułożenie potylicowe przednie), albo w kierunku jej brzucha (potylicowe tylne). To ostatnie może być przyczyną silniejszych bólów pleców i przedłużania się porodu (niekiedy dzieci podczas porodu spontanicznie się obracają do położenia potylicą do przodu).

Co to jest ułożenie odgięciowe? 

To nieprawidłowe ułożenie główki, która jest w różnym stopniu odgięta. Rozróżnia się ułożenie wierzchołkowe, czołowe i twarzyczkowe. Gdy podczas przechodzenia przez kanał rodny główka ulega dalszemu odgięciu, które mogłoby zatrzymać akcję porodową, lekarz może zdecydować o cesarce. Cięciem kończy się też poród przy ułożeniu twarzyczkowym tylnym.

Czy sama mogę wpłynąć na położenie dziecka?
Aby dziecko z położenia miednicowego odwróciło się główką w dół, niektórzy lekarze lub położne zalecają wykonywanie w ostatnich ośmiu tygodniach ciąży ćwiczeń. Nie ma dostatecznych dowodów, że ten trening pomaga, ale nie ma też dowodów na jego szkodliwość, pod warunkiem że nie będziesz długo leżała na plecach.
- Przechylenie płodu. Dwa razy dziennie kładź się tak, aby miednica była wyżej niż żołądek, np. leżąc na plecach podłóż pod pośladki kilka poduszek, albo klęknij na podłodze i podpierając się na zgiętych ramionach, jak najwyżej unieś pośladki. Pozostań w takiej pozycji minimum 10 minut.
- Wizualizacja. Rano, gdy jesteś na czczo, rozluźnij mięśnie brzucha i wyobraź sobie, że dziecko się obraca. Taka wizualizacja powinna odbywać się dwa razy dziennie i trwać około 10 minut.

Obawiasz się porodu? Porozmawiaj o tym na www.ciazaporod.pl
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)