Obolałe, pękające brodawki sutkowe - jak sobie pomóc?

Wyobrażałaś sobie karmienie piersią jako cudowne przeżycie, w którym ty i dziecko stajecie się sobie jeszcze bliżsi, a w rzeczywistości każde przystawienie małego żarłoka powoduje u ciebie przeraźliwy ból brodawek sutkowych? Nie rezygnuj z karmienia! Pomożemy ci zagoić piersi zanim zdecydujesz się na stałe odstawić dzidziusia.

Wyobrażałaś sobie karmienie piersią jako cudowne przeżycie, w którym ty i dziecko stajecie się sobie jeszcze bliżsi, a w rzeczywistości każde przystawienie małego żarłoka powoduje u ciebie przeraźliwy ból brodawek sutkowych? Nie rezygnuj z karmienia! Pomożemy ci zagoić piersi zanim zdecydujesz się na stałe odstawić dzidziusia.

Obolałe, pękające brodawki sutkowe - jak sobie pomóc?

Fot. foto.edipresse.pl

Problem z obolałymi, popękanymi i krwawiącymi brodawkami mają zazwyczaj kobiety o bardzo delikatnej i napiętej skórze. Zapobiegawczo, takie kobiety powinny hartować sutki już w ciąży! Najlepiej to robić poprzez codzienne pocieranie piersi szorstkim ręcznikiem.

Po porodzie sutki pękać mogą nawet przez 3 tygodnie, zanim twoje ciało na dobre przyzwyczai się do ssania dziecka.

Pomóc sobie możesz poprzez:
1. Głębokie przystawianie piersi. Czasem dziecko „gryzie” brodawkę, kiedy łapie ją zbyt płytko. Przyjmij wygodna pozycję do karmienia, muśnij brodawką usta dziecka, by je szeroko otworzyło (tak jakby ziewało). Szybko przyciśnij je do piersi. Maluszek powinien objąć większą część otoczki. Jego nosek i bródka powinny dotykać piersi. Nie martw się, dzidziuś się nie udusi!
2.
Rozpoczynaj karmienie od piersi, która jest w lepszej kondycji lub odciągaj odrobinę pokarmu przed podaniem chorej (jeśli będzie miękka, dzidziuś łatwiej ją złapie).
3. Jak najczęściej chodź bez biustonosza! Zapewne ból sprawiają ci nie tylko staniki, ale i przyczepiające się wkładki laktacyjne, a nawet zwykłe, lekko przylegające do piersi bawełniane bluzki. Świeże powietrze pomoże goić ranki. Poproś rodzinę, by pozwoliła ci na odrobinę intymności.
4. Kiedy karmisz jedną piersią, to pokarm samoistnie wypływa też z drugiej. Smaruj nim delikatnie wszystkie obolałe miejsca. Zaschnięty pokarm działa przeciwzapalnie.
5. Smaruj piersi specjalnym kremem na popękane brodawki rano i wieczorem. Najlepiej, by nie trzeba go było zmywać przed karmieniem dziecka. Dobry jest np. krem Mustella i Maltan.
6. Noś osłonki na piersi, tzw. „muszle laktacyjne”. Chronią poranione brodawki sutkowe przed otarciem i jednocześnie zbierają sączące się z piersi mleko. Nosi się je w biustonoszu.
7. Kiedy nie jesteś w stanie karmić dziecka "skóra do skóry", użyj silikonowych nakładek.
8. Kiedy masz nawał pokarmu, a piersi są twarde prawie jak kamień, postaraj się ściągnąć pokarm, weź paracetamol, a piersi obłóż schłodzonymi i lekko stłuczonymi liśćmi kapusty. Zadziałają przeciwzapalnie.
9. Przerwij na krótki czas karmienie chorą piersią. Ale zrób to dopiero, jeśli wcześniejsze sposoby nie podziałają. Odciągnij z chorej piersi pokarm 6-8 razy dziennie, a po 24-36 godzinach wróć do karmienia nią.
10. Jeśli doszło do stanu zapalnego ran brodawek, trzeba będzie zastosować środki antybakteryjne. Konieczna będzie wizyta u lekarza.

Nie poddawaj się. Wkrótce twoje piersi się przyzwyczają. Pamiętaj, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem, aby zapewnić dziecku właściwy rozwój, zmniejsza ryzyko alergii, uodparnia na choroby. A nie ma nic ważniejszego dla matki niż zdrowie jej dziecka.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/16.12.2017 22:46
u nas tez nic nie pomagała, córeczka nie potrafiłą złapać sutka, Chyba był za wklęsły. Nakłądki i inne cuda niestety nic nie dawały z czasem przyzywczaiłam się ale z chęcią wypróbuję ten krem z motherlove, może akurat taki naturalny pomoże :)
/15.12.2017 23:44
mi na podrażnione sutki bardzo pomógł krem do pielęgnacji brodawek sutkowych. Poleciła mi go położna w szpitalu, bo juz tam miałam problemy z popekanymi brodawkami i okazał się być strzałem w dziesiątkę! Szybciutko ukoił mój ból i podrażnienia zniknęły, z pewnoscią to ogromna zasługa naturalnego, ziołowego składu, m in. nagietka znanego z przeciwzapalnych i łagodzących właściwości. I co najwazniejsze-nie trzeba go zmywać przed karmieniem !
/11.08.2016 19:48
mi właśnie na bolące sutki pomaga maść Mamas. Łagodzi podrażnienia, zmiękcza naskórek i dobrze natłuszcza. Jak dla mnie rewelacja. Kilka razy dziennie jak się smaruje to naprawdę pomaga
POKAŻ KOMENTARZE (1)