Czy mężczyzna powinien być obecny przy porodzie - opinia znanego lekarza fot. Fotolia

Czy mężczyzna powinien być obecny przy porodzie - opinia znanego lekarza

Czy mężczyźni powinni być przy porodzie? Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Karolina Kalinowska / 04.01.2018 15:15
Czy mężczyzna powinien być obecny przy porodzie - opinia znanego lekarza fot. Fotolia

Kontrowersyjna opinia lekarza spotkała się z ogromnym odzewem ze strony kobiety i ... samych zainteresowanych. Więc mężczyźni powinni, czy nie powinni być przy porodzie? Jakie jest wasze zdanie na ten temat? 

Prezydent: "Podpiszę zakaz aborcji eugenicznej". Polki będą zmuszane do rodzenia nieuleczalnie chorych dzieci?

Mężczyzna na porodówce...

Pewnie wiele z was pamięta czasy, gdy dziecko pokazywało się ojcu przez szybę i mógł je zobaczyć z bliska dopiero po wypisie ze szpitala. Wtedy było nie do pomyślenia, by przekroczył próg sali porodowej.

Musiało upłynąć wiele lat, abyśmy doszli do stanu, jaki mamy obecnie, a mężczyzna mógł uczestniczyć w tym magicznym wydarzeniu. Tym bardziej zastanawiamy się, dlaczego lekarz twierdzi, że powinno być inaczej. No właśnie. Dlaczego?

Dr Michel Odent to francuski położnik, który następująco argumentuje swoje stanowisko:

  • Po porodzie kobieta potrzebuje chwili dla siebie i dziecka, a także po to, by urodzić łożysko
  • Gdy matka jest sama z dzieckiem, nikt nie odwraca niepotrzebnie jej uwagi. Dzięki temu może się skoncentrować wyłącznie na maleństwie i nawiązać z nim głęboką więź
  • Większa prywatność jest lepsza, poród to misterium i zostawmy to tylko dla siebie
  • Gdy kobieta jest sama, łatwiej i szybciej się relaksuje, a to może przyspieszyć poród
  • Wielu mężczyzn przeżywa po wspólnym porodzie traumę, a czasem nawet depresję. Zdarzają się nawet przypadki, że partner nie chce się zbliżać do kobiet w sposób intymny

Opinia lekarza wywołała burzę i skłoniła wiele osób do wymiany spostrzeżeń na ten temat. Są osoby, które poparły opinię francuskiego położnika, ale są również takie, które się z nim nie zgadzają. Oto kilka z nich:

Jestem ojcem i byłem przy porodzie dwa razy. Nie wyobrażam sobie,  że mógłbym być wtedy gdzie indziej. Przyznaję, że to był straszny czas, martwiłem się o żonę i dziecko, ale to był najbardziej magiczny moment w moim życiu. Tatusiowie, bądźcie przy żonach!

Jeśli mężczyzna nie towarzyszy kobiecie podczas porodu, jest zwykłym tchórzem!

Ja wolałabym rodzić z inną kobietą  u boku. Mąż mi niewiele pomógł.

A co wy myślicie na ten temat? Kto był z wami podczas porodu? A może ta decyzja jest dopiero przed wami? 

Matka karmiąca piersią nie przyjęła antybiotyku, bo bała się, że zaszkodzi dziecku. Zmarła 3 dni później!

Źródło: babyonline.pl

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/30.10.2017 10:01
Asystowanie męża przy porodzie to każdej pary indywidualna decyzja.Kiedy ja rodziłam synka mój mąż był wtedy przy mnie i nie wyobrażam sobie żeby miało być inaczej.Sam też tego chciał więc nie mogłam mu tego zabronić,,ale tego że był przy porodzie wcale nie żałuje swojej decyzji ani on ani ja.
/16.10.2017 20:47
Uważam że decyzja powinna byc podjęta wspólnie. Każda ze stron powinna okazać zrozumienie. Kobieta może odmówić porodu w obecności mężczyzn i mężczyzna ma prawo odmówić pobytu podczas porodu. Nie można nazywać mężczyzny tchorzem z tego powodu że odmówi. Jeżeli ma obawy czy da radę czy nie, będzie miał depresji po tym co zobaczy, nie powinniśmy tego krytykować. Jeżeli taka decyzja ma popsuć relacje to powinna byc podjęta rozważnie. Mój mężczyzna był ze mną przy porodzie. Dodał mi dużo otuchy, wsparcia i pomocy podczas porodu. Nie rozpraszal mnie na sali porodowej, wręcz przeciwnie ponieważ dużo mi pomógł. Bal się tego wydarzenia ale dał radę i cieszy się że był przy tej chwili. Jestem z niego dumna!
/16.10.2017 18:30
Osobiście uważam, że ma być to wspólna decyzja pary. Należy oczywiście wziąć pod uwagę ewentualne konsekwencje porodu w towarzystwie partnera. Z doświadczenia zawodowego wiem, że widok porodu może skutkować późniejszymi problemami natury seksualnej-często pojawia się opór i niechęć mężczyzny do seksualnego kontaktu z partnerką. Ale przecież nie jest to regułą;) z drugiej strony, więź emocjonalna między partnerami może się jeszcze bardziej zacieśnić... jest mnóstwo powodów "za" i "przeciw", ale reasumując, ważne, aby była to decyzja świadoma i przemyślana:)
POKAŻ KOMENTARZE (1)