Reklama

Objawy ADHD
ADHD w polskim tłumaczeniu zwane zespołem nadpobudliwości psychoruchowej diagnozowane jest obecnie u ok. 2 - 10% dzieci w wieku szkolnym. Do podstawowych objawów przydatnych przy rozpoznaniu ADHD należą: nadmierna ruchliwość (większa niż u rówieśników), zaburzenia koncentracji (trudności w skupieniu uwagi na jednym zadaniu, łatwe rozpraszanie się) oraz nadmierna impulsywność (szybkie, nieprzemyślane reakcje, trudności w powstrzymaniu się od działania).
Jeśli się niepokoisz
Gdy niepokoisz się zachowaniem swojego dziecka, pamiętaj, aby nie stawiać diagnozy samodzielnie. Najlepiej w tym celu zgłosić się do specjalisty: psychiatry lub psychologa. Objawy charakterystyczne dla zespołu nadpobudliwości psychoruchowej mogą wynikać z innych zaburzeń czy tymczasowych trudności i niekoniecznie muszą być powiązane z występowaniem u Twojego dziecka ADHD.
Po diagnozie
Aby pomóc naszemu dziecku, wpierw należy uświadomić sobie istotną sprawę, że ADHD nie jest chorobą. Zespół nadpobudliwości świadczy o pewnym stałym wzorcu funkcjonowania, z którym uczy się żyć zarówno dziecko z ADHD, jak i jego cała rodzina.
Czytaj też: Leworęczność - kwestia genów?
Jak postępować z nadpobudliwym dzieckiem?
Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które mogą okazać się cenne w postępowaniu względem naszej „ruchliwej” pociechy:

Reklama
  • Każde polecenie powtarzaj wielokrotnie, nawiązując kontakt wzrokowy. Zadanie musi być przekazane za pomocą krótkich komunikatów i dotyczyć jakiejś pojedynczej czynności. Gdy zadanie jest bardziej skomplikowane, należy rozłożyć na elementy. Np.: nie mówmy o ubieraniu się, ale ubieraniu spodni, bluzki, skarpet, itd.
  • Gdy uda się naszemu dziecku coś wykonać do końca, chwalmy. W ten sposób wzmacniamy konsekwentne dążenie do celu. Budujemy tym samym motywację do wykonywania poleceń i kończenia zadań.
  • W życiu rodziny potrzebna jest rutyna: regularne posiłki, stała pora wstawania, poszczególnych obowiązków i kładzenia się spać. Taki systematyczny tryb funkcjonowania domu daje poczucie bezpieczeństwa i stałości tak bardzo ważne dla naszego dziecka.
  • Zadbaj o ćwiczenia. Bardzo korzystne u nadpobudliwych dzieci jest angażowanie się w gry, w których obowiązują reguły, np.: piłka nożna.
  • Urządź pokój tak, aby na zewnątrz nie znajdowało się za dużo zabawek. Ustalcie wspólnie stałe miejsce dla każdego samochodu czy klocków.
  • Dla dzieci szkolnych urządź stałe miejsce do odrabiania lekcji. Na biurku powinno być również jak najmniej rzeczy mogących rozpraszać uwagę.
  • Gdy odrabia lekcje, zadbaj o spokój w domu. Nie włączaj telewizora czy radia.
Reklama

Dziecko z ADHD stale żyje w świecie wewnętrznego niepokoju i dlatego ważnym jest, aby świat wokół niego powinien być uporządkowany.
Polecamy: Czy Twoje dziecko jest uzależnione od gier komputerowych?

Reklama
Reklama
Reklama