Infekcje rotawirusowe u dzieci – jak leczyć?
Infekcja rotawirusowa to jedna z najczęstszych przyczyn ostrej biegunki i wymiotów u dzieci, która odpowiada za niemal 50 proc. przypadków hospitalizacji najmłodszych. Jak rozpoznać zakażenie rotawirusami i jak z nim walczyć?


Fot. Fotolia
Dodatkową ich bronią jest to, że potrafią długo przetrwać poza organizmem i są wyjątkowo nieczułe na tradycyjne środki dezynfekujące. Stąd też, zarażenie jest możliwe w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi przedmiotami, jak klamki czy zabawki. Rotawirusy najszybciej rozprzestrzeniają się w sezonie jesiennym, zimowym i wczesnowiosennym, a ryzyko zachorowania rośnie w skupiskach dziecięcych.
Objawy infekcji
Objawy charakterystyczne dla infekcji rotawirusowej to intensywne wymioty, które utrzymują się ok 2 dni i występują 3-4 razy na dobę (czasami nawet 10 razy). Wyprzedzają one ostrą, wodnistą biegunkę, w której można zaobserwować elementy śluzowe lub krew – zwykle trwa 4-8 dni, a luźne, tryskające stolce występują kilkanaście razy na dobę. Do tego dochodzi wysoka gorączka - nawet 40 st. C, utrata apetytu, osłabienie, a czasami także – infekcja górnych dróg oddechowych.
Warto wiedzieć, że zakażenie rotawirusami może przebiegać bardzo indywidualnie – opisane objawy mogą występować w stopniu lekkim, umiarkowanym, ciężkim, a czasami – nie pojawiają się w ogóle.
Zobacz także: Jak podawać dziecku leki przeciwgorączkowe?
Leczenie infekcji
Trudno wskazać typowy schemat leczenia infekcji – wszystko zależy od nasilenia objawów. W każdym jednak przypadku biegunka rotawirusowa niesie ryzyko odwodnienia – niebezpiecznego stanu, zagrażającego nie tylko zdrowiu, ale i życiu dziecka.
Pierwszym krokiem w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów powinno być więc nawadnianie DPN – doustnym płynem nawadniającym ORSALIT®. Pamiętajmy, że w trakcie biegunki dziecięcy organizm traci nie tylko wodę, ale też glukozę i elektrolity. Z tego względu podanie zwykłej wody absolutnie nie wystarczy! ORSALIT® to preparat, zawierający optymalnie dobraną ilość glukozy, elektrolitów oraz posiadający właściwą osmolarność (zawarta w nim woda nie jest ściągana do przewodu pokarmowego).
Odznacza się wysoką skutecznością oraz bezpieczeństwem stosowania, dlatego można go podawać już niemowlętom.
Smektyn w walce z rotawirusem
Biegunka rotawirusowa to jedno ze wskazań do sięgnięcia po preparat zawierający smektyn dwuoktanościenny – ORSALIT® plus smektyn, czyli połączenie doustnego płynu nawadniającego ze smektynem w jednej saszetce, który można stosować już u dzieci od 1. r. ż. Smektyn to substancja, która wskutek wytworzenia warstwy ochronnej, powlekającej błonę śluzową przewodu pokarmowego, zmniejsza przepuszczalność groźnych wirusów, a tym samym – likwiduje stan zapalny.
Preparat wykazuje dużą skuteczność w leczeniu wspomagającym ostrej biegunki różnego pochodzenia – także wywołanej rotawirusami. Poprawia konsystencję stolców, zmniejsza ich objętość, znacznie skraca czas utrzymywania się objawów, a ze względu na to, że jest połączony z DPN – zapobiega odwodnieniu dziecięcego organizmu.
Zobacz także: Rotawirus – czy groźny tylko dla dzieci?