Infekcja oka u dziecka – jak ją rozpoznać?

Pieczenie, swędzenie, opuchlizna, gęsta wydzielina – to najczęstsze objawy infekcji oczu u dzieci. Jak rozpoznać infekcję i jak im zapobiegać?
/ 02.09.2013 14:33

Podrażnione oczy są pierwszym objawem infekcyjnych lub nieinfekcyjnych stanów zapalnych gałki ocznej lub aparatu ochronnego oka. Stany zapalne mogą wywołać:

  • bakterie i wirusy,
  • urazy i mechaniczne uszkodzenia (np. zatarcia, zadrapania),
  • alergeny.

Jak rozpoznać infekcję?

Najbardziej charakterystycznymi objawami infekcji oka u dziecka są:

  • silne zaczerwienienia,
  • pieczenie,
  • tarcie oczu przez dziecko,
  • gęsta wydzielina.

W przypadku pojawienia się wydzieliny bardzo istotne jest ustalenie jej konsystencji, dzięki czemu będzie można odróżnić infekcję od alergii czy zwyczajnego łzawienia oka.

Przezroczysta wydzielina, która przypomina łzy, jest charakterystyczna dla chorób pochodzenia wirusowego, śluzowa dla alergii, ale mętna, żółta i gęsta może świadczyć o poważniejszej infekcji bakteryjnej i wymaga pilnego kontaktu ze specjalistą – mówi lek. med. Iwona Mazur-Michałek, okulista dziecięcy z poznańskiego Szpitala Med Polonia.

Zobacz także: Na czym polega jęczmień oka?

Zaropiałe oczy

Ropienie oczu u dziecka to jedna z najpopularniejszych dolegliwości i choć wydaje się być błaha, to nie wolno nam jej lekceważyć. Małe ,,śpioszki” w oczach tuż po przebudzeniu nie powinny nas niepokoić. Jednak gdy maluch budzi się ze zlepionymi rzęsami i obfitą wydzieliną na górnej i dolnej powiece, a dodatkowo pojawia się u niego ból lub gorączka, wówczas powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Ten rozpozna chorobę i określi jej przyczyny, a także zdecyduje, jakie leczenie będzie dla dziecka odpowiednie.

– Najczęściej w walce z infekcjami oczu stosuje się środki farmakologiczne, takie jak maści i krople, a w przypadku łzawienia, zaczerwienienia czy opuchlizny towarzyszącej alergiom, podaje się leki przeciwalergiczne – tłumaczy lek. med. Iwona Mazur-Michałek.

Odpowiednia higiena oczu

W leczeniu chorób oczu i ich profilaktyce bardzo ważna jest odpowiednia higiena.

Oczy dziecka należy przemywać jednorazowymi gazikami nasączonymi solą fizjologiczną. Ważne, by do oczyszczania każdego oka używać nowego wacika – mówi lek. med. Iwona Mazur-Michałek. I dodaje: – Powinniśmy przemywać oczy dziecka dwa razy dziennie, bardzo delikatnie i powoli wykonując ruchy w kierunku od zewnętrznego kącika do wewnętrznego.

W kącikach gromadzi się duża ilość naturalnej wydzieliny, dlatego przemywanie jest bardzo istotne. Zalegająca wydzielina może sprzyjać rozwojowi bakterii, a co za tym idzie chorobom.

Infekcje wywołane przez wirusy są zaraźliwe, dziecko może więc zarazić się nimi przez kontakt z osobą chorą lub przez wspólne używanie przedmiotów, takich jak ręcznik, chusteczka, a nawet poduszka – mówi lek. med. Iwona Mazur-Michałek z Med Polonii. – Bardzo ważne jest wyrobienie u dziecka nawyku częstego mycia rąk i pilnowanie, by nie pocierało oczu – dodaje.

Istotne jest również zachowanie odpowiedniej higieny przez rodziców. Powinniśmy dbać o to, aby szczególnie w trakcje infekcji po każdym oczyszczaniu oka malca dokładnie umyć ręce, by nie przenosić chorobotwórczych drobnoustrojów.

Polecamy: Co powinniśmy wiedzieć o alergicznym zapaleniu spojówek?

Źródło: LTM Communications/ mk