Podrażnione oczy są pierwszym objawem infekcyjnych lub nieinfekcyjnych stanów zapalnych gałki ocznej lub aparatu ochronnego oka. Stany zapalne mogą wywołać:
- bakterie i wirusy,
- urazy i mechaniczne uszkodzenia (np. zatarcia, zadrapania),
- alergeny.
Jak rozpoznać infekcję?
Najbardziej charakterystycznymi objawami infekcji oka u dziecka są:
- silne zaczerwienienia,
- pieczenie,
- tarcie oczu przez dziecko,
- gęsta wydzielina.
W przypadku pojawienia się wydzieliny bardzo istotne jest ustalenie jej konsystencji, dzięki czemu będzie można odróżnić infekcję od alergii czy zwyczajnego łzawienia oka.
– Przezroczysta wydzielina, która przypomina łzy, jest charakterystyczna dla chorób pochodzenia wirusowego, śluzowa dla alergii, ale mętna, żółta i gęsta może świadczyć o poważniejszej infekcji bakteryjnej i wymaga pilnego kontaktu ze specjalistą – mówi lek. med. Iwona Mazur-Michałek, okulista dziecięcy z poznańskiego Szpitala Med Polonia.
Zobacz także: Na czym polega jęczmień oka?
Zaropiałe oczy
Ropienie oczu u dziecka to jedna z najpopularniejszych dolegliwości i choć wydaje się być błaha, to nie wolno nam jej lekceważyć. Małe ,,śpioszki” w oczach tuż po przebudzeniu nie powinny nas niepokoić. Jednak gdy maluch budzi się ze zlepionymi rzęsami i obfitą wydzieliną na górnej i dolnej powiece, a dodatkowo pojawia się u niego ból lub gorączka, wówczas powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Ten rozpozna chorobę i określi jej przyczyny, a także zdecyduje, jakie leczenie będzie dla dziecka odpowiednie.
– Najczęściej w walce z infekcjami oczu stosuje się środki farmakologiczne, takie jak maści i krople, a w przypadku łzawienia, zaczerwienienia czy opuchlizny towarzyszącej alergiom, podaje się leki przeciwalergiczne – tłumaczy lek. med. Iwona Mazur-Michałek.
Odpowiednia higiena oczu
W leczeniu chorób oczu i ich profilaktyce bardzo ważna jest odpowiednia higiena.
– Oczy dziecka należy przemywać jednorazowymi gazikami nasączonymi solą fizjologiczną. Ważne, by do oczyszczania każdego oka używać nowego wacika – mówi lek. med. Iwona Mazur-Michałek. I dodaje: – Powinniśmy przemywać oczy dziecka dwa razy dziennie, bardzo delikatnie i powoli wykonując ruchy w kierunku od zewnętrznego kącika do wewnętrznego.
W kącikach gromadzi się duża ilość naturalnej wydzieliny, dlatego przemywanie jest bardzo istotne. Zalegająca wydzielina może sprzyjać rozwojowi bakterii, a co za tym idzie chorobom.
– Infekcje wywołane przez wirusy są zaraźliwe, dziecko może więc zarazić się nimi przez kontakt z osobą chorą lub przez wspólne używanie przedmiotów, takich jak ręcznik, chusteczka, a nawet poduszka – mówi lek. med. Iwona Mazur-Michałek z Med Polonii. – Bardzo ważne jest wyrobienie u dziecka nawyku częstego mycia rąk i pilnowanie, by nie pocierało oczu – dodaje.
Istotne jest również zachowanie odpowiedniej higieny przez rodziców. Powinniśmy dbać o to, aby szczególnie w trakcje infekcji po każdym oczyszczaniu oka malca dokładnie umyć ręce, by nie przenosić chorobotwórczych drobnoustrojów.
Polecamy: Co powinniśmy wiedzieć o alergicznym zapaleniu spojówek?
Źródło: LTM Communications/ mk