Ciąża skraca życie kobiety. Eksperci podali konkretną liczbę lat, które odbiera oczekiwanie na dziecko

Ciąża skraca życie kobiety fot. Adobe Stock
To nie są dobre wiadomości dla przyszłych mam. Zdaniem naukowców ciąża tak mocno obciąża organizm, że ten... szybciej się starzeje.
/ 09.06.2020 12:23
Ciąża skraca życie kobiety fot. Adobe Stock

Mówi się, że ciąża to przepiękny czas oczekiwania na maleńkiego człowieka, który ma wkrótce całkowicie zmienić nasze życie. Prawda jest jednak znacznie bardziej brutalna. Dla kobiecego organizmu oczekiwanie na potomka to okres ogromnego przeciążenia. Wszystkie części ciała pracują na pełnych obrotach, by zapewnić dziecku odpowiedni rozwój. Później następuje bolesny poród i lata wychowywania malucha okupione często stresem i strachem o dziecko. 

Nic więc dziwnego, że okazało się, iż ciąża powoduje... skrócenie kobiecego życia. Ogrom wrażeń i szoku, jakie otrzymuje wówczas nasze ciało, może odebrać nam nawet kilka lat. Ile dokładnie? Naukowcy znają liczbę. 

O ile lat ciąża skraca życie kobiety?

Naukowcy z George Moson University w Wiriginii przeanalizowali dane ponad 1,5 tys. kobiet w wieku 20-44 lata. Ochotniczki brały udział w badaniu stanu zdrowia w latach 1999-2002. Z tej grupy tylko 444 kobiet nie zostało matkami, a pozostałe urodziły co najmniej jedno dziecko.

Badacze stwierdzili, że kobiety, które zostały matkami mają krótszy telomer niż ich bezdzietne koleżanki. Co to takiego? Telomer to fragment chromosomu na końcu nici DNA. Im dłuższy telomer, tym wolniej człowiek się starzeje i dłużej żyje. Jego długość można określić dzięki badaniu krwi. Badanie naukowców z George Moson University wykazało, że u kobiet, które urodziły dzieci, telomer był krótszy o 4,2%. 

Byliśmy zaskoczeni, że otrzymaliśmy tak zaskakujący rezultat. Jest to odpowiednik około 11 lat przyspieszonego starzenia się komórek - wyjaśniała w rozmowie z mediami dr Anna Pollack, jedna z autorek badania

Ale to nie wszystko. Zdaniem ekspertów kobiety, które zostały matkami starzeją się szybkiej nie tylko z powodu krótszego telomeru. Ma to związek także z ogromnym stresem wywołanym wychowywaniem dziecka.

Badacze twierdzą, że dodatkowe obowiązki, nerwy i obawy o dziecko przyczyniają się do przyspieszenia procesów starzenia. Podkreślili jednak, że potrzeba dodatkowych badań, aby jednoznacznie to potwierdzić. 

Jesteś rodzicem? Te tematy również mogą cię zainteresować:
Brajan i Dżesika już nie szokują. Oto najbardziej nietypowe imiona nadawane dzieciom
Zdaniem ekspertów imię może zapewnić dziecku finansowy sukces. O jakie imiona chodzi? 
Jak nauczyć dziecko spać w swoim łóżku - 9 rodzicielskich metod 
Dieta roczniaka to poważna sprawa – co podawać dziecku, które skończyło roczek?

Redakcja poleca

REKLAMA