Alina - patronka chorób oczu

Panie o imieniu Alina nie mają świętej patronki, za to czuwają nad nimi dwie błogosławione. Poznaj ich historię i sprawdź, kiedy mają swoje święto.

Fot. Fotolia

Alina z Forest

Krótka historia Aliny

Żyła w VII wieku w Belgii, w rodzinie pogańskiej osiadłej niedaleko Brukseli. Były to tereny misyjne. Alina miała więc kontakt z chrześcijanami, poznała ich wiarę i przyjęła za swoją. Bez wiedzy rodziców poprosiła o sakrament chrztu. Kiedy rodzice dowiedzieli się, że ich córka została ochrzczona, postanowili ukarać ją za odstępstwo od religii przodków. Zamknęli ją i postawili straże. Dziewczyna zmarła w 640 roku od ran, zadanych jej przez strażnika.

Polecamy: Życzenia imieninowe - z sercem

Komu patronuje Alina?

Błogosławiona Alina z Forest jest patronką chorób oczu.

Dzień błogosławionej Aliny z Forest – 17 czerwca.

Alina (Adelma)

Krótka historia Aliny

Błogosławiona Alina (zwana też Adelma) żyła na przełomie XI/XII wieku. Była siostrą benedyktynka we francuskim mieście Mortain. Jej brat był opatem założonego przez siebie klasztoru i w pobliże swojego zgromadzenia sprowadził siostrę. Alina początkowo wiodła życie mnisze, wkrótce jednak została przeoryszą ufundowanego przez hrabiego Wilhelma klasztoru.

Zakon benedyktyński po pewnym czasie przyjął regułę cystersów; siostry nosiły białe habity, dlatego nazywano je białymi paniami. Alina prowadziła życie pełne umartwień i pokuty. Zmarła w 1125 roku a powszechna opinia twierdziła, iż odeszła święta.
Imię Alina nie ma ustalonego rodowodu.

Dzień błogosławionej Aliny – 20 października.

Polecamy: Życzenia imieninowe - wierszyki i rymowanki

Źródło: Słownik patronów chrześcijańskich, Janina Kryńska, Wyd. Printex

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)