Urokliwa kraina whisky Dewar’s

Szkocja, znana z pięknych miejsc, położonych w górach jezior i tajemniczych zakamarków, od lat przyciąga wielu turystów. Jej dzika przyroda i niepowtarzalny klimat sprawiają, że jest to prawdziwa mekka dla pragnących niesamowitych doznań osób. Ale Szkocja to przede wszystkim raj dla miłośników whisky… Dewar’s zaprasza na niezwykłą przygodę…
/ 04.09.2008 22:41

Szkocja, znana z pięknych miejsc, położonych w górach jezior i tajemniczych zakamarków,  od lat przyciąga wielu turystów. Jej dzika przyroda i niepowtarzalny klimat sprawiają, że jest  to prawdziwa mekka dla pragnących niesamowitych doznań osób. Ale Szkocja to przede wszystkim raj dla miłośników whisky… Dewar’s zaprasza na niezwykłą przygodę…

Odrobina historii

Trudno ustalić skąd tak naprawdę whisky przybyła do Szkocji. Wiele faktów wskazuje jednak na to,
że przywieźli ją ze sobą Celtowie z Irlandii. Pierwsze wzmianki o miksturze z jęczmienia pojawiają się dopiero w połowie XVI wieku. Jednak już wcześniej, w VII wieku irlandzcy mnisi wytwarzali napój oparty na produktach fermentacji jęczmienia.

Urokliwa kraina whisky Dewar’sMikstura ta używana była jako uniwersalne lekarstwo na różne dolegliwości, a także jako eliksir przedłużający życie. Prawdziwym królestwem whisky jest jednak nie Irlandia, a Szkocja. Szkocką whisky charakteryzuje najbardziej szlachetny smak i wielość gatunków. To właśnie Szkoci stworzyli  z tego trunku prawdziwe dzieło sztuki. Światową popularność whisky zaczęła jednak zyskiwać dopiero pod koniec XIX wieku a obecne sprzedawana jest niemal we wszystkich krajach świata.

Dlaczego Aberfeldy…

Aberfeldy to małe miasto leżące w środkowych Highlands , nad rzeką Tay. Swoją dzisiejszą sławę zawdzięcza jednemu z mieszkańców – Johnowi Dewar’owi. To właśnie tutaj, w 1806 roku urodził się człowiek, który zapoczątkował legendę jednej z najbardziej znanych marek whisky. John Dewar rozpoczął swą działalność w 1846 roku w Perth. Zaczynał od skupowania destylatów, kupażowania a swój trunek oferował w butelkach. Był jednym z pierwszych producentów whisky, który oferował butelkowany produkt. To w dużej mierze przyczyniło się do wielkiego sukcesu firmy. Zapoczątkowaną przez Johna Dewar’a legendę, kontynuowali jego synowie – Tom i John Aleksander. W 1886 roku zaprezentowali swój produkt na festynie gorzelników i browarników. Produkt, dzięki niecodziennej formie promocji, został natychmiast zauważony przez uczestników, którzy docenili jego wysoką jakość i wyjątkowy smak. W 1883 roku Dewarowie zostali mianowani dostawcami whisky na dwór królowej Wiktorii, a od 1902 roku firma Dewar oficjalnie zaopatruje rodzinę królewską w ten wytworny trunek. Dewar’s z dnia na dzień zyskiwała coraz większą popularność i w 1893 roku była eksportowana prawie na cały świat. W tym czasie bracia Dewar postanowili zainwestować swój czas i pieniądze w rozwój marki. Pierwszą poważną inwestycją była budowa własnej gorzelni w Aberfeldy. Dogodna lokalizacja umożliwiła także bezpośrednie połączenie z mieszalnią i rozlewnią usytuowaną z Perth, co znacznie ułatwiło zsynchronizowanie wszystkich procesów produkcyjnych. Bracia Dewar zaproponowali także – nowatorskie jak na tamte czasy - rozwiązanie, polegające na tym, że budynki zakładów ustawiono w jednym rzędzie tak by, z jednej strony dostarczano jęczmień a z drugiej odbierano beczki z gotowym destylatem. Ten rodzinny biznes został nazwany John Dewar&Sons. Tom i John Aleksander specjalizowali się głównie w zestawianiu blendów. Do produkcji alkoholu firma używa wody z przepływającego w pobliżu destylarni strumienia Pitilie Burn. Zakłady w Aberfeldy działają do tej pory.  W latach 70. zostały one zmodernizowane. Abrefeldy pozostaje jednak bardzo tradycyjnym zakładem produkcji whisky, gdzie nadal używa się drewnianych kadzi fermentacyjnych.  Do wytwarzania szlachetnego trunku jakim jest whisky Dewar’s nie stosuje się komputeryzacji  i wykorzystuje alembiki o bardzo szerokich szyjkach.

Urokliwa kraina whisky Dewar’sWszystko to sprawia oraz wyjątkowy proces produkcji (tzw. double aged) sprawia, że whisky Dewar’s jest określana przez koneserów jako „bardziej czysta i łagodniejsza od innych”. Obecnie większość produktów z Aberfeldy wykorzystywana jest do zestawiania blendów. W 1925 roku gorzelnia Aberfeldy weszła w skład DCL, a w 1998 wykupiła ją firma Bacardi-Martini. Dla uczczenia jednej z najlepszych i najlepiej sprzedających się szkockich whisky, utworzono
w Aberfeldy, w 2000 roku, nowoczesny ośrodek dla gości, który nazwano Dewar’s Word of Whiskies. Ośrodek ten prezentuje historię rodziny Dewar i jej drogę do sukcesu. Jest to jedno z najlepszych centrów turystycznych poświęconych historii tego szlachetnego trunku. Oprócz wspanialej sali ekspozycyjnej, licznych prezentacji, zdjęć, pomieszczenia degustacyjnego, zwiedzający mogą także poznać sztukę kupażowania i wziąć udział w testach sprawdzających znajomość marki. Ośrodek wyposażony został także w ekskluzywny sklep, gdzie koneserzy tego trunku mogą cieszyć się wyjątkową ofertą wyjątkowej whisky Dewar’s oraz wszelkiego rodzaju gadżetów z nią związanych. Ta magiczna kraina Aberfeldy i whisky Dewar’s na długo pozostaje w pamięci…

Dewar’s – królowa szkockiej whisky
Historia, wyjątkowy smak i legendarna receptura sprawiają, że whisky Dewar’s jest jedną z najbardziej znanych i cenionych na świcie szkockich whisky. Wytwarzana od ponad 150 lat, na całym świcie cieszy koneserów tego wytwornego trunku. Bursztynowa barwa, lekko owocowy aromat i wyrafinowany smak to cechy charakterystyczne dla tego trunku. Whisky Dewar’s produkowana jest od lat według niezmiennych i starannie przestrzeganych receptur. Najwyższej jakości jęczmień, proces suszenia słodu jęczmiennego nad palącym się torfem, dwukrotna destylacja i wreszcie wydłużony czas leżakowania sprawiają, że jest to jedna z najlepszych i najchętniej kupowanych szkockich whisky na świecie.

Kilka słów o gatunkach

Single Malt whisky (whisky słodowa) - to podstawowy gatunek whisky. Wytwórnie whisky słodowej
to najczęściej niewielkie, często rodzinne przedsiębiorstwa. Whisky słodowa jest produktem jednej destylarni, produktem na bazie zesłodowanego jęczmienia. Do produkcji whisky słodowej wykorzystuje się słód jęczmienny, wodę i drożdże. Ważnym elementem produkcji wpływającym na smak whisky jest suszenie słodu na paleniskach torfowych. Whisky dojrzewa latami w dębowych beczkach używanych poprzednio do produkcji sherry, porto lub burbona. Whisky słodowa jest podstawowym produktem smakowym w kompozycji whisky mieszanych (blended). Blended whisky (whisky mieszna) – to najpopularniejsza odmiana whisky, powstała w wyniku połączenia od kilku do kilkudziesięciu gatunków typu Single Malt z dodatkiem do 70% whisky zbożowej (grain). Po sporządzeniu mieszanki zostaje ona przelana do beczek na kilka miesięcy po to, by poszczególne składniki nabrały harmonii i "przegryzły się”. Po zakończeniu tego procesu odbywa się butelkowanie. Grain whisky (whisky zbożowa) - produkcja whisky zbożowej skoncentrowała się głównie na południu Szkocji, w Lowlands, a jej wytwórnie to potężne zakłady przemysłowe, co pozwala na dużą i tanią produkcje. Do produkcji wykorzystywane są różne gatunki zbóż. W smaku whisky zbożowa bardzo przypomina wódkę. Whisky zbożowa jest głównym składnikiem whisky mieszanej (blended).

Urokliwa kraina whisky Dewar’sKilka ciekawostek….
Barwa: głęboko bursztynowa;
Aromat: owocowy, zmieszany z sułtankami i rodzynkami oraz nutą szkockiego wrzosu, co daje w rezultacie doskonale zrównoważoną, dojrzałą whisky;
Smak: bogaty, słodki i owocowy, przechodzi w głęboki smak grzejący usta, z delikatną dębową nutą;
Nuta główna: zaokrąglona, od średniej do pełnej whisky;
Finisz: długi, pełen aromatów.

Uwagi niektórych ekspertów:
Phillip Hills, autor „The Scotch Whisky Directory” pisze, że DEWAR’S 12 charakteryzuje się „profilem, z którego można być dumnym: mnóstwo owoców i kwiatów, a w tle orzechowa słodycz i mocny żywiczny aromat. Doskonała whisky w każdym towarzystwie.”
Jim Murray, autor „Whisky Bible 2006” komentuje, że DEWAR’s 12 jest „wyjątkowo dobrze skomponowana. Zawiera owocowe nuty i dymne akcenty, które wzbogacają nieco bardziej trójwymiarowy smak whisky zbożowej i miękki miodowy aromat whisky słodowej. Doskonała integracja twardszych ziaren i rozwijający się posmak dębu. Wspaniały trunek, dzięki któremu przenosimy się w czasy, kiedy kochano się w mieszanych whisky”.

Redakcja poleca

REKLAMA