Prawda i mit
Uważa się, że rabarbar działa przeczyszczająco, ale dotyczy to rzewienia rosnącego dziko w górach. To z niego produkuje się leki. Ten z ogródka jest mało skuteczny.
Jaki rabarbar wybierać
Nigdy nie należy kupować zwiędniętych, matowych łodyg, które przy łamaniu się gną. Świeże, grube łodygi łamią się z trzaskiem. Nie należy jeść liści rabarbaru.
Do gotowania czy duszenia nie można używać naczyń aluminiowych, gdyż kwasy wchodzą w reakcję z metalem.
Musy, przeciery i spółka
Grube, czerwone łodygi smaży się z cukrem, potem podaje do ryżu, makaronu, używa do ciast i deserów. Rabarbar można mieszać z innymi owocami, nada im orzeźwiający smak. Pyszne są racuszki i ciasta z rabarbarem. Na upieczonym kruchym spodzie kładzie się uduszony z cukrem rabarbar, na nim pianę z białek i wstawia do piekarnika. Kiedy beza wyschnie, ciasto jest gotowe. Popularne są kompot i zupa z rabarbaru z kluseczkami, groszkiem ptysiowym lub bezami. Uduszony z cukrem nadaje się na rozmaite desery, przeciery, musy. Ale nie tylko.
Bardzo smaczny jest sos z ugotowanego w małej ilości wody i przetartego rabarbaru z niewielką ilością cukru, białego pieprzu i śmietanki lub masła. Podaje się go do białych mięs i drobiu.
Zofia Miętkiewicz