Ryż na risotto tym różni się od innych, że zawiera dużo skrobi, która pod wpływem duszenia, powoli się uwalnia. Cała trudność w zrobieniu tego cudownego dania polega na tym, aby wszystkie ziarna były oddzielone od siebie, ale otoczone pysznym, aksamitnym kremem, który powstaje w wyniku połączenia skrobi ryżowej właśnie i dodawanych do potrawy płynów.
Składniki:
- 1 szklanka risotto,
- 1 szklanka białego wina,
- 3 szklanki bulionu,
- odrobina oliwy,
- dwa ząbki czosnku,
- mała cebula,
- sól, pieprz.
Na oliwie smażymy pokrojoną w kostkę cebulkę. Gdy się zeszkli, dodajemy przetarty czosnek. Zapach czosnku unoszący się w kuchni to znak, że teraz należy wsypać do rondla szklankę ryżu. Niech chwilę podsmaży się z warzywami na średnim ogniu – dzięki temu, otoczone oliwą ziarna, nie będą się łączyć ze sobą.
Po kilku minutach wlewamy szklankę zimnego wina i dusimy bez przykrycia, aż płyn wyparuje. Zmniejszamy nieco ogień. To bardzo ważne, aby płyny do risotto wlewać w etapach, a potrawę często mieszać – dzięki temu ryż ugotuje się właściwie, uwalniając odpowiednią ilość skrobi.
Polecamy: Domowe suszenie pomidorów
Gdy wino wyparuje (nie całkowicie), dodajemy szklankę bulionu i znów mieszamy, aż z rondla zniknie większość płynu. I tak, aż do trzeciej szklanki. Risotto powinno być gęste i kremowe. Risotto jest gotowe, gdy ziarna są już miękkie, ale nie rozpadają się pod wpływem mieszania. Przy zjedzeniu, powinno się czuć każde pojedyncze ziarenko, ale z łatwością je rozgryzać. Gotowy ryż wygląda nieco jak krem, z widocznymi ziarenkami.
Teraz czas na dodawanie smaków (oczywiście wcześniej zamiast bulionu można było dusić ryż również w wywarze z ryb, lub z dodatkiem mleczka kokosowego, ale przecież robimy klasyczne risotto). Do tak przygotowanego risotto ścieramy na grubej tarce świeży parmezan – solidna garstka i dodajemy sól, biały pieprz (żeby nie zmienić koloru) oraz dużo, drobno pokrojonej natki pietruszki. Mieszamy i… gotowe!
W ostatniej fazie można dodawać do risotto np. mrożony groszek cukrowy (udusi się w kilka minut), pokrojoną dynię wraz z imbirem i odrobiną chili i… - możliwości jest bardzo wiele. Risotto może być podawane jako osobna potrawa – wówczas należy je podawać w głębokim talerzu, na wierzch kładąc odrobinę masła i natkę pietruszki. Można też traktować risotto jako dodatek do mięsa (musi mieć konsystencję puree) i podawać z rybami lub kurczakiem, na dużym, płaskim talerzu.
Zobacz także: Domowa mozarella - wyzwanie dla odważnych