Zwolnienie z pracy na urlopie - czy szef może to zrobić?
Tę kwestię rozstrzyga oczywiście kodeks pracy. Takie kwestie, jak zwolnienia pracowników, nie mogą odbywać się bez żadnych zasad i wytycznych. Pracownik musi mieć zagwarantowane choćby minimum poczucia bezpieczeństwa, a nie miałby go, gdyby tak naprawdę w każdej chwili mógł otrzymać wypowiedzenie.To oznacza, że zasadniczo w sytuacjach, kiedy pracownika nie ma w miejscu pracy, bo np. jest na zwolnieniu lekarskim lub na urlopie, nie można zwolnić. Nie tylko wtedy, gdy jesteś na urlopie wypoczynkowym, lecz także podczas urlopu bezpłatnego, pracodawca nie ma prawa zostawić ci wypowiedzenia na biurku lub zwolnić cię telefonicznie.
W jakich przypadkach można zostać zwolnionym, gdy jest się na urlopie?
Istnieją takie przypadki, kiedy to żadne okoliczności nie chronią cię przed otrzymaniem ewentualnego zwolnienia. Należą do nich:- zwolnienie dyscyplinarne - nie możesz dziwić się, że szef postanowił cię zwolnić, kiedy byłaś akurat na urlopie, jeśli właśnie wtedy odkrył, że w jakiś karygodny sposób naruszałaś obowiązki zawodowe. W przypadku zwolnienia dyscyplinarnego wypowiedzenie możesz otrzymać pocztą lub osobiście, kiedy wrócisz z urlopu.
- zwolnienia grupowe - jeżeli w firmie szykują się zwolnienia grupowe, a ty akurat przebywasz na urlopie, nie musisz się bać, że wrócisz jedynie po wypowiedzenie, gdy twój urlop trwa łącznie krócej niż 3 miesiące. Jeśli jest to urlop dłuższy, możesz spodziewać się zwolnienia w trakcie jego trwania.
Zobacz też:
Wypowiedzenie umowy na czas określony
Zwolnienie pracownika w okresie ochronnym
Skrócenie okresu wypowiedzenia
Zwolnienie pracownika w okresie ochronnym
Skrócenie okresu wypowiedzenia