W jaki sposób dorobić do pensji?

Możliwości jest wiele, należy jednak dobrze przemyśleć wybór dodatkowej pracy
Dodatkowa praca może być nie tylko dobrą metodą podreperowania domowego budżetu, lecz także szansą na realizację własnych pasji oraz rozwijanie dodatkowych umiejętności. Kluczem do sukcesu wydaję się połączenie przyjemnego z pożytecznym.
/ 05.08.2011 09:53
Możliwości jest wiele, należy jednak dobrze przemyśleć wybór dodatkowej pracy

Zapracowany jak Polak

W Polsce ponad 1 milion osób pracuje w więcej niż jednym miejscu pracy – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (za IV kwartał 2010 roku). To 7,1 % wszystkich pracujących. Warto zauważyć, że to prawie dwa razy więcej niż w Unii Europejskiej. Średnia liczba godzin przepracowanych w dodatkowej pracy wynosi ponad 12 godzin tygodniowo. Wśród dorabiających większość stanowią mężczyźni (64,3%). Najliczniejszą grupą uzyskującą dodatkowy dochód są osoby z wyższym wykształceniem – 430 tysięcy, co stanowi bez mała 10% ogółu pracujących na drugą wypłatę. GUS odnotował, że pracę dodatkową najczęściej posiadają osoby, których główne miejsce pracy znajdowało się w rolnictwie (48,8% ogółu pracujących dodatkowo), a następnie w edukacji (10,7%) oraz w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (7,3%). Najczęstszą przyczyną poszukiwania dodatkowej pracy jest chęć poprawy warunków finansowych.

Polecamy: Dlaczego zostajemy w nieciekawej pracy?

Praca dodatkowa – jak wybrać?

Obecnie na rynku pracy elastyczne formy zatrudnienia stają się coraz bardziej popularne. Agencje pracy tymczasowej oraz portale rekrutacyjne prezentują bogatą ofertę prac dodatkowych. Najczęściej pojawiają się ogłoszenia dotyczące roznoszenia ulotek, wykładania towarów w supermarketach, promowania produktów jako hostessa, sprzątania, pracy w kawiarniach i pubach, telemarketingu, opieki nad dziećmi oraz osobami starszymi. Zazwyczaj prace te nie są bardzo dobrze płatne, a konkurencja duża. Wobec tego warto zastanowić się nad innymi sposobami dorabiania i wykorzystać swoje indywidualne umiejętności.

Jeśli znasz język obcy możesz zająć się tłumaczeniami lub udzielaniem korepetycji. W przypadku, gdy Twoją pasją jest fotografowanie możesz postarać się o płatne zlecenie na chrztach, ślubach, w przedszkolach, szkołach itp. Dobrym pomysłem dla osób ze zdolnościami manualnymi może być sprzedaż rękodzieła. Kolejnym sposobem na dorobienie może być prowadzenie księgowości. Jeśli dobrze znasz historię i zabytki miejsca, w którym mieszkasz, to możesz spróbować swoich sił jako przewodnik turystyczny.

Narzędziem dającym największe możliwości dorobienia do pensji jest Internet, dzięki któremu dostęp do informacji nigdy nie był łatwiejszy. Poza tym Internet sprawił, że rynek usług rozrósł się niemal w każdej dziedzinie – wachlarz ofert jest niezwykle bogaty, każdy może znaleźć swoją niszę. Internet stwarza możliwość pracy zdalnej. Aby dorobić w sieci można zostać bloggerem, infoblokerem, copywriterem. Sposobów na dodatkowy dochód jest o wiele więcej, na przykład: sprzedaż na aukcjach, prowadzenie porównywarek cenowych, instalowanie tzw. surfbarów, pozycjonowanie stron, stworzenie forum tematycznego lub strony WWW. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, korzystając z ofert zarabiania przez Internet. Bardzo często bowiem można natrafić na oszustów, którzy chcą wyłudzić pieniądze. 

Zobacz także: Wyrzucili Cię z pracy? Dasz sobie radę!

Przyjemne z pożytecznym

Możliwości jest wiele, należy jednak dobrze przemyśleć wybór dodatkowej pracy, tak aby oprócz korzyści finansowych dawała satysfakcję, a nie była smutną koniecznością. Dlatego decyzję należy uzależnić od swoich predyspozycji, kwalifikacji zawodowych, a przede wszystkim zainteresowań. Warto również skonfrontować wnioski z zapotrzebowaniem na rynku usług. Tylko wtedy drugi etat może być szansą na realizację pasji, rozwój nowych umiejętności i spełnienie zawodowe. Dodatkowa praca może być również lekiem na rutynę i nudę w stałej pracy.

Redakcja poleca

REKLAMA