Płaca minimalna 2018 - ile wynosi netto?

Najniższa krajowa wzrosła o 100 zł w porównaniu do roku poprzedniego. Poznaj dokładne wartości brutto i netto.
Marta Kosakowska / 6 miesięcy temu
Płaca minimalna 2018 - ile wynosi netto? fot. Adobe Stock

Płaca minimalna to najniższe możliwe wynagrodzenie, które ustalane jest przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Określa wysokość miesięcznej wypłaty, którą pracownik może otrzymać w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin. W Polsce wysokość najniższej krajowej jest ustalana co roku. Ile wynosi w tym roku brutto oraz „na rękę”?

Minimalne wynagrodzenie 2018

Pensja minimalna w bieżącym roku została ustalona na 2100 zł brutto. W stosunku do roku poprzedniego wzrosła o 100 zł. Jest to wzrost o 5% w porównaniu do 2017. Wysokość najniższego wynagrodzenia to około 47% tzw. średniej krajowej, czyli przeciętnych zarobków w Polsce. Wynagrodzenie poniżej ustalonej przez państwo najniższej pensji jest naruszeniem praw pracowniczych. Takie sytuacje można zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy, która może wszcząć kontrolę wobec pracodawcy.

Kalkulator wynagrodzenia brutto/netto

Brutto a netto

Wiemy już, że najniższe wynagrodzenie w tym roku wynosi 2100 zł brutto miesięcznie. Jest to całościowa kwota, którą pracodawca musi wydać, chcąc zatrudnić pracownika na cały etat. Składają się na nią: rzeczywista pensja, która trafi do pracownika, zaliczka na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne (ZUS) oraz zdrowotne (NFZ). Do wartości brutto wliczane są również premie oraz dodatki.

To, co faktycznie trafia do pracownika to pensja minimalna netto, która w tym roku wynosi 1530 zł. Jest to kwota, którą uzyskuje się po odjęciu od wartości netto obowiązkowych składek oraz podatku. W stosunku do roku poprzedniego jej wysokość wzrosła o około 70 zł.

Dowiedz się więcej:
Co się składa na wynagrodzenie brutto?
Wynagrodzenie brutto a netto - jaka jest różnica?
Jaką kwotę wynagrodzenia wpisać na umowie o pracę - brutto czy netto?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)