Praca freelancera może okazać się trudnym zadaniem

Freelancing – czy warto być wolnym strzelcem

W obecnych czasach coraz więcej ludzi decyduje się pracować na własny rachunek. Kusi ich perspektywa dużych zarobków, samodzielność w działaniu oraz nienormowany czas pracy. Jednak freelancing to nie tylko liczne korzyści, lecz także duża odpowiedzialność i wiele wyzwań.
/ 30.05.2012 11:05
Praca freelancera może okazać się trudnym zadaniem

Decyzję o freelancingu podejmują najczęściej młode osoby, które nie chcą słuchać poleceń szefa i marzą o większych zarobkach. Własna działalność nie jest jednak łatwym zadaniem. Samodzielność wiąże się z podejmowaniem trudnych decyzji, a duże korzyści finansowe z wykonywaniem wielu zleceń naraz, często bez możliwości odpoczynku. Jesteśmy zdani tylko na siebie, a nienormowany czas pracy staje się etatem 24 godziny na dobę.

Mierzyć siły na zamiary

Brak doświadczenia i radość z każdego kolejnego zlecenia powodują, że często bez namysłu podejmujemy się zadań, które są niewykonalne. Niestety, na przykład dobrego artykułu na 6 tys. znaków nie można napisać w pół godziny, a kilkuetapowego projektu nie uda się wykonać w ciągu jednego dnia. Dlatego na początku warto poznać swoje możliwości, aby w przyszłości rozsądniej planować czas. Oczywiście zasada jest prosta: im więcej pracujemy, tym więcej zarabiamy, a przecież gdy decydowaliśmy się na freelancing, zależało nam przede wszystkim na wolnym czasie.

Polecamy: Jak praca wpływa na zmęczenie?

Sama praca nie wystarczy

Gdy planujemy rozwój swojego biznesu, niestety nie wystarczy sumienne wykonywanie zleceń. Aby utrzymać stały przypływ projektów, musisz zadbać o swoich klientów. Dlatego warto dokładnie poznać profil działalności kontrahentów, dzięki czemu w przyszłości będziemy mogli wychodzić naprzeciw ich potrzebom. Pomocnym narzędziem może okazać się system CRM dla mikroprzedsiębiorstw” – mówi Jakub Wietrzyk, specjalista od nowych technologii z wfirma.pl. Warto również pomyśleć o długofalowej promocji swoich usług. Przed podjęciem jakichkolwiek działań postarajmy się dokładnie zbadać grupę naszych potencjalnych klientów, gdyż tylko w ten sposób trafimy do nich z odpowiednim przekazem. Podobnie powinniśmy postąpić przed stworzeniem nowych ofert, aby były dopasowane do indywidualnych potrzeb poszczególnych przedsiębiorstw.

Formalnościom musi stać się zadość

Kiedy pracujemy w firmie, wszystkie kwestie księgowe zupełnie nas nie interesują. Jeżeli zdecydujemy się założyć jednoosobową działalność gospodarczą, to rozliczenia finansowe, odpowiednia dokumentacja i archiwizacja powinny stać się równie ważne jak zdobywanie nowych klientów i wykonywanie zleceń. Oto podstawowa lista obowiązków freelancera:

  • wszystkie kwestie związane z założeniem działalności gospodarczej, zgłoszenie rachunku bankowego, wszelkie rejestracje itp.;
  • terminowe opłacanie podatków i składek na ubezpieczenie;
  • pilnowanie terminów związanych ze zleceniami;
  • regulowanie wszystkich fakturowych płatności;
  • egzekwowanie należności od zleceniodawców.

Bardzo często freelancerzy chcą uniknąć problemów z „papierkową robotą” i decydują się na pomoc specjalistów z tej dziedziny. Można skorzystać z usług biura rachunkowego lub wykupić dostęp do narzędzi ułatwiających samodzielne rozliczanie, czyli pakietu księgowości internetowej. Drugie rozwiązanie jest dedykowane dla firm, które mają niewielką ilość rachunków miesięcznie. Księgowość internetowa pozwala, małym kosztem (kilkadziesiąt złotych miesięcznie) i ze wsparciem ekspertów prawa podatkowego, samodzielnie prowadzić dokumentację finansową.

Dostępność 24h/dobę

Choć swobodne planowanie rozkładu dnia jest ogromnym atutem pracy freelancera, często mówi się, że właściciel takiego biznesu nigdy nie wychodzi z firmy. Dobry harmonogram jest kluczem do sukcesu, dlatego warto poświęcić mu trochę czasu. Najpopularniejszy tryb pracy większości firm, czyli od godziny 8 do 16, powinniśmy przeznaczyć na kontakt z klientami i przesyłanie ofert nowym kontrahentom. Pozostały czas poświęćmy na wykonywanie zleceń, pamiętając, że praca to nie wszystko i nawet freelancer ma prawo do odpoczynku.

Zobacz też: Konflikt między rodziną i pracą

 Źródło: Materiały prasowe/ms

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/07.08.2015 17:13
Jak wszystko, bycie freelancerem ma swoje wady i zalety.No i oczywiście nie jest dla każdego. Aby osiągnąć prawdziwy sukces trzeba być extremalnie samozdysycplinowanym i zmotywowanym. Dla tych, którzy rozważają taką drogę kariery polecam wszelkiej maści portale dla freelancerów jak Oferia czy Galilea3 . To dobry i szybki sposób na zorientowanie się czy docelowo chcemy tak pracować.
/07.08.2015 17:12
Jak wszystko, bycie freelancerem ma swoje wady i zalety.No i oczywiście nie jest dla każdego. Aby osiągnąć prawdziwy sukces trzeba być extremalnie samozdysycplinowanym i zmotywowanym. Dla tych, którzy rozważają taką drogę kariery polecam wszelkiej maści portale dla freelancerów jak Oferia czy Galilea3/A> . To dobry i szybki sposób na zorientowanie się czy docelowo chcemy tak pracować.
/02.07.2015 11:54
ciekawe porady o tym można znaleźć także tutaj http://alterweb.pl/freelancer-jaka-dziedzine-wybrac-cz-1/