Nowe prawa - co nas czeka w 2012 roku

kobieta, porady prawne, becikowe, NIP, ubezpieczenia, OC, urlop macierzyński, mandat, podatki fot. Panthermedia
W nowym roku zmienia się szereg przepisów prawnych. Warto je poznać, aby wiedzieć, czego możemy się spodziewać.
/ 04.01.2012 06:53
kobieta, porady prawne, becikowe, NIP, ubezpieczenia, OC, urlop macierzyński, mandat, podatki fot. Panthermedia
Jak co roku, styczeń przynosi wiele zmian. Dotyczą one różnych opłat (m.in. cen gazu, akcyzy na olej napędowy), a także przepisów prawnych. Oto najważniejsze z nich.

Dłuższy urlop macierzyński
O dwa tygodnie wydłuża się dodatkowy (fakultatywny) urlop macierzyński. Po urodzeniu dziecka możesz zatem skorzystać z 20 tygodni urlopu podstawowego i 4 tygodni dodatkowego. Jeśli urodzisz więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, będziesz mogła opiekować się nimi przez 37 tygodni  (31 tygodni + 6 tygodni urlopu dodatkowego).

Urlop fakultatywny musisz wykorzystać bezpośrednio po zwykłym urlopie macierzyńskim.

Uwaga!
Od stycznia wydłuża się też tzw. urlop tacierzyński. Świeżo upieczony tata może teraz skorzystać z dwóch tygodni (poprzednio tylko tydzień).

Becikowe na nowych zasadach
Jeśli chcesz otrzymać pomoc na dziecko w wysokości 1000 zł (tzw. becikowe), musisz przedstawić zaświadczenie, że znajdowałaś się pod opieką lekarza od 10. tygodnia ciąży. Dokument powinien być wystawiony na specjalnym druku i potwierdzać fakt, że co najmniej trzy razy byłaś na wizycie u ginekologa.

Kierowco! Uważaj na punkty
Miej się na baczności, jeśli masz zwyczaj rozmawiać w czasie jazdy przez telefon komórkowy. Od lutego możesz za to dostać nie tylko mandat w wysokości 200 zł, ale 5 punków karnych (dotąd 0).

Więcej punktów grozi też za:
- jazdę z dzieckiem bez fotelika – 6,
- parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych – 5,
- jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa – 4 (dotąd 1).

Trudniej o kredyt na mieszkanie
Wchodzi w życie tzw. „rekomendacja S”. Przewiduje ona, że łączne raty kredytowe nie mogą przekraczać 50 proc. dochodów kredytobiorcy. Ponadto bank przy ocenie zdolności kredytowej przyjmie założenie, że okres kredytowania wynosi 25 lat, nawet jeśli faktycznie ma wynosić więcej. To oznacza, że wiele osób może mieć problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego.

Uwaga!
„Rekomendacja S” nie dotyczy instytucji parabankowych (np. SKOK-u, SMS Kredyty czy Ekspres Kasy), które będą m.in. udzielać pożyczek mieszkaniowych.

Ubezpieczenie OC na nowych zasadach
Teraz kupujący samochód może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC w dowolnym momencie, nie czekając do końca ważności polisy poprzedniego właściciela. Jeśli jednak tego nie zrobi, umowa będzie obowiązywała do końca terminu, na jaki została zawarta. Ubezpieczyciel nie może przedłużyć je automatycznie. Co więcej, ma obowiązek powiadomić cię z 14-dniowym wyprzedzeniem, że czas polisy się kończy.

Inne zmiany
- Koniec z NIP-em. Od tego roku twoim numerem identyfikacyjnym jest PESEL (dotyczy to osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej).
- Wraca tzw. podatek Belki. Będzie musiała go zapłacić nawet wtedy, gdy twój zysk z lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek jest niższy niż 2,49 zł (do tej pory kwota ta wolna była od podatku).

Alicja Hass / Przyjaciółka

Porady prawne i finansowe - forum >>

Redakcja poleca

REKLAMA