Komu przysługuje zachowek i jak obliczyć jego wysokość? CAŁA PRAWDA NA TEN TEMAT

Dowiedz się, komu przysługuje zachowek, w jakich sytuacjach jest zasądzany i jak go obliczyć jego wysokość. Przepisy polskiego prawa tłumaczy mecenas Eliza Kuna!
Agata Bernaciak / 12.02.2018 15:45

Zachowek przysługuje spadkobiercom ustawowym pominiętym w testamencie. Chcesz wiedzieć, jak wystąpić o to roszczenie i ile wynosi? Odpowiedzi na te pytania udzieli ci mecenas Eliza Kuna.

Co to jest zachowek i jak go obliczyć?

Zachowek to roszczenie pieniężne składane do spadkobiercy, które przedawnia się po 5 latach od śmierci spadkodawcy. Zachowek wynosi połowę tego, ile wynosiłby spadek w dziedziczeniu ustawowym. Warto zauważyć, że jeśli spadkobierca nie chce wypłacić zachowku, możesz wystąpić w celu jego uzyskania na drogę sądową.

Co jeszcze powinnaś wiedzieć na ten temat? Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo!

Mecenas Eliza Kuna – adwokat, ekspert w zakresie prawa rodzinnego i cywilnego. Ma za sobą ponad 1000 zakończonych spraw sądowych. Od ponad 5 lat jako popularyzatorka prawa i komentatorka w mediach ogólnopolskich w sposób przystępny wyjaśnia skomplikowane zagadnienia prawne. Doświadczenie zdobywała w uznanych kancelariach i firmach międzynarodowych. Od lat wspiera kobiety, zarówno jako adwokat i pracodawca. Prowadzi kancelarię w Warszawie, która zatrudnia znakomite warszawskie prawniczki. Prywatnie żona i matka. Więcej informacji: facebook.com/Kancelaria Kuna

Polecamy!

Jak spisać testament? O co musisz zadbać, by był ważny?

Jak obliczyć wysokość alimentów? Przekonaj się!

Redakcja poleca

REKLAMA