Zasady inwestowania - poznaj zasady

kobieta w biznesie fot. Fotolia
Pamiętaj o nich!
kobieta w biznesie fot. Fotolia
Chcesz zainwestować pieniądze, założyć firmę albo włożyć sporo gotówki w spółkę, która cię interesuje, ale nie wiesz, czy wystarczy ci siły i odwagi na tak poważny krok? Zobacz, jakie zasady i cechy osobowości finansowego gracza pomogą ci w zdobyciu zysku.

1. Innowacyjna strategia

Jeśli chcesz odnieść sukces, postaw na coś, czego jeszcze nie było. Załóż firmę, której nie ma na lokalnym rynku. Tylko wtedy zdobędziesz pozycję monopolisty i będziesz mogła dyktować warunki innym graczom. Twój projekt musi być innowacyjny i nietuzinkowy. Zanim założysz własny biznes, stwórz dokładny biznesplan.

2. Zbadaj swoje możliwości finansowe

Inwestując pieniądze musisz pamiętać o wyliczeniu kosztów, które możesz włożyć w biznes jako wkład własny. Zastanów się nad dotacjami na rozwój własnej działalności i wsparciem finansowym np. z Urzędu Pracy. Policz, jaka suma będzie ci potrzebna na założenie własnej działalności gospodarczej. Weź pod uwagę koszty początkowe, które poniesiesz na starcie oraz koszty stałe. Policz zyski i straty raz wyznacz tzw. czerwoną linię, po przekroczeniu której będziesz musiała zamknąć biznes, bo zwyczajnie w świecie nie będzie ci się opłacało jego dalsze prowadzenie.

3. Wiedza i doświadczenie

Nigdy nie inwestuj w coś, na czymś się nie znasz. Jeśli nie masz głowy do organizacji eventów albo kompletnie nie orientujesz się w rynku nieruchomości, nie zakładaj takich biznesów. Zastanów się, co lubisz robić. Na kartce wypisz swoje pasje i zdolności, a następnie pomyśl nad założeniem firmy, w której będziesz mogła się rozwijać. Nic nie da ci tak wielkiej satysfakcji, jak praca która przynosi radość i spore pieniądze.

4. Poznaj rynek i konkurencję

Zbadaj otoczenie rynku. Jeśli wokół ciebie jest dużo sklepów z sukienkami, nie otwieraj kolejnego – ryzyko, że się nie wybijesz, jest zbyt wysokie. Poznaj też konkurencję i stwórz plan odpowiedniej walki z nimi. Zastanów się nad strategią marketingową, odpowiednią reklamą oraz innowacyjnymi pomysłami.

5. Zimna krew

W biznesie nie ma miejsca na emocje i sentymenty. To dlatego tworząc własny biznes, staraj się patrzyć realnie na to, co robisz, aby nie stracić kapitału. Kalkuluj, prowadź kartoteki i myśl jak biznesmen.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

Redakcja poleca

REKLAMA