rodzina 500 plus fot. Adobe Stock

Rząd odbiera 500 plus samotnym matkom? Wszystko przez alimenty

Zamieszanie wokół rządowych świadczeń dla rodziców. Sprawę skomentowała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Małgorzata Germak / 06.12.2018 11:33
rodzina 500 plus fot. Adobe Stock

Ostatnie doniesienia „Gazety Wyborczej” o tym, że rząd w skandaliczny sposób odbiera rodzicom pieniądze z 500 plus wywołały zamieszanie i ostre dyskusje. Według gazety jeśli jesteś samotną matką lub ojcem, możesz nie dostać świadczenia, ponieważ potrzebujesz zasądzonych alimentów. A wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z kolei mówi, że 500 plus na drugie i kolejne dziecko można dostać bez spełniania żadnych kryteriów. Jak jest w końcu prawda?

Jeśli nie pracujesz, nie dostaniesz 500 plus. Ten pomysł może uderzyć w wiele rodzin!

Gdy samotny rodzic wnioskuje o 500 plus na drugie lub kolejne dziecko, nie musi mieć ustalonych alimentów
– mówi Wojewódzki Sąd Administracyjny.

A „Gazeta Wyborcza” opisuje historię samotnie wychowującej trójkę dzieci pani Marty. Kobieta dostawała co miesiąc z programu 500 plus 1500 zł, jednak ostatnio MOPS poinformował ją, że wypłaty zostają wstrzymane. „Z powodu niezasądzonych alimentów zabrali mi pieniądze na dzieci. Nic więcej nie dostanę” – mówiła w gazecie.

Dalej dziennik dowiedział się, że resort pracy podobno zlecił gminom, aby nie wypłacały pieniędzy w ramach 500 plus samotnym matkom bez zasądzonych alimentów nie tylko na pierwsze, ale też na kolejne dzieci.

Na publikację „GW” odpowiedziało ministerstwo Elżbiety Rafalskiej. „Świadczenie 500 plus przyznawane jest zgodnie z obowiązującym prawem, bez zakłóceń. Rząd nic nie zabiera. To podłe kłamstwo mające na celu wywołanie niepokoju” – powiedziała szefowa MRPiPS.

„Ministerstwo Rodziny nie polecało gminom określonego sposobu realizacji świadczenia Rodzina 500 plus, a jedynie poinformowało o obowiązującym brzmieniu art. 8 ust. 2 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, który nie jest przepisem nowym, bo obowiązuje już drugi okres świadczeniowy” – czytamy w komunikacie resortu.
Ministerstwo zarzuciło „Gazecie Wyborczej” próbę wprowadzenia niepokoju wśród rodzin odnośnie rzekomych prób odebrania im przysługujących świadczeń.

Czytaj też:Wielu samotnych rodziców bez prawa do Funduszu Alimentacyjnego. Kto straci?„500 plus powinno być pomocą dla dzieci, a nie sposobem na życie”. Ostre reakcje na pomysł ucięcia świadczeń niepracującym

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/12.12.2018 11:38
A co z osobami nie majacymi dzieci. To juz pomoc sie nie należy hehe A skoro jest tylko na 2 i wiecej dzieci to plan jest taki by sie nas wiecej mnozylo zeby rak do pracy nie zabraklo. Rzad chce zeby zanim pojdziemy na emeryture co najmniej 2 dzieci odchowac do roboty za nas. Tu o zadna pomoc nie chodzi tylko o sile robocza.
/12.12.2018 09:35
Co oni wymyslili z 500+ kiedys kazde dziecko dostawalo zasilek rodzinny i nikt nie wnikal w zarobki .Nie brano pod uwage ilosci dzieci kazdemu sie nalezalo.Dzisiaj jeden dostanie 500 a drugi nic .Moze tej samotnej matce bardziej jest to potrzebne.Powinni dac kazdemu ale po mniejszej kwocie i by na to samo wyszli.
/09.12.2018 22:15
500 plus miało być dla dzieci at przecież nie pracują dlaczego więc sąd odmawia pierwszemu dziecku 500 zł a daje innym . To jest po prostu czysta i jawna i dyskryminacja dzieci . Alimenta w tej sytuacji tylko pogarszają sprawęBo jeśli kobieta poda sprawę do sądu to już nie ma co liczyć na jakąkolwiek pomoc ojca dzieci