Premia dla urzędników fiskusa za interpretację przepisów na niekorzyść podatnika

kobieta przed komputerem fot. Fotolia
Teraz za interpretację przepisów na niekorzyść podatnika urzędnicy dostaną dodatkowe wynagrodzenie. Jesteś gotowa na łapankę?
kobieta przed komputerem fot. Fotolia
1 marca wdrożona została reforma administracji skarbowej, dotycząca fiskusa. Znajdziemy w niej wiele rozszerzeń na temat kontroli celno-skarbowej oraz te, które dotyczą samego podatnika. Jak się okazuje, reforma może spowodować, że walka z fiskusem będzie jeszcze trudniejsza niż do tej pory.

Po tysiąc złotych dla pracowników ZUS! I kto za to zapłaci...?

Nowy sposób na motywowanie urzędników

O co dokładnie chodzi? Ministerstwo Finansów postanowiło stworzyć nową formę zachęcającą do aktywnej pracy swoich własnych urzędników. Do tej pory było tak, że podatnicy, odwołujący się od decyzji urzędu skarbowego wygrywali niemal w ¼ części spraw.
 
Nowa reforma zakłada "skuteczność postępowań" urzędnika, która ma być rozumiana jako utrzymywanie w mocy decyzji wydanej przez pierwszą instancję. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że odwoływanie się od decyzji pierwszej instancji zwyczajnie przestaje mieć sens. Skoro urzędnicy mają dostawać coś w rodzaju prowizji, za pozostawanie przy pierwotnej decyzji, zapewne będą ją powtarzać.

Projekt rozporządzenia został w tym fragmencie dość niefortunnie sformułowany i zostanie poprawiony.
- Tomasz Strąk - dyrektor Departamentu Poboru Podatków w resorcie finansów

Premie dla urzędników fiskusa

A premia za interpretacje przepisów na niekorzyść podatnika ma być na prawdę spora. Najprawdopodobniej rzędu połowy wynagrodzenia urzędnika. A więc... jest się o co bić. Wielu ekspertów dostrzega pewne zagrożenia, wynikające z reformy Ministerstwa Finansów. 

Kwestia wynagrodzeń urzędników jest niezwykle istotna, aczkolwiek powinno się ich nagradzać tylko za działanie zgodne z literą prawa. Premiowanie postawy profiskalnej byłoby zaprzeczeniem jednego z głównych założeń reformy skarbowości, czyli zmiany urzędniczej mentalności.
- Mariusz Korzeb - doradca podatkowy, ekspert Pracodawców RP

ZUS w roli tropiciela lewych zwolnień? Zakład cofnął już świadczenia na ponad 200 mln zł!