Podwyżki od stycznia 2017 roku

pieniądze fot. Fotolia
Na to wygląda, że początek 2017 roku będzie niósł ze sobą kolejne zmiany. Tym razem w kwestii podwyżek za ... Sprawdź sama.
pieniądze fot. Fotolia
Rok 2017 nie przywita nas aż tak optymistycznie, jakby się wydawało, a już na pewno ucierpi na tym stan naszego portfela. Dlaczego? Powodem są podwyżki cen za wodę, prąd i obowiązkowe ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej). Co się zmieni i o ile wzrosną te podstawowe opłaty?
 

Sprawdź, ile zarobisz od 2017 roku

Podwyżki za wodę

Z badań GUS wynika, że statystyczna polska rodzina wydaje około 1344 zł na rachunki za wodę. Od 1 stycznia 2017 roku czekają nas większe koszty. Wszystko przez projekt Komitetu Stałego Rady Ministrów. Jak zmiana będzie wyglądała w praktyce? Po wprowadzeniu podwyżek ta sama, statystyczna 4-osobowa rodzina zapłaci ponad 80 zł więcej za wodę. Podwyżki nie są jednakowe i zależą od miejsca zamieszkania. Według badań IGWP najwięcej zapłacą mieszkańcy Włocławka, Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Gdańska.

Sprawdź, ile miesięcznie oszczędzać, aby odłożyć na godną emeryturę 

Podwyżki za prąd

Ministerstwo Energii przewiduje też spore podwyżki za prąd. Z czego to wynika? Wszystko przez politykę klimatyczną i modernizację polskich elektrowni. O ile więc wzrosną koszty Jana Kowalskiego? Wzrosną i to bardzo. Przeciętny rachunek za energię elektryczną może wzrosnąć nawet o 75 zł rocznie!

Raz się żyje! Sprawdź, jak oszczędzają Polacy i czego powinniśmy uczyć się od nastolatków!

Podwyżki za OC

OC (Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej) to obowiązkowe ubezpieczenie majątku. Koszt za polisę stale rośnie. Dlaczego? Głównie ze względu na sporą ilość szkód oraz wysokość wypłacanych odszkodowań. Ceny za OC rosną już od pewnego czasu. W grudniu 2015 stawka wynosiła około 540 zł, a w czerwcu 2016 już 620 zł! Podwyżka aż o 80 zł w tak krótkim czasie nie wróży niczego dobrego. Cenę za polisę OC od 2017 roku szacuje się nawet na około 700 zł!

Redakcja poleca

REKLAMA