Wygodna alternatywa dla przesyłek kurierskich i pocztowych. Jak korzystać z Paczkomatów?

Paczkomaty to system samoobsługowych skrzynek pocztowych, dzięki którym można odbierać i nadawać przesyłki. Czy korzystanie z nich jest proste?
Wygodna alternatywa dla przesyłek kurierskich i pocztowych. Jak korzystać z Paczkomatów? fot. Fotolia

Jeszcze kilka lat temu niezbyt popularne, teraz w miarę rozwoju zakupów internetowych stają się bardzo powszechną formą dostawy. Coraz częściej w sklepach on-line, obok opcji kurier i Poczta Polska, możemy również zaznaczyć odbiór w Paczkomacie. To, najprościej mówiąc, zsynchronizowany system automatycznych, samoobsługowych skrzynek pocztowych, dzięki którym można odbierać i nadawać przesyłki. Paczkomaty są rozmieszczane w pobliżu stacji benzynowych, supermarketów, a także innych często uczęszczanych miejsc.

Jak nadać paczkę za pomocą Paczkomatu?

Nadanie paczki w Paczkomacie jest bardzo proste. Wystarczy z zapakowaną przesyłką udać się do wybranego Paczkomatu.

  • Zgodnie z instrukcjami na ekranie, wybierz gabaryty paczki. Wpisz adres mailowy i numer telefonu odbiorcy przesyłki, a także wybierz paczkomat, w którym ma się docelowo znaleźć paczka.
  • Dokonaj zapłaty. Możesz to zrobić albo rejestrując się wcześniej na koncie internetowym, albo zapłacić na miejscu kartą. Sprawdź jednak, czy paczkomat ma opcję płatności kartą - niektóre starsze modele nie posiadają tej funkcjonalności.
  • Po uiszczeniu płatności, zostanie automatycznie otwarta skrytka. Zamknij paczkę.
  • Nadanie przesyłki automatycznie generuje wysłanie 2 maili z powiadomieniami - jeden do nadawcy przesyłki, a drugi do odbiorcy.

Jak reklamować przesyłkę kurierską?

Jak odebrać przesyłkę za pomocą Paczkomatu?

Odbiór przesyłki w Paczkomacie jest bardzo prosty. Oczywiście, jeśli posiadasz punkt w dogodnej dla siebie lokalizacji.

  • Przy wybieraniu opcji dostawy w sklepie internetowym, zaznacz opcję "Paczkomaty". Następnie wybierz z listy adres skrzynki, do której ma być dostarczona twoja przesyłka.

  • Otrzymasz 2 powiadomienia drogą mailową lub SMS-ową. Pierwsze w momencie nadania paczki przez wysyłającego, a drugie w chwili, gdy przesyłka znajdzie się w wybranej przez ciebie skrytce. W tej wiadomości będzie również znajdować się specjalny kod, który umożliwia otwarcie Paczkomatu - nie wolno jej kasować!
  • W ciągu 48 godzin od otrzymania powiadomienia, należy odebrać paczkę. Wystarczy wpisać na ekranie kod z wiadomości, a także swój numer telefonu. Wtedy Paczkomat otworzy się i będzie można zabrać przesyłkę.

Czytaj więcej ważnych porad

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)