Jak rozmawiać z partnerem o pieniądzach fot. Fotolia

Jak rozmawiać z partnerem o pieniądzach

Temat wspólnych finansów nie należy do najłatwiejszych...
/ 21.09.2015 09:49
Jak rozmawiać z partnerem o pieniądzach fot. Fotolia

Wiele par uważa, że rozmowy o pieniądzach niszczą związek. Im gorzej wygląda ich sytuacja finansowa, tym mniej są skłonne o niej dyskutować. To błąd! Jesteśmy ze sobą na dobre i na złe, więc w razie trudności, powinniśmy wspólnie szukać rozwiązań, a jeśli nie potrafimy znaleźć ich samodzielnie, możemy skorzystać z pomocy bezstronnego mediatora. Zanim do tego dojdzie, warto dowiedzieć się, jak rozmawiać z partnerem o pieniądzach?

Kłótnia to nie koniec świata

Przede wszystkim nie bój się spięć na tym tle. Jasper Jull, znany duński terapeuta rodzinny, twierdzi, że w szczęśliwym związku 50% czasu toczą się jakieś konflikty. Nie chodzi o to, by ich unikać, ale by próbować konstruktywnie je rozwiązywać. Pytanie tylko jak to robić? Jak rozmawiać z partnerem o pieniądzach?

Ustal, czego chcesz

Zastanów się, na czym ci zależy. Czy chciałaś stworzyć jakieś oszczędności? Zdobyć pieniądze na ciekawe szkolenie? A może zapłacić za kurs angielskiego dla dzieci? Zanim zaczniesz rozmowę, musisz sprawę gruntownie przemyśleć: wiedzieć, ile będzie kosztować realizacja takiego przedsięwzięcia i skąd weźmiesz pieniądze (z najbliższej premii czy wspólnych oszczędności). Gdy będziesz umiała odpowiedzieć na te pytania, twój ton głosu będzie wyrażał determinację, co skłoni partnera, by cię wysłuchać.

Wybierz stosowny czas i miejsce do rozmowy

Poszukaj dobrego momentu, gdy nic nie odciąga uwagi partnera. Odpuść sobie rozmowy, gdy on ogląda mecz, pracuje albo pada z nóg po powrocie z biura.

Grunt to dobry plan

Przygotuj przygotowany zawczasu plan realizacji pomysłu. Chcesz iść na weekendowe szkolenie zawodowe? Zastanów się, kto w tym czasie przejmie twoje obowiązki związane, np. z opieką nad dziećmi. Planujesz zapisać swoje pociechy na angielski? Pomyśl, kto je zawiezie i odbierze z zajęć. To ułatwi przekonanie partnera do realizacji pomysłu.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: