Haker fot. Adobe Stock

Fałszywe maile z wirusem - kolejny atak cyberprzestępców

To jeden z najgroźniejszych ataków, z jakimi mieliśmy do czynienia. Możesz stracić kontrolę nad komputerem i wszystkie pieniądze z konta!
/ 11.02.2018 11:27
Haker fot. Adobe Stock

Hakerzy po raz kolejny atakują skrzynki mailowe polskich internautów. To jeden z najgroźniejszych ataków, z jakimi mieliśmy do tej pory do czynienia. Jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem i rozpoznać fałszywe wiadomości? Sprawdź!

Jak rozpoznać fałszywą wiadomość e-mail?

Pod przykrywką zwykłej wiadomości e-mail od firmy kurierskiej hakerzy rozsyłają złośliwe oprogramowanie. Wiadomość informuje o rzekomym otrzymaniu paczki, rachunku lub innych dokumentów. Aby dowiedzieć się szczegółów, należy kliknąć podany link do aplikacji. A ta zawiera groźnego trojana, który umożliwia przestępcom zainstalowanie oprogramowania, które może pomóc przejąć kontrolę nad komputerem i danymi, które umożliwiają kradzież pieniędzy z konta. 

Nymaim, bo taką nazwę nosi złośliwe oprogramowanie, jest o tyle niebezpieczny, że łatwo przechodzi przez filtry antyspamowe, słabo radzą sobie z nim też programy antywirusowe. Sytuację pogarsza fakt, że wiadomości mają różne tytuły, tematu i przychodzą od różnych nadawców, przez co łatwiej przeoczyć zagrożenie.

Prawdziwa historia: haker przejął moje konto na Facebooku, a potem próbował wyłudzić pieniądze od znajomych

Podejrzane tytuły fałszywych maili

Jak podaje serwis Zaufana Trzecia Strona,  niebezpieczne wiadomości mogą mieć następujące tematy:

  • Twoja paczka nie została dostarczona
  • Rachunek z tytulu przechowywania przesylki
  • Twoja przesylka nie zostala dostarczona
  • Paczka nie zostala dostarczona
  • Odbior akt zamowienia

w temacie wiadomości po przecinku podane jest też 10 cyfr, rzekomo oznaczających numer zamówienia lub paczki. Serwisowi udało się też ustalić wzorzec, z którego przychodzi część niebezpiecznych wiadomości: support_[5cyfr]@o2.pl.

Jak chronić się przed atakiem?

Przede wszystkim należy pamiętać o dobrym oprogramowanie antywirusowym i ustawieniu filtrów antyspamowych. Należy zachować szczególną ostrożność po otrzymaniu wiadomości od nieznanego nadawcy, zawierających literówki w tytule i tych informujących o przesyłkach, których nie zamawiałyśmy. Takie wiadomości należy zignorować. Jak widać, cyberprzestępcy nie ustają w próbach ominięcia zabezpieczeń, ostatnią bronią pozostaje więc nasz zdrowy rozsądek.

Źródło: Gazeta.pl

Polecamy!

Do finału miss Kazachstanu doszedł... mężczyzna. Przyznał się na ostatnim etapie konkursu.
Zarabia na życie ciałem. "Praca w seks-biznesie pomaga mi być lepszą mamą"
"Stawką było ludzkie życie, a oni nas okłamali. Może było uratować Tomka". Mocne słowa Revol.