Coś więcej niż mieszkanie służbowe

Czy można posiadać mieszkanie służbowe i jeszcze na tym zarabiać? Na Zachodzie tak, w Polsce powoli też.
/ 09.02.2008 13:45
Czy można posiadać mieszkanie służbowe i jeszcze na tym zarabiać? Na Zachodzie tak, w Polsce powoli też.

Przypuśćmy, że Jan Kowalski pracownik firmy X wyjeżdża 2 razy w roku w miesięczną delegację do innego miasta. Szef wynajmuje dla swojego podwładnego pokój w hotelu, bądź apartament na 60 noclegów. Koszt jest wysoki. Oprócz Kowalskiego w ciągu roku wyjeżdża jeszcze kolejnych 15 pracowników.

Przykładowy wydatek za dobę w hotelu 3 gwiazdkowym we Wrocławiu wynosi 200 zł za dobę. Licząc dalej 15 pracowników przy 60 noclegach w roku, z kasy firmy wypływa 180 tysięcy złotych.

15 osób x 60 noclegów w roku x 200 zł = 180000 zł
3 lata x 180000zł = 540000 zł
60 mkw apartamentu hotelowego x 9000 zł = 540000 zł

Może zatem warto zastanowić się nad kupnem własnego służbowego mieszkania?
Koszt trzyletnich szacowanych delegacji to równowartość 60 metrowego apartamentu. Pytanie tylko czy zatrudnimy osobę, która będzie tam sprzątać, wymieniać pościel? Rozwiązaniem może być mieszkanie z usługami hotelowymi. - Lokum wykorzystywane jako hotel to dobra inwestycja, a zarazem wygoda – wyjaśnia Witold Sadowski z Deka Inwestycje, pierwszy deweloper we Wrocławiu, świadczący usługi hotelowe. – Z absencji lokatorów można skorzystać, wynajmując mieszkanie z zyskiem wyższym niż w przypadku zwykłego najmu – dodaje Sadowski. Oprócz samozarabiającego mieszkania korzystamy ze sprzątania, wymiany pościeli czy śniadania do łóżka - jak w prawdziwym hotelu.

Taki typ wynajmu znany jest pod określeniem „timesharing”. Z definicji polega to na nabyciu przez konsumenta prawa do korzystania z budynku lub pomieszczenia mieszkalnego, w oznaczonym czasie, w każdym roku, oraz zobowiązaniu się do zapłaty przedsiębiorcy ryczałtowego wynagrodzenia. Apartamenty z usługami hotelowymi są bardzo popularne na Zachodzie, głównie w USA. W Europie produkty timesharingu tzn. budynki i apartamenty usytuowane są głównie w Hiszpanii i w Portugalii. Największą popularnością cieszą się tereny nadmorskie i górskie. Również w Polsce nad Bałtykiem jest kilka takich ośrodków.

W praktyce właściciel zarządza swoją nieruchomością w dowolny sposób. Może ją wynająć na krótki lub długi okres czasu samodzielnie lub korzystając z pomocy dewelopera. Czy zatem Jan Kowalski będzie nocował za kilka lat w służbowym lub firmowym mieszkaniu podczas delegacji? Ten zatrudniony przez kalkulującego i zaradnego szefa – na pewno tak.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/07.03.2010 16:43
czy osoba mieszkająca w mieszkaniu służbowym ma za nie płacić ?